Dziennik Ekonomiczny: Kiedy EBC rozpocznie obniżki stóp?

Pobierz raport

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI: 

  • Wczoraj indeksy akcyjne w USA wzrosły po tym, jak słabsze dane o kondycji sektora usługowego przeważyły nad danymi wskazującymi na wciąż silną presję płacową. Rentowności obligacji na rynkach bazowych nieco wzrosły. Ceny ropy Brent zbliżyły się do 90 USD/bbl przy wciąż napiętej sytuacji geopolitycznej (m.in. ataki na rosyjskie rafinerie, sytuacja na Bliskim Wschodzie) oraz w reakcji na posiedzenie OPEC+, na którym utrzymane zostały cele wydobycia, a niektóre kraje członkowskie zobowiązały się do respektowania ustalonych ograniczeń w produkcji. Kurs EURPLN utrzymał się poniżej 4,30, pomimo pewnego osłabienia, wynikającego z mniejszego apetytu na ryzykowne aktywa. Rentowności krajowych obligacji rosły, śladem rynków bazowych.
  • W kraju w centrum uwagi znajdzie się dziś finał posiedzenia RPP (oczekiwany brak zmiany stóp procentowych, st. ref.: 5,75%). Globalnie najistotniejsze wydają się być minutes EBC, które pozwolą ocenić skłonność członków Rady Prezesów do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp u progu wakacji.
  • RPP jasno komunikuje, że jej funkcja reakcji koncentruje się wokół inflacji bazowej i inflacyjnych czynników ryzyka, stąd najpewniej pozostanie niewzruszona na spadek (tymczasowy) inflacji CPI do 1,9% r/r, czyli poniżej celu NBP. Nie widzimy przesłanek, aby funkcja reakcji w najbliższym czasie miała się zmienić w kierunku większego apetytu na luzowanie polityki pieniężnej. Nowych perspektyw nie dostarczy też raczej zaplanowana na piątek konferencja prasowa Prezesa NBP, która poza polityką pieniężną może także dotyczyć kwestii zw. z wnioskiem o Trybunał Stanu.
  • Dla światowych rynków kluczowym punktem dnia będą minutes EBC, które mogą dać wgląd w układ sił między frakcją jastrzębi i gołębi. Dotychczasowe doniesienia i wypowiedzi członków Rady Prezesów (w tym Prezes Ch.Lagarde o tym, że „w kwietniu będziemy wiedzieć nieco więcej, za to w czerwcu już znacznie więcej”) sugerują, że na kwietniowym posiedzeniu EBC może zapowiedzieć obniżkę stóp w czerwcu. Korzystne dane inflacyjne HICP za marzec (więcej w przeglądzie wydarzeń) wesprą frakcję gołębią. Dziś poznamy również, nieco mniej istotne, dane o deflacji producenckiej PPI za luty, która najpewniej marginalnie się zmniejszy (-8,5% r/r vs -8,6% r/r w styczniu).
  • Wśród innych wydarzeń poznamy też finalne raporty PMI dla sektora usług ze strefy euro i Niemiec za marzec (wstępne wyniki wskazywały na wzrosty), a z USA cotygodniowy raport o bezrobociu oraz bilans handlowy za luty.
  • Lokalnie istotne będzie posiedzenie Narodowego Banku Rumunii, który najprawdopodobniej pozostawi stopy bez zmian (7%), mimo spadającej inflacji (w lutym 7,2% r/r). Ostrożność w rozpoczęciu procesu łagodnych obniżek stóp (wg nas możliwych od maja) wymuszają wysokie deficyty fiskalne i obrotów bieżących, mocna koniunktura i wysoka presja płacowa.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Inflacja HICP w marcu spadła głębiej od oczekiwań, do 2,4% r/r (kons.: 2,5% r/r) z 2,6% r/r w lutym. Również spadek inflacji bazowej (bez cen żywności, energii i używek) okazał się być głębszy od prognoz – wskaźnik obniżył się do 2,9% r/r (kons.: 3,0% r/r) z 3,1% r/r w lutym. Inflacja żywnościowa kontynuoowała ruch w dół – w marcu wyniosła już tylko 2,7% r/r wobec 3,9% r/r przed miesiącem i 6,1% r/r w grudniu 2023. Żywność nieprzetworzona w marcu wręcz taniała, o 0,6% m/m (po odsezonowaniu o 0,3% m/m). Na podwyższonym poziomie utrzymuje się inflacja usługowa – od listopada 2023 niezmiennie wynosi 4,0% r/r. W ujęciu miesięcznym poziom cen ogółem wzrósł o 0,8%, cen bazowych o 1,1%, a po odsezowaniu w obu przypadkach wzrost sięgnął 0,2%, co oznacza wyhamowanie wobec stycznia i lutego (0,3-0,4% m/m). To pozytywna informacja dla EBC, szczególnie, że ze względu na przypadającą na marzec Wielkanoc można było oczekiwać sezonowych zwyżek cenowych. Nieco niepokoić może tylko brak wyhamowania impetu cen w usługach - w marcu miesięczna zmiana cen po odsezonowaniu była porównywalna z tą w styczniu i lutym, co wskazuje uporczywość inflacji w tej kategorii. Wiążemy ją, podobnie jak EBC, z napiętym rynkiem pracy i relatywnie wysokimi podwyżkami płac. Wiele wskaźników wyprzedzających sugeruje jednak, że presja płacowa słabnie, co powinno się przełożyć na wolniejszy wzrost cen. Podsumowując, wczorajsze dane są istotnym wsparciem dla gołębiej frakcji w EBC i wespierają scenariusz szybkiego (czerwiec) rozpoczęcia obniżek stóp. W tym samym kierunku oddziałują spadające krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne konsumentów, o których pisaliśmy dwa dni temu.
  • EUR: R.Holzmann (EBC i Bank Austrii) wypowiedział się na temat docelowej stopy procentowej EBC, czyli w temacie, którego przedstawiciele banku unikali bądź wypowiadali się o nim niekonkretnie. Wskazał, że jego zdaniem przy inflacji rzędu 2% i wzroście produktywności o 1% stopa depozytowa równa 3% może być „dobrym celem”. Sugerowana przez niego wysokość docelowej stopy procentowej jest jednak warunkowana przezwyciężeniem przez strefę euro niedawnego spadku produktywności. Jeśli luka produktywności w stosunku do USA pozostanie tak duża jak obecnie, to stopa depozytowa na poziomie 3% mogłaby być, jego zdaniem, zbyt wysoka.
  • EUR: Stopa bezrobocia w strefie euro w marcu wyniosła 6,5%, a w UE 6,0% - w obu przypadkach nie zmieniła się od grudnia 2023 i jest najniższa w historii. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 2,9% i była drugą najniższą w UE po Czechach (2,6%). Liczba bezrobotnych w UE wyniosła 13,2 mln, a w strefie euro 11,1 mln. Najwyższa stopa bezrobocia występuje w Hiszpanii (11,5%) i Grecji (11,0%) i są to jedyne państwa UE z dwucyfrowym bezrobociem. Dane potwierdzają, że europejski rynek pracy pozostaje napięty.  
  • USA: Zatrudnienie w sektorze prywatnym wg ADP w marcu wzrosło o 184 tys. etatów (kons.: 150 tys.), a dane za luty zostały zrewidowane w górę do 155 tys. ze 140 tys. Wzrost zatrudnienia był skoncentowany w segmentach
  • rozrywki/HoReCa (63 tys.) i handlu/transportu (29 tys.). Medianowa „podwyżka” dla osób zmieniających pracę drugi miesiąc z rzędu rosła – w marcu sięgnęła 10% wobec 7,6% w lutym a te wzrosty nastąpiły po trwającym od 2h22 okresie hamowania premii za zmianę pracy (por. wykres na marginesie). Medianowe wynagrodzenie wśród osób niezmieniających pracy wzrosło o 5,1%, a dynamika kontynuowała hamowanie. Implikowana „premia za zmianę pracy” ponownie wzrosła, w bardzo szybkim tempie. Tym samym piątkowy oficjalny raport z amerykańskiego rynku pracy będzie jeszcze ciekawszy, w szczególności kwestii tego, czy potwierdzone zostaną sygnały o narastaniu presji płacowej (konsensus zakłada wyhamowanie dynamiki płac godzinowych do 4,1% r/r w marcu z 4,3% r/r w lutym).
  • TUR: Inflacja CPI w marcu wzrosła nieco słabiej od oczekiwań, do 68,5% r/r (kons.: 69,1% r/r) z 67,0% r/r w lutym. W ujęciu miesięcznym poziom cen wzrósł o 3,2%, czyli słabiej niż w styczniu i lutym. Presja cenowa narasta w konsekwencji zeszłorocznej wysokiej podwyżki płacy minimalnej, podbijającej ceny w usługach pracochłonnych (np. w edukacji +104,7% r/r, HoReCa +95,0% r/r), rosnących cen żywności, osłabienia liry, sytuacji geopolitycznej oraz podwyższonych oczekiwań inflacyjnych. Bank centralny oczekuje, że inflacja CPI w kolejnych miesiącach będzie jeszcze rosła, ale zacznie szybko spadać w drugiej połowie roku (do 36% r/r w grudniu). Wydaje się, że bilans ryzyka skierowany jest w kierunku wyższej inflacji – inflacja PPI w marcu wzrosła do 51,5% r/r, najwyższego poziomu od kwietnia 2023, co wskazuje na nasilającą się presję po stronie producenckiej. Tym samym, perspektywy do obniżek stóp procentowych oddalają się, a pojawia się nawet możliwość (w pesymistycznym scenariuszu) kolejnej dostosowawczej podwyżki z obecnego poziomu 50%.
  • USA: Wskaźnik PMI dla usług w marcu spadł do 51,7 pkt. z 52,3 pkt., osiągając trzymiesięczne minimum. Raport wskazał na wzrost aktywności gospodarczej w tym sektorze, aczkolwiek nieco słabszy niż w poprzednich miesiącach (wolniejszy wzrost nowych zamówień, który umożliwia realizację zaległych zleceń). Szczególnie istotne wydaje się być nasilanie presji kosztowych, w skali najsilniejszej od sześciu miesięcy, wg badanych jej główne źródła to silny wzrost płac oraz, w mniejszym stopniu, cen transportu i materiałów. W konsekwencji wskaźnik cen finalnych wzrósł do najwyższego poziomu od lipca 2023. Usługowy wskaźnik ISM w marcu również spadł – do 51,4 pkt. z 52,6 pkt. w lutym, a wskaźnik aktywności usługowej wzrósł do 57,4 pkt. z 57,2 pkt. w lutym. W raporcie zwrócono uwagę na słabszy wzrost nowych zamówień, szybsze czasy dostaw i zmniejszające się stany magazynowe. Jednocześnie respondenci ocenili, że ceny płacone za towary i usługi wzrosły w wolniejszym tempie niż w lutym.
  • USA: R.Bostic (Fed z Atlanty; z prawem głosu w FOMC) ocenił, że nie widać symptomów oczekiwanego schłodzenia gospodarki. Jego zdaniem do osiągnięcia długoterminowego celu inflacyjnego konieczne będzie wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego. Bankier w dalszym ciągu oczekuje tylko jednej obniżki stóp w tym roku, dopiero w 4q24. Według R.Bostica inflacja wróci do celu dopiero w 2026. Bardziej gołębio wypowiedział się J.Powell, który stwierdził, że bank centralny, dzięki dobrym wynikom gospodarczym, ma czas na ocenę danych przed przeprowadzeniem obniżek stóp procentowych, które spodziewane są jeszcze w tym roku. Ostatnie dane dotyczące inflacji, które były wyższe niż oczekiwano, nie zmieniły znacząco perspektywy dalszej dezinflacji. Podkreślił również, że bank centralny będzie zachowywał swoją niezależność w trakcie trwającego roku wyborczego, unikając osobistych czy politycznych uprzedzeń w analizie. Podobnie wypowiedziała się A.Kugler (Fed), która prognozuje, że inflacja będzie nadal spadać w tym roku, ze względu na ograniczenie wydatków przez gospodarstwa domowe i firmy, a jednocześnie poprawia się podaż towarów i usług. A.Kugler oczekuje kontynuacji trendu dezinflacyjnego, co może otworzyć drogę do obniżek stóp procentowych, jednak nie precyzuje czasu ani zakresu oczekiwanych działań polityki monetarnej.
  • POL: Popyt na kredyty mieszkaniowe w marcu wzrósł o 68,7% r/r, według danych BIK. O kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 33,5% r/r więcej potencjalnych kredytobiorców. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w marcu 430 tys. PLN i wzrosła o 15,3% r/r (0,6% m/m). Popyt na kredyty wyhamowuje względem początku roku, wraz z końcem programu BK2%, lecz nadal jest powyżej poziomu sprzed wprowadzenia tego programu.
  • POL: Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS w lutym wzrosła do 1,132 mln, z czego 760,6 tys. stanowili Ukraińcy. Tempo wzrostu liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS od sierpnia 2023 ustabilizowało się na poziomie ok. 6-6,5% r/r, przy czym w przypadku samych Ukraińców tempo wzrostu jest wolniejsze i wynosiło w tym okresie od 1 do 3% r/r.
  • POL: Wiceminister finansów H.Majszczyk stwierdziła, że trwają prace nad zmianami w ustawie o dochodach JST. Intencją nowych rozwiązań jest przywrócenie samodzielności i wzmocnienie finansów JST, co miałoby odbyć się w oparciu o dochody własne samorządów i uniezależnić je od potencjalnie niekorzystnych zmian przepisów.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl