Dziennik Ekonomiczny: Inflacja w USA bez zaskoczeń

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji PCE z USA wraz z minimalnie słabszymi od prognoz danymi o wydatkach konsumentów wsparły w piątek amerykański rynek akcji. Dolar osłabił się, a rentowności Treasuries spadły, szczególnie na krótszym końcu krzywej, odzwierciedlając wzrost nadziei na szybsze obniżki stóp Fed. Zmienność na krajowych rynkach, mimo długiego weekendu, wcale nie była mała. Złoty zyskiwał na osłabieniu dolara, a rentowności krajowych obligacji kontynuowały spadki, wspierane rynkami bazowymi. Pod koniec ubiegłego tygodnia EURPLN umocnił się do 4,27, a USDPLN zbliżył się na chwilę do 3,92. W niedzielę organizacja OPEC+ przedłużyła ograniczenie wydobycia ropy naftowej do końca 2025. Jednocześnie do września wydłużeniu uległy tzw. dobrowolne cięcia obejmujące ośmiu członków kartelu, począwszy od października ograniczenia te będą stopniowo wycofywane.
  • W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla globalnych rynków będzie posiedzenie EBC, a najważniejszą publikacją dane z USA o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze pozarolniczym za maj (pt.), które poprzedzi informacja o popycie na pracę w kwietniu (raport JOLTS we wt.) i raport ADP za maj (śr.). W Polsce wydarzeniem tygodnia będzie decyzja RPP (śr.), a już dziś poznamy dane o PKB za 1q24, tym razem wraz ze strukturą wzrostu, oraz majowy wskaźnik PMI w przemyśle.
  • W czwartek uwaga rynków będzie skierowana na EBC, gdzie powszechnie oczekiwana jest pierwsza obniżka stóp procentowych. EBC najpewniej obniży podstawowe stopy procentowe o 25 bp., naszym zdaniem utrzyma jednak zapewnienie, że kolejne decyzje będą uzależnione od napływających danych i nie zobowiąże się do kolejnych ruchów. Taka decyzja została w zasadzie zapowiedziana przez przedstawicieli EBC, a sprzyja jej wyraźna poprawa średnioterminowych perspektyw inflacyjnych. Warto przy tym zauważyć, że apetytu na obniżkę nie ograniczyły wyższe od oczekiwań dane o płacach w 1q24 oraz lekki wzrost inflacji w maju.
  • Według wstępnych danych wzrost PKB w 1q24 przyspieszył do 1,9% r/r z 1,0% r/r w 4q23. Szacujemy, że stało za tym ożywienie konsumpcji prywatnej, której wzrost wg nas przyspieszył do 3,4% r/r z 0,0% r/r w 4q23, dzięki silnemu wzrostowi realnych dochodów. Jednocześnie zakładamy, że mocno (w okolice 0% z 15,8% r/r w 4q23) wyhamowały inwestycje, co jest związane z okresem przejściowym pomiędzy perspektywami finansowymi UE. Efekt ten widoczny jest m.in. w spadającej w całym 1q24 produkcji budowlano-montażowej. Na wyraźne osłabienie dynamiki inwestycji wskazują również dane o inwestycjach średnich i dużych przedsiębiorstw, które spadły w 1q24 po raz pierwszy od 2020.
  • Oczekujemy, że PMI w krajowym przemyśle w maju wzrósł do 46,5 pkt. z 45,9 pkt. w kwietniu, a skala poprawy była w Polsce mniejsza niż w strefie euro. Warto pamiętać, że wskaźniki koniunktury GUS dla przemysłu w maju pogorszyły się.
  • Decyzja RPP najpewniej nie zaskoczy, członkowie Rady deklarują brak gotowości do zmiany stóp procentowych, a dyskusję o obniżkach niektórzy dopuszczają dopiero pod koniec tego roku lub na początku 2025. Argumentem za utrzymaniem stóp NBP na dotychczasowym poziomie, mimo spadającej szybciej od oczekiwań inflacji CPI, są podwyższona inflacja bazowa i silny wzrost płac.
  • Dane z amerykańskiego rynku pracy będą oceniane głównie pod kątem wpływu na politykę Fed. W oczekiwania wpisałaby się stabilizacja wzrostu wynagrodzeń w maju na poziomie 3,9% r/r i stopy bezrobocia (również na poziomie 3,9%). Zatrudnienie mogło marginalnie wzrosnąć. Niższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń lub inne oznaki schłodzenia popytu na pracę mogą ponownie wzbudzić oczekiwania na szybsze obniżki stóp Fed. Cotygodniowe raporty o zasiłkach dla bezrobotnych sygnalizują, że sytuacja na rynku pracy jest wciąż stabilna, choć dane od kilku tygodni przestały zaskakiwać pozytywnie.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE - w kwietniu utrzymała się na poziomie z marca i zgodnie z oczekiwaniami wyniosła 2,7% r/r (przy wzroście cen o 0,3% m/m). Bazowa inflacja PCE (bez cen żywności i energii) także ustabilizowała się na poziomie z marca, tj. 2,8% r/r (zgodnie z konsensusem). Wzrost cen w kategoriach bazowych (z wyłączeniem bardziej zmiennych żywności i energii) wyniósł 0,2% m/m i był najsłabszy od początku roku. Dane powinny zmniejszyć niepokój Fed dotyczący uporczywości inflacji w USA. Jeżeli kolejne miesiące potwierdzą, że presja cenowa nie nasila się, obniżki stóp Fed w 2h24 są naszym zdaniem bardzo prawdopodobne.
  • USA: Wzrost wydatków konsumentów w kwietniu spowolnił minimalnie mocniej niż oczekiwano – do 0,2% m/m, po wzroście o 0,7% m/m w marcu.W efekcie skorygowane o inflację wydatki konsumpcyjne nieoczekiwanie spadły (o 0,1% m/m wobec oczekiwań na wzrost o 0,1% m/m). Ograniczenie wydatków dotyczyło zarówno towarów, jak i usług, i mogło być efektem większej skłonności do oszczędzania. Wzrost dochodów był nieco większy (0,3% m/m) i zgodny z oczekiwaniami, choć wolniejszy niż przed miesiącem (0,5% m/m w marcu).
  • EUR: Według wstępnego szacunku inflacja HICP w strefie euro wzrosła w maju do 2,6% r/r (kons. 2,5% r/r) z 2,4% r/r w kwietniu. Głównym czynnikiem stojącym za wzrostem cen pozostaje utrzymująca się presja inflacyjna w usługach (wzrost do 4,1% r/r z 3,7% r/r w kwietniu). Wzrosła również dynamika cen energii (do 0,3% r/r). Jednocześnie spowolnił wzrost cen żywności (do 2,6% r/r z 2,8% r/r w kwietniu). Inflacja bazowa (po wyłączeniu energii, żywności, alkoholu i tytoniu) wzrosła do 2,9% r/r (kons. 2,8% r/r) z 2,7% r/r w kwietniu. W ujęciu miesięcznym inflacja HICP wyniosła 0,2%. Dane nie stanowią wg nas zagrożenia dla scenariusza pierwszej obniżki stóp procentowych EBC w czerwcu, choć wzrost inflacji bazowej (wyższy od prognoz) może znaleźć się wśród argumentów za wstrzymaniem się z obniżkami stóp w kolejnych miesiącach.
  • POL: W 2023 przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wzrósł o 13,7% i wyniósł 2678 PLN. Wolniej rosły wydatki, przeciętne miesięczne wydatki na osobę zwiększyły się o 9,4% i wyniosły 1636 PLN. W ujęciu realnym dochody wzrosły o 2,1%, a wydatki obniżyły się o 1,8%, w tym wydatki na towary i usługi o 1,5%. Sukcesywnie maleje udział wydatków w dochodzie – w 2023 wyniósł 61,1% - ten trend jest spójny z wzrostem stopy oszczędności. W 2023 najsilniej wzrosły dochody do dyspozycji pracujących na własny rachunek (o 21%), najwolniej poprawiała się sytuacja dochodowa rolników (wzrost dochodów o 3,4%). Wydatki najsilniej wzrosły w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów – o 12%, najsłabiej także w przypadku rolników (wzrost o 5,6%). Co ważne, subiektywne oceny sytuacji finansowej poprawiły się (we wszystkich rodzajach gospodarstw) zarówno wobec 2022 jak i wobec 2019, czyli ostatniego roku sprzed zaburzeń na skutek pandemii i szoku inflacyjnego. Gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek wciąż należą do tych, których subiektywna ocena sytuacji finansowej jest najlepsza – jako dobrą lub raczej dobrą ocenia ją 76% gospodarstw. Najniższy odsetek takich ocen występuje w gospodarstwach emerytów/rencistów (40,9%), 7,6% z nich ocenia swoją sytuację jako złą lub raczej złą.
  • POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa na 2024 wynosi na koniec maja ok. 70%.
  • HUN: W kwietniu ceny w przemyśle spadły o 0,9% m/m i o 2,0% r/r (po spadku o 3,0% r/r w maju). W regionie wzrost r/r cen w przemyśle obserwujemy obecnie jedynie w Czechach.
  • HUN: Dane o bilansie płatniczym za marzec potwierdziły spadek nadwyżki w handlu zagranicznym Węgier do 1,571 mld EUR.
  • CZE: Dane o wzroście PKB za 1q24 zostały zrewidowane w dół do 0,2% r/r. Wzrost PKB wspierała konsumpcja prywatna i publiczna, a inwestycje obniżyły się w 1q24.
  • EU: W 2023 faktyczny tygodniowy czas pracy w głównym miejscu zatrudnienia osób w wieku 20–64 lata w UE wynosił średnio 36,1 godziny. Najdłuższe tygodnie pracy odnotowano w Grecji (39,8 godz.), Rumunii (39,5), Polsce (39,3) i Bułgarii (39,0). Z kolei najkrótszy tydzień pracy miała Holandia (32,2 godziny), a za nią plasowały się Austria (33,6) i Niemcy (34,0). Niemiecki rząd niedawno zapowiedział prace nad rozwiązaniami, które skłaniałyby do dłuższej pracy (m.in. przez spadek popularności pracy na niepełny wymiar etatu) doszukując się w skróconym wymiarze czasu pracy źródeł osłabienia wzrostu gospodarczego.
  • CHN: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wzrósł w maju do 51,7 pkt. z 51,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca i był nieco wyższy od oczekiwań. Wzrost produkcji w maju był najsilniejszy od czerwca 2022, a tempo wzrostu cen towarów i komponentów było najwyższe od 7 miesięcy.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl