Dziennik Ekonomiczny: Krótka droga od nadziei do strachu

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Koniec minionego tygodnia przyniósł na amerykańskich giełdach silną przecenę – inwestorzy z nadziei na nadchodzące obniżki stóp procentowych w USA gwałtownie przeszli w fazę obaw przed tym, czy działania Fed nie okażą się spóźnione, a gospodarka znajdzie się w zapowiadanej przez dane z rynku pracy (reguła Sahm) recesji. W ślad za wyceną głębszych obniżek stóp (w tym roku nieco ponad 100pb) obniżały się rentowności Treasuries, a dolar wyraźnie osłabił się względem euro. Takie otoczenie sprzyjało złotemu, który odrobił czwartkowe straty i w relacji do euro powrócił do ok. 4,29. Dużo większe były zyski złotego względem dolara – kurs USDPLN znalazł się na poziomie 3,93. Na krajowym rynku długu silnie spadły rentowności, zaś parkiet na GPW – podobnie jak parkiety w USA i Europie, świecił się na czerwono. Nowy tydzień przynosi jeszcze bardziej minorowe nastroje inwestorów i zaczyna się od głębokiej przeceny na parkietach azjatyckich i przy dalszym wyraźnym spadku futures na główne indeksy S&P i Eurostoxx. Poza obawami o kondycję amerykańskiej gospodarki awersję do ryzyka podnosi coraz bardziej napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie Iran odrzucił wezwania o deeskalację i kwestią czasu wydaje się jego uderzenie odwetowe na Izrael.
  • Pierwszy pełny tydzień sierpnia nie przyniesie danych „dużego kalibru”. Relatywnie więcej publikacji zaplanowanych jest dla gospodarki europejskiej, a w kontekście ostatnich słabych wskaźników PMI najciekawiej zapowiadają się dane z niemieckiego przemysłu za czerwiec oraz sierpniowy indeks Sentix dla strefy euro. Amerykańskie kalendarium ograniczy się do bilansu handlowego oraz cotygodniowej liczby zasiłków dla bezrobotnych. W tym otoczeniu, i po zaskakujących piątkowych danych, w centrum uwagi znajdą się wypowiedzi decydentów z Fed, M.Daly (dziś) oraz T.Barkina (czw., oboje z prawem głosu w FOMC). Krajowy kalendarz nie zawiera istotnych publikacji makro, w sierpniu nie ma też posiedzenia RPP.
  • Indeks Sentix poznamy już dziś. W lipcu niespodziewanie gwałtownie się obniżył, kończąc 8-miesięczny okres poprawy nastrojów w strefie euro. Utrzymująca się niepewna sytuacja geopolityczna może karmić negatywne nastroje również w sierpniu, choć wartość indeksu - według oczekiwań - powinna skoczyć w górę, z −7,3 pkt. do −5,9 pkt.
  • W kontekście słabych indeksów PMI oraz rozczarowującego wyniku PKB za 2q24, w Niemczech uwaga będzie koncentrować się na danych o zamówieniach fabrycznych w czerwcu (wt.). Konsensus spodziewa się pierwszego od blisko pół roku wzrostu zamówień w ujęciu miesięcznym, w warunkach, gdy horyzont oczekiwanego ożywienia w niemieckim przemyśle dotychczas się oddalał. Dane o produkcji przemysłowej za pierwsze 2 miesiące 2q24 wspierają tezę, że to przemysł ciągnął w dół gospodarkę Niemiec, a wynik za czerwiec (śr.) najpewniej wpisze się w ten obraz (kons.: -3,8% r/r). Na kontynuację dekoniunktury w przemyśle wskazują również indeksy PMI w regionie, a dane o produkcji zostaną opublikowane dla Czech (wt.) i Węgier (śr.) – w tym pierwszym przypadku oczekuje się pogłębienia rocznego spadku do -7,6% r/r, w drugim jego wyhamowania do -3,9% r/r.
  • Dane inflacyjne ograniczą się do wskaźnika PPI dla strefy euro za czerwiec (publikacja dziś, kons.: -3,3% r/r vs. -4,2% r/r w maju), lipcowej inflacji CPI z Węgier (czw., kons.: 3,9% r/r vs. 3,7% r/r w czerwcu) oraz z Chin (pt., kons.: 0,3% r/r vs. 0,2% r/r w czerwcu). W Państwie Środka opublikowany zostanie również wskaźnik PPI, który powinien pokazać nieznaczne pogłębienie deflacji w lipcu (do -0,9% r/r). W cieniu tych danych będą zrewidowane odczyty CPI i HICP z Niemiec (wstępne pokazały nieznaczne przyspieszenie dynamiki cen względem czerwca, do odpowiednio 2,3% r/r i 2,6% r/r).
  • We wtorek zostanie opublikowany szereg danych o sprzedaży detalicznej, dotyczyć będzie strefy euro oraz gospodarek regionu: Rumunii i Węgier. Konsensus spodziewa się zbliżonego wzrostu sprzedaży do odnotowanego w maju.
  • Wydarzenia w zakresie polityki pieniężnej ograniczą się do posiedzenia rumuńskiego banku centralnego. Po pierwszej w tym cyklu obniżce stóp, która nastąpiła w lipcu, bank podkreślał wysoką niepewność, w szczególności w zakresie polityki fiskalnej (konsolidacji nie sprzyjają wybory prezydenckie i parlamentarne, które odbędą się w listopadzie i grudniu), a zarząd banku mówił wprost o ostrożnym obniżaniu stóp procentowych. Wobec tego spodziewamy się zachowawczej postawy NBR i pozostawienia stóp bez zmian. Kolejnej obniżki oczekujemy w październiku (decyzji powinny sprzyjać oczekiwane przez nas wrześniowe obniżki stóp w USA i strefie euro).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Według raportu NFP za lipiec rynek pracy radzi sobie gorzej niż oczekiwano. Bezrobocie wzrosło do 4,3% z 4,1%, co wraz z wcześniejszymi wzrostami bezrobocia oznacza, że tzw. Sahm Rule sygnalizuje recesję. Skala wzrostu nowych miejsc pracy poza rolnictwem wyhamowała silniej niż przewidywano (114 tys. vs kons.: 175 tys.), a dane za czerwiec zostały dodatkowo zrewidowane w dół. Wzrost płac godzinowych spowolnił do 3,6% r/r z 3,9% r/r miesiąc wcześniej (kons.: 3,7% r/r). Rozczarowujące dane przypieczętowują obniżkę stóp procentowych Fed we wrześniu. Co więcej, rynek zaczął nawet wyceniać możliwość, że Rezerwa zdecyduje się na obniżkę w skali większej niż standardowe 25pb. Według nas na razie prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niskie, bardziej prawdopodobnym scenariuszem byłaby naszym zdaniem kontynuacja rozpoczętego we wrześniu cyklu od razu na kolejnym posiedzeniu Rezerwy, w listopadzie.
  • USA: Dane o zamówieniach przemysłowych w czerwcu były zbliżone do oczekiwań – zamówienia obniżyły się o 3,3% m/m po spadku o 0,5% m/m w maju. Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu wzrosły o 0,4% m/m (kons. 0,5% m/m) po spadku o 0,1% w maju.
  • POL: MFiPR podało, że w sierpniu będzie się można ubiegać o ponad 100 mld PLN z funduszy europejskich (w tym 87 mld PLN z KPO). Dofinansowywane będą projekty z zakresu przedsiębiorczości, energetyki, ekologii, nauki, edukacji, ekonomii społecznej i innowacji społecznych.
  • ŚWIAT: W czerwcu, trwające od marca wzrosty cen żywności wyhamowały, a indeks FAO spadł minimalnie (o 0,2% m/m) do 120,8 pkt. ze 121,0 pkt. w maju. Obniżyły się ceny zbóż, a wzrosły ceny olejów roślinnych, produktów mięsnych i cukru. Tendencje w światowych cenach mogą jednak wciąż osłabiać dezinflację krajowych cen żywności. W ujęciu r/r spadki cen (zarówno surowego indeksu jak wyrażonego w PLN) są coraz mniejsze – w czerwcu indeks FAO był o 1,9% niższy niż przed rokiem (o 4,4% uwzględniając umocnienie złotego), podczas gdy w 1q24 spadki były dwucyfrowe.
  • POL: Według OSR projektu ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe, wyższe stawki będą rocznie przynosiły dochody budżetowe wyższe o ok. 4 mld PLN. Ustawa przewiduje m.in. wzrost kwotowej stawki akcyzowej na papierosy i cygara o 25% w 2025, 20% w 2026 i 15% w 2027 oraz stawki na tytoń do palenia i susz odpowiednio o 38%, 30% i 22%.
  • EU/CHN: V.Dombrovskis, unijny komisarz ds. handlu, powiedział, że państwa UE najprawdopodobniej wyrażą zgodę na zwiększenie ochrony europejskiego sektora motoryzacyjnego i objęcie chińskich samochodów elektrycznych karnymi cłami. Decyzja ma zapaść pod koniec października i zacząć obowiązywać od listopada. Według doniesień medialnych prowadzone rozmowy z Chinami jak dotąd skupiały się na kwestiach technicznych i nie zbliżyły stron do osiągnięcia kompromisu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl