Dziennik Ekonomiczny: Jastrzębia stabilizacja stóp

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Zmienność na rynku amerykańskim była wczoraj ograniczona, ze względu na brak istotnych publikacji danych makro. Indeks VIX, mierzący zmienność na amerykańskim rynku akcji, kolejny raz się obniżył i jest w najdłuższym trendzie spadkowym od 2015. Rentowność 10-letnich Treasuries spadła do 4,51%. Kurs dolara podlegał nieznacznym wahaniom w oczekiwaniu na wypowiedzi J.Powella, które ostatecznie nie zawierały wskazań odnoszących się do przyszłej ścieżki stóp Fed. W konsekwencji, EURUSD zakończył dzień w pobliżu kursu otwarcia (1,07). Cena ropy Brent kontynuowała spadki, reagując na wtorkową publikację EIA, wskazującą na niższy popyt na ten surowiec. Po decyzji RPP złoty umocnił się względem głównych walut – kurs EURPLN spadł w okolice 4,44, a USDPLN do 4,15. Rentowności krajowych obligacji wzrosły, przede wszystkim na krótkim końcu krzywej. W górę powędrowały też stawki FRA i IRS – jastrzębia wymowa dzisiejszej konferencji Prezesa NBP może nasilić ten ruch.
  • W obliczu decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian, bardzo istotna jest dzisiejsza konferencja Prezesa NBP. Wczorajsza decyzja może wskazywać na zmianę funkcji reakcji RPP, przesuwającą decyzyjny ciężar argumentów z bieżącej inflacji (tym bardziej, że gwałtowna faza dezinflacji jest już za nami) na średnioterminowe perspektywy inflacji, w tym liczne czynniki ryzyka „w górę” i odległy horyzont powrotu inflacji do celu.
  • Kalendarz publikacji danych makro na świecie nie jest dziś obszerny. Godne uwagi są tylko tygodniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus wskazuje na podobną liczbę nowych bezrobotnych jak tydzień wcześniej, co potwierdzałoby scenariusz „miękkiego lądowania”.
  • Ważniejsze od danych mogą być kolejne wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych, w tym prezesa Fed (tym razem w panelu dotyczącym wyzwań dla polityki pieniężnej) oraz prezesów EBC i BoJ.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, w tym stopy referencyjnej na poziomie 5,75%. Zdecydowana większość prognoz wskazywała na obniżkę stóp o 25pb. Takie było też nasze założenie, ale podkreślaliśmy, że możliwy jest też scenariusz braku obniżki. Na listopadowym posiedzeniu RPP dysponowała nową projekcją PKB i inflacji. Nowa ścieżka inflacji CPI jest nieco niższa w krótkim terminie, ale w 2025 ma być wyższa niż wskazywano w lipcu. W przypadku PKB prognoza na 2023 została obniżona, a na 2024 i 2025 podniesiona. RPP podkreśliła, że kształtowanie się inflacji jest obarczone niepewnością, w tym związaną z przyszłą polityką fiskalną i regulacyjną. Więcej w Makro Flashu: „A jednak pauza”.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna we wrześniu obniżyła się o 2,9% r/r i 0,3% m/m, a skala spadku w ujęciu miesięcznym była silniejsza od oczekiwań. Spadek sprzedaży dotyczył kategorii nieżywnościowych (-1,9% m/m), przede wszystkim sprzedaży przez Internet i wysyłkowej. Konsumenci zwiększali natomiast wydatki na żywność – sprzedaż w tej kategorii wzrosła o 1,4% m/m, najszybciej od stycznia. Poziom realnej sprzedaży pozostaje wyraźnie poniżej wieloletniego trendu ze względu na niższe dochody realne konsumentów i wysokie stopy procentowe, zwiększające koszt finansowania konsumpcji kredytem. Systematyczny spadek inflacji, przy utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy, powinien działać w kierunku ożywienia sektora konsumenckiego, choć na razie nie widać wyraźnych oznak jego nadejścia. Koniunktura konsumencka w strefie euro pozostaje słaba, w szczególności w zakresie sytuacji finansowej gospodarstw domowych, choć październik przyniósł nieznaczną poprawę ocen odnośnie do możliwości dokonywania większych zakupów. To może zwiastować powolne i niemrawe ożywienie, które najpewniej nabierze tempa wraz z obniżkami stóp EBC.
  • CEE: Dane o sprzedaży detalicznej z Węgier i Rumunii za wrzesień okazały się rozczarowujące, pokazując odpowiednio stagnację w sprzedaży na Węgrzech oraz spadek o 0,7% m/m w Rumunii. Najwyższa w regionie inflacja przełożyła się na znaczący spadek realnych dochodów na Węgrzech, a co za tym idzie również konsumpcji, trwający mniej więcej od wybuchu wojny w Ukrainie. Dotychczas lepiej radząca sobie Rumunia również łapie zadyszkę, a w przyszłym roku sytuację dodatkowo może pogorszyć nowy pakiet fiskalny zwiększający obciążenia podatkowe. Zalążki wzrostowego trendu w sprzedaży detalicznej są obserwowane w regionie na razie jedynie w Polsce, a Czechy znajdują się jeszcze poniżej poziomów sprzed pandemii.
  • EUR: Mediana oczekiwań inflacyjnych w strefie euro w październiku istotnie wzrosła, z 3,5% do 4,0% we wrześniu, po okresie 3-miesięcznej stabilizacji. Tym samym, oczekiwana w horyzoncie roku inflacja jest najwyższa od kwietnia, pomimo postępującej dezinflacji i równoważenia się czynników ryzyka dla prognozowanej ścieżki dynamiki cen, na co wskazuje EBC. Wynikowi towarzyszył wzrost deklarowanej przez respondentów niepewności dotyczącej oczekiwanej inflacji. Jednocześnie, oczekiwania w horyzoncie 3 lat pozostały bez zmian. Pogorszeniu uległy oceny przyszłej sytuacji gospodarczej – oczekuje się spadku PKB o 1,2% w perspektywie 12m vs -0,8% w sierpniu oraz wzrostu stopy bezrobocia do 11,4% z 11,1% w sierpniu.
  • GER: Inflacja CPI i HICP w październiku została potwierdzona na poziomie odpowiednio 3,8% r/r i 3,0% r/r, co oznacza, że jest najniższa od lata 2021. Dezinflacja ma szeroki charakter, spadają ceny energii, a dynamika cen żywności i kategorii bazowych hamuje.
  • EUR: Kazaks (Bank Litwy) stwierdził, że rozpoczęcie obniżek stóp procentowych będzie możliwe dopiero wtedy, gdy EBC będzie pewien, że inflacja wraca do celu. J.Nagel (Bundesbank) powiedział, że jest zbyt wcześnie na rozmowy o obniżkach stóp procentowych, a dyskusja na ten temat nie jest pomocna w walce z inflacją. W podobnym tonie wypowiedział się również G.Makhlouf (Bank Irlandii). Główny ekonomista EBC, Ph.Lane, ocenił, że powrót inflacji do celu może zająć trochę czasu, a B.Vujcic (Bank Chorwacji) stwierdził, że może on być trudny ze względu na czynniki strukturalne, takie jak deglobalizacja, demografia i zmiany klimatu.
  • ROM: Bank centralny Rumunii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 7,0%. W komunikacie zwrócono uwagę, że nowa projekcja (najnowszy Raport o Inflacji zostanie opublikowany w piątek) pokazuje wyższą ścieżkę inflacji w 2024 niż w poprzedniej rundzie prognostycznej, w szczególności wzrost inflacji na początku roku, w związku z nowym pakietem fiskalnym obejmującym wprowadzenie nowych podatków. W dalszej części roku inflacja będzie się obniżać, tempo dezinflacji przyspieszy jednak w 2025, a w horyzoncie projekcji inflacja obniży się do dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu. W tych warunkach podtrzymujemy oczekiwania, że bank centralny Rumunii będzie ostatnim w regionie, który rozpocznie obniżki stóp procentowych.
  • USA: Prezes Fed, Powell, w przemówieniu z okazji rocznicy powstania Departamentu Badań i Statystyki w Fed, zaapelował do ekonomistów o większą elastyczność w stosowaniu metod prognostycznych. Nie odniósł się jednak do kwestii stóp procentowych. P.Harker (Philadelphia Fed) ocenił, że ostatnia decyzja FOMC o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian była zasadna, a przed kolejnym posiedzeniem Fed powinien podsumować skalę oddziaływania dotychczasowych podwyżek. Jednocześnie dodał, że obniżki stóp nie nastąpią prędko. L.Cook (Fed) stwierdziła, że natężenie napięć geopolitycznych może rozlać się po gospodarce światowej, w tym prowadzić do wyższej inflacji. Konflikt na Bliskim Wschodzie może wygenerować kolejne czynniki ryzyka dla światowego rynku energii i rynku finansowego, a także zwiększyć wyzwania związane z migracją. L.Cook zwróciła uwagę na zagrożenia związane z rosnącą awersją do ryzyka, które mogą doprowadzić do spadków cen aktywów oraz wynikających z nich strat dla inwestorów.
  • CHN: Inflacja CPI w październiku powróciła w rejony deflacyjne – wskaźnik spadł do -0,2% r/r z 0% r/r we wrześniu i był nieco niższy od oczekiwań (kons: -0,1% r/r). W kierunku spadku cen konsumenta najsilniej oddziaływały ceny żywności (-4,0% r/r), przede wszystkim wieprzowiny (spadek o 30,1% r/r), stanowiącej istotny element koszyka konsumpcyjnego. Wysoka podaż pogłowia wskazuje, że w warunkach słabego popytu czynnik ten może oddziaływać deflacyjnie jeszcze przez jakiś czas. Po stronie producenta deflacja trwa już od 13 miesięcy, wskaźnik PPI w październiku spadł nieznacznie, z -2,5% r/r do -2,6% r/r, a ceny w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl