Dziennik Ekonomiczny: Koniec niemieckiej recesji?

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Lepsze od oczekiwań dane o aktywności gospodarczej w USA wzmocniły argumenty za utrzymaniem wyższych stóp procentowych Fed na dłużej. Po publikacji wyników sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosły o ponad 10pb. Na głównych rynkach akcji sesja była neutralna, ze zmianą najważniejszych indeksów giełdowych po obu stronach Atlantyku w okolicy zera. Niepokój wciąż budzi sytuacja na Bliskim Wschodzie. Po tragicznym wydarzeniu w szpitalu w strefie Gazy, wzrosły ceny ropy. Na krajowym rynku rentowności obligacji podążyły w górę śladem rynków bazowych. Natomiast na GPW i na rynku walutowym trwał powyborczy optymizm. Mimo pogorszonych nastrojów inwestycyjnych na świecie, nadal dobrze radził sobie złoty, niesiony falą powyborczych nadziei. EURPLN obniżył się do 4,42, a USDPLN do 4,17.
  • Krajowy maraton publikacji danych w tym tygodniu rozpocznie dziś koniunktura konsumencka za październik, która najpewniej poprawiła się wraz ze wzrostem realnych dochodów konsumentów (ostatnio najsilniej poprawiała się ocena sytuacji finansowej gospodarstwa domowego). Bieżąca dezinflacja powinna przełożyć się na dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych.
  • W strefie euro poznamy zrewidowaną inflację HICP za wrzesień, lecz w tym kontekście najciekawsze będą dane dla pozostałych państw UE, które pozwolą porównać procesy dezinflacyjne zachodzące w naszym regionie.
  • Amerykańskie dane z rynku nieruchomości za wrzesień najpewniej pokażą nieznaczny spadek liczby pozwoleń na budowę, po bardzo dobrym odczycie za sierpień, oraz wzrost liczby rozpoczętych budów.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Nastroje niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w październiku poprawiły się silniej od oczekiwań. Indeks ZEW wzrósł do ‑1,1 pkt. (kons: -9,5) z -11,4 pkt. we wrześniu. Poprawa oczekiwań jest związana przede wszystkim z lepszymi perspektywami dla otoczenia zewnętrznego oraz z dalszym spadkiem inflacji. Ponad 75% ankietowanych oczekuje stabilizacji krótkoterminowych stóp procentowych w strefie euro, czyli de facto zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC. W komentarzu do danych zaznaczono, że sytuacja na Bliskim Wschodzie miała – póki co – ograniczony wpływ na ocenę perspektyw gospodarczych. Nieznacznie pogorszyła się natomiast ocena sytuacji bieżącej, indeks obniżył się do -79,3 pkt. z -73,6 pkt, co jest spójne z ocenami wynikającymi z alternatywnego indeksu Sentix. Historyczne wzorce i korelacje wskazują na to, że październikowe dane mogą zwiastować koniec recesji w niemieckiej gospodarce.
  • POL: Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że po przeliczeniu głosów ze 100% obwodów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38%, a Koalicja Obywatelska 30,70% głosów. Wśród pozostałych komitetów, które przekroczyły próg wyborczy znalazła się Trzecia Droga (14,40%), Nowa Lewica (8,61%) i Konfederacja (7,16%). Wynik oznacza, że PiS uzyskało 194 mandaty w Sejmie, KO 157, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a Konfederacja 18. Tym samym KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica, deklarujące dotychczas chęć stworzenia rządu koalicyjnego, będą dysponować 248 mandatami. W Senacie PiS będzie miało 34 senatorów, a 66 mandatów uzyskał opozycyjny Pakt Senacki.
  • POL: Deficyt budżetu państwa po sierpniu wyniósł 16,6 mld PLN wobec 13,1 mld PLN po lipcu, co stanowi blisko 18% założonej w ustawie na cały rok kwoty 92 mld PLN. Tym samym w samym sierpniu deficyt wyniósł 3,5 mld PLN. W ujęciu 12-miesięcznym deficyt nieznacznie zmniejszył się względem odnotowanego w lipcu (do 57 z 60 mld PLN), przede wszystkim dzięki wzrostowi dochodów z PIT. W tym samym ujęciu wydatki wyniosły 59 mld PLN i były o 5% wyższe niż przed rokiem, podczas gdy dochody wyniosły 534 mld (wzrost o 2,6% r/r). W środowisku wysokich stóp koszty obsługi długu kontynuowały wzrost do rekordowego (nominalnie) poziomu 50,4 mld PLN.
  • POL: Agencja ratingowa Moody’s oceniła, że prawdopodobna zmiana rządu pomogłaby Polsce poprawić relacje z UE, dałaby dostęp do znacznej ilości środków finansowych, obecnie zawieszonych (zarówno z KPO, jak i regularnego budżetu UE), co byłoby pozytywne dla oceny kredytowej kraju. Moody's prognozuje, że deficyt sektora general government Polski wzrośnie w 2023 do 5,3% PKB, a w 2024 utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie 4%. Poniżej progu 3% deficyt sektora może spaść od 2025, na skutek wzrostu dochodów i cięcia wydatków.
  • USA: Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu zwiększyła się w ujęciu realnym o 0,7% m/m - ponad dwukrotnie silniej niż oczekiwano (kons.: 0,3% m/m). Był to 6. z rzędu wzrost, który obejmował zarówno sprzedaż samochodów, jak i pozostałe kategorie. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 0,6% m/m, również szybciej niż wskazywał konsensus (0,2% m/m). Pozytywnie zaskoczyła także, wykorzystywana do obliczania PKB, sprzedaż tzw. grupy kontrolnej (nie obejmująca usług gastronomicznych, sprzedaży u dealerów samochodowych, sklepów z materiałami budowlanymi i stacji benzynowych). W górę zrewidowano dane za sierpień, a wzrost sprzedaży w całym 3q23 był równie wysoki jak w 2q23.
  • USA: Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 0,3% m/m (kons.: - 0,1% m/m) po wzroście o 0,4% m/m w sierpniu. Źródłem pozytywnego zaskoczenia była produkcja w przemyśle przetwórczym, która zwiększyła się o 0,4% m/m (kons.: 0,0% m/m). Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm nieco wzrosło (do 79,7% z 79,5%) i minimalnie przewyższyło oczekiwania. Produkcję wspierał popyt na dobra konsumpcyjne (+0,3% m/m), w tym szczególnie trwałego użytku (meble, RTV, AGD) - tu wzrost wyniósł 1,2% m/m. Pomimo strajków w sektorze motoryzacyjnym, wzrosła również produkcja samochodów (o 0,3% m/m).
  • JPN: Według doniesień agencji Bloomberg największa federacja związków zawodowych w Japonii zażąda w przyszłym roku podwyżek płac o przynajmniej 5%, czyli w skali wyraźnie przekraczającej historyczne podwyżki. W ubiegłym tygodniu członek zarządu BoJ, A.Noguchi, stwierdził, że wynagrodzenie zasadnicze musi rosnąć w tempie przynajmniej 3%, żeby bank centralny mógł osiągnąć cel inflacyjny. Na początku września prezes BoJ, K.Ueda, zasygnalizował możliwość zakończenia polityki ujemnych stóp procentowych mówiąc, że do końca roku bank może poznać niezbędne dane, które umożliwią ocenę tego, czy inflacja wzrośnie w sposób trwały. Spełnienie żądań płacowych związków zawodowych najpewniej wzmocni oczekiwania na wyjście BoJ z ultra luźnej polityki monetarnej.
  • UK: Roczna dynamika płac (bez bonusów) w okresie czerwiec-sierpień wyniosła 7,8%, spowalniając nieznacznie z rekordowych (od momentu publikowania danych) 7,9% miesiąc wcześniej. Wzrost wynagrodzeń uwzględniających bonusy spowolnił do 8,1% r/r z 8,5% r/r w lipcu, choć nadal pozostaje relatywnie wysoki na tle historycznym. Dane wpisują się jednak w ocenę Banku Anglii z ostatniego posiedzenia, kiedy zwracał on uwagę na oznaki schłodzenia rynku pracy. BoE zaskoczył wówczas decyzją o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, a dane z rynku pracy wspierają scenariusz braku podwyżki także na posiedzeniu w listopadzie.
  • CHN: Druga co do wielkości gospodarka świata zaczęła nabierać rozpędu. PKB w 3q23 wzrósł w Chinach o 4,9% r/r, przewyższając oczekiwania (kons.: 4,5% r/r). W ujęciu q/q wzrost przyspieszył do 1,2% z 0,8% w 2q23. Do tak dobrego wyniku przyczyniło się ożywienie popytu konsumpcyjnego. Wzrost sprzedaży detalicznej we wrześniu przyspieszył do 5,5% r/r (kons. 4,9% r/r) – poziomu najwyższego od maja. Sprzyjała mu dobra sytuacja na rynku pracy i  najniższa od blisko dwóch lat, wynosząca 5%, stopa bezrobocia. Inwestycje wzrosły w pierwszych trzech kwartałach o 3,1% wobec analogicznego okresu 2022, minimalnie wolniej od oczekiwań (3,2% r/r). Negatywnie zaskoczyły inwestycje w nieruchomości, które w tym okresie spadły o 9,1% r/r. Dane o PKB sugerują, że największe spowolnienie gospodarka chińska może mieć już za sobą, jednak duże obawy wciąż budzi sytuacja na rynku nieruchomości.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl