Dziennik Ekonomiczny: Nastroje w strefie euro w trendzie wzrostowym

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Zawirowania polityczne po wyborach europejskich i decyzja prezydenta E.Macrona o przyspieszonych wyborach parlamentarnych uderzyły w  rynki akcji i obligacji. We Francji rentowności 10-letnich obligacji rządowych osiągnęły najwyższy poziom w tym roku, a ceny akcji największych banków spadły o prawie 10%. Euro osłabiało się wobec dolara, a wraz z nim waluty naszego regionu, w tym złoty. Na koniec dnia kurs EURPLN oscylował wokół 4,33, a USDPLN wokół 4,03. Rentowności krajowych obligacji lekko rosły wzdłuż całej krzywej, w ślad za rynkami europejskimi.
  • W dzisiejszym kalendarzu jedynym wartym wspomnienia wydarzeniem jest publikacja inflacji z Czech za maj. Konsensus zakłada jej spadek do 2,7% r/r z 2,9% r/r w kwietniu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Wskaźnik zaufania wśród inwestorów Sentix w czerwcu wzrósł, po raz 8. z rzędu, do 0,3 pkt. wobec -3,6 pkt. w maju, mocniej niż wskazywał konsensus (-1,7 pkt.). Dzięki temu syntetyczny wskaźnik po raz pierwszy od lutego 2022 nie jest na minusie i sygnalizuje stabilizację nastrojów. Poprawiły się zarówno oceny bieżącej koniunktury (do -9 pkt. z -14,3 pkt.), jak i indeks oczekiwań, który wyniósł +10 pkt wobec +7,8 pkt. w maju. W Niemczech koniunktura oceniana jest gorzej niż w całej strefie euro, poprawa jest również mniejsza, ale indeks oczekiwań w czerwcu wzrósł już do dodatniego poziomu 2,3 pkt (zwiększając się o 3,2 pkt.). Poziom indeksu Sentix wskazuje na utrzymującą się stagnację w niemieckiej gospodarce i stabilne nastroje w strefie euro. Analogiczny indeks dla USA i gospodarki globalnej sygnalizuje tymczasem ożywienie.
  • POL: W 1q24 liczba wakatów w gospodarce wzrosła o 15,3% q/q, ale była jeszcze o 2,5% niższa niż przed rokiem. Na koniec marca 2024 liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 112 tys., a wskaźnik wolnych miejsc pracy wyniósł 0,89% (+0,11pp względem 4q23 i o 0,01pp mniej niż w 1q23). Najwyższy odsetek wolnych miejsc pracy odnotowano w budownictwie (2,1%), w tej branży wzrost popytu na pracę był też największy. Najsilniejszy spadek liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji informacja i komunikacja (wskaźnik wakatów obniżył się do 1,5%).
  • EUR: Przedstawiciele EBC pośrednio wykluczają lipiec jako moment kolejnej obniżki stóp. P.Kazimir (EBC, Bank Słowacji) stwierdził, że potrzebuje więcej danych i zasugerował, że przełomowy dla decyzji EBC może się okazać wrzesień. J.Nagel (EBC, Bundesbank) powiedział, że EBC może jeszcze przez jakiś czas nie obniżać stóp procentowych, obserwując tempo spadku inflacji do docelowego poziomu 2%. J.Nagel ocenił, że „nie jesteśmy na szczycie góry, z którego wszystkie drogi prowadzą nieuchronnie w dół”, najpierw „trzeba znaleźć właściwy punkt do dalszego zejścia”. Prezes Ch.Lagarde uważa, że stopy procentowe niekoniecznie będą obniżane liniowo i możliwe są pauzy. G.Makhlouf (EBC, Bank Irlandii) zasugerował nawet, że EBC może w ogóle nie kontynuować luzowania polityki pieniężnej.
  • POL: Kotecki (RPP) ocenił, że problemem numer jeden dla polityki pieniężnej jest wysoka dynamika płac. Jednocześnie zwrócił uwagę, że trudno będzie powrócić do wzrostu PKB na poziomie 4-5% (m.in. z uwagi na czynniki demograficzne), ale wzrost PKB o ponad 3% w 2024 jest możliwy.
  • POL: Minister finansów, A.Domański powiedział, że Komisja Europejska na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski, bo deficyt za 2023 przekracza 3% PKB, ale ewentualne rekomendacje w tej kwestii ze strony UE będą bardzo łagodne. Polska prowadzi intensywny dialog w tej sprawie, a karanie jej za wydatki na obronność, wg A.Domańskiego, byłoby sprzeczne z ideą solidarności europejskiej.
  • HUN: W maju ceny konsumpcyjne spadły o 0,1% m/m, a w ujęciu rocznym wzrosły o 4%. Inflacja była nieco wyższa niż w kwietniu (3,7% r/r), ale jej wzrost był słabszy niż oczekiwano (kons.: 4,2% r/r). Drugi z rzędu wzrost inflacji na Węgrzech zmniejsza przestrzeń do obniżek stóp procentowych po przesądzonej już raczej obniżce na najbliższym posiedzeniu 18 czerwca, na co wskazywał niedawno wiceprezes banku centralnego B.Virag.
  • CZE: Stopa bezrobocia w maju obniżyła się do 3,6% wobec 3,7% w kwietniu. Dane były zgodne z oczekiwaniami.
  • ROM: W kwietniu saldo handlu zagranicznego Rumunii pozostawało ujemne i wyniosło -2,67 mld EUR, oznacza to minimalne pogłębienie deficytu handlowego względem marca.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl