Dziennik Ekonomiczny: Niskie bezrobocie pomimo chłodu na rynku pracy

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Na Wall Street akcje kontynuowały wczoraj wzrosty, w szczególności w segmencie spółek technologicznych. Inwestorzy wyczekują piątkowych danych o inflacji PCE, które w świetle jastrzębiej wypowiedzi M.Bowman o możliwych podwyżkach stóp Fed, budzą jeszcze większe zainteresowanie. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich nieznacznie wzrosły. Złoty w niewielkim stopniu osłabił się wobec głównych walut, do poziomu 4,02 względem USD i 4,30 EUR. Rentowności polskich obligacji skarbowych obniżyły się na całej długości krzywej.
  • Dzień zapowiada się raczej spokojnie – główną publikacją w kalendarium makro jest sprzedaż domów za maj w USA. Oczekuje się, że poprzez powolną stabilizację wzrostu cen nieruchomości, sytuacja na rynku będzie się stopniowo poprawiać, a liczba sprzedanych domów wzrośnie.
  • Z Europejskiego rynku główną publikacją będzie Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GFK za lipiec, wobec którego oczekuje się kontynuacji poprawy nastrojów. Spadające stopy inflacji w połączeniu ze znacznym wzrostem płac wzmacniają siłę nabywczą konsumentów. Jednak ostatnie odczyty wskazują, że niemieccy konsumenci nadal są bardzo niepewni co do perspektyw gospodarczych kraju. W regionie poznamy dziś saldo rachunku obrotów bieżących za 1q24 w Węgrzech. Na podstawie danych miesięcznych wiemy już, że początek roku charakteryzował się największą nadwyżką CAB w ostatniej dekadzie.
  • Na dziś zaplanowana jest również wypowiedź P.Lane, głównego ekonomisty EBC.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju spadła do poziomu 5,0%, zgodnie z oczekiwaniami. Stopa bezrobocia jest niższa o 0,1 pp r/r, co przełożyło się na spadek liczby bezrobotnych o 25,7 tys. (-3,2% r/r). Pomimo zrównania się z historycznym minimum, spadek bezrobocia był płytszy niż wynikałoby to z sezonowości. Powodem mniejszego spadku jest obserwowana równolegle redukcja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W trendzie spadkowym pozostaje liczba osób długotrwale bezrobotnych, jak również zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy. W maju zmniejszyła się podaż pracy (liczba osób aktywnych zawodowo), o 0,5% r/r, po wzroście o 0,8% r/r miesiąc wcześniej. Liczba ofert pracy zmalała o 8,9% r/r i – póki co – wydaje się, że przedsiębiorstwa nie chcą zwiększać zatrudnienia. Stopa bezrobocia jest na historycznym minimum, lecz temperatura rynku pracy pozostaje na razie niska.
  • POL: Wielkość zamówień w przemyśle nadal maleje, a w maju spadek pogłębił się do 9,9% r/r, w porównaniu z -0,9% r/r miesiąc wcześniej. Dane dotyczące zamówień, podobnie jak produkcja, są podatne na zmiany wynikające z liczby dni roboczych. Po skorygowaniu o efekty kalendarzowe liczba nowych zamówień zaczyna się stabilizować. Średnio w pierwszych 5 miesiącach 2024 zamówienia zmalały o 10,1% r/r, a w ostatnich 5 miesiącach ubiegłego roku o 16,1% r/r. Długookresowa poprawa tych wskaźników budzi nadzieje na wyczekiwane ożywienie popytu w przemyśle.
  • USA: Indeks zaufania konsumentów Conference Board w czerwcu spadł do 100,4 pkt. (kons.: 102 pkt.) ze 101,3 pkt. w maju. Nastroje amerykańskich konsumentów pogorszyły się z powodu słabszych perspektyw dla warunków biznesowych, rynku pracy i dochodów. Oczekiwania na kolejne sześć miesięcy również się pogorszyły. Polepszenie nastrojów utrudniają rosnące koszty życia, wysokie koszty kredytu i sytuacja na rynku pracy, gdzie hamuje tempo wzrostu płac. Tylko 12,5% konsumentów spodziewa się poprawy warunków biznesowych w najbliższych sześciu miesiącach, co jest najniższym odsetkiem od 2011 roku. Jednocześnie zwiększyła się liczba respondentów planujących wyjazdy wakacyjne w 2h24, co odzwierciedla rosnące plany podróży krajowych. Poglądy na rynek pracy nieznacznie się poprawiły - więcej konsumentów uważa, że miejsc pracy jest pod dostatkiem, a mniej uważa, że trudno znaleźć zatrudnienie.
  • USA: Indeks cen domów S&P, mierzący ceny nieruchomości w 20 największych miastach, wzrósł w kwietniu o 7,2% r/r (kons.: 7,0% r/r), co oznacza spowolnienie względem zrewidowanego wzrostu o 7,5% r/r miesiąc wcześniej. Dynamika cen w bieżącym roku wydaje się powtarzać trend z 2023, z przyspieszeniem w marcu i kwietniu, co może sugerować, że w 2h24 dynamika cen nieruchomości spowolni, w czym pomagają opóźniające się podwyżki stóp Fed.
  • USA: M.Bowman (zarząd Fed) powiedziała, że poparłaby kolejne podwyżki stóp procentowych, jeśli procesy dezinflacyjne się zatrzymają. Zauważyła, że w przypadku USA imigracja i bodźce fiskalne prawdopodobnie będą oddziaływać na wzrost cen mocniej niż w innych rozwiniętych gospodarkach. Zaznaczyła również, że pierwsza obniżka możliwa będzie najwcześniej w 2025. M.Bowman jest jednym z bardziej jastrzębich członków FOMC. Chociaż istnieje ryzyko dalszego wzrostu inflacji, większość członków Komitetu oczekuje stabilizacji lub obniżki stóp procentowych w tym roku. L.Cook (Fed) uważa natomiast, że bank centralny jest gotowy obniżyć stopy procentowe, jeśli wyniki gospodarki spełnią oczekiwania, ale nie określiła, kiedy może to nastąpić. Obecną politykę pieniężną oceniła jako restrykcyjną i stwierdziła, że jej złagodzenie będzie odpowiednie, aby utrzymać zdrową równowagę w gospodarce. Podkreśliła, że rośnie istotność rynku pracy, a inflacja nie jest już głównym celem polityki pieniężnej. Dodała także, że system finansowy ma swoje słabości, ale jest również odporny na wstrząsy.
  • EUR: O.Rehn (EBC) wyraził poparcie dla dalszego luzowania polityki pieniężnej przez EBC. Stwierdził, że oczekuje dwóch obniżek stóp procentowych w tym roku. Podkreślił również, że choć EBC musi zapewnić powrót inflacji do poziomu 2%, nie powinno to nadmiernie tłumić aktywności gospodarczej. Przewiduje przy tym ożywienie w bieżącym roku. O.Rehn ostrzega przed nadmiernym obciążaniem gospodarstw domowych i firm wysokimi kosztami pożyczek. W przeciwieństwie do innych członków, uważa, że każde posiedzenie rady jest okazją do podjęcia decyzji w sprawie stóp procentowych, a nie tylko kwartalnie, gdy dostępne są nowe prognozy.
  • HUN: Całkowity wolumen kredytów brutto dla gospodarstw domowych w 1q24 wyniósł 10 437 mld HUF, co oznacza wzrost o 1,2% q/q. Najsilniejszy wzrost odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych. Na koniec marca 1,5% kredytów dla gospodarstw domowych miało zaległości w spłacie przekraczające 90 dni, co daje podobny wynik jak kwartał wcześniej.
  • UE: Zainaugurowano negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią w sprawie ich wstąpienia do UE.
  • POL: Minister funduszy i polityki regionalnej K. Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że zostało uruchomionych 35 z 56 inwestycji i wydano prawie połowę aktualnie dysponowanych środków z KPO. 31 z 35 projektów to część grantowa, gdzie środki z KPO stanowią bezzwrotne dofinansowanie do projektu. Dyrektor generalna KE, C.Gauer, zaznaczyła, że w tym roku możliwe jest przekazanie do Polski do 50% całej alokacji KPO.
  • ROM: Podaż pieniądza M2 wzrosła w maju o 10,5% r/r wobec wzrostu o 11,4% r/r w kwietniu. W ujęciu realnym wzrost wyniósł 5,1% r/r. Podaż pieniądza M1 w ujęciu rocznym wzrosła o 7,1%.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl