Dziennik Ekonomiczny: Inflacja rośnie w całym regionie

Pobierz raport

 

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie akcje rozpoczęły tydzień na plusie napędzane spekulacjami, że środowe dane o inflacji CPI mogą utrzymać Rezerwę Federalną na ścieżce do obniżki stóp procentowych we wrześniu. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA spadły. Złoty zyskał na wartości wobec głównych walut, co było efektem pozytywnego odbicia na krajowym rynkach akcji. Kurs EURPLN spadł do poziomu 4,30, a USD/PLN poniżej 3,94. Rentowności polskich obligacji pozostały na poziomach zbliżonych do piątkowych.
  • Dziś globalna uwaga skupi się na publikacji lipcowych danych o inflacji PPI w USA. Te dane odgrywają ważną rolę w kontekście nadchodzącego odczytu inflacji CPI, ponieważ pozytywne zaskoczenie w przypadku PPI może sugerować podobny scenariusz dla CPI. Warto jednak pamiętać, że zależność między tymi wskaźnikami cenowymi zazwyczaj objawia się w dłuższym horyzoncie czasowym. Prognozy rynkowe przewidują spadek inflacji producenckiej w lipcu do 2,3% r/r z 2,6% r/r w czerwcu.
  • W kraju uwaga skupi się na publikacji danych dotyczących bilansu płatniczego oraz wymiany handlowej za czerwiec. Prognozujemy, że wartość eksportu spadnie o 5,2% r/r (kons.: -5,7% r/r). Z kolei import może wzrosnąć o 1,7% r/r (kons.: -0,3% r/r). Oczekujemy również, że saldo obrotów bieżących, które w czerwcu wykazywało deficyt, pokaże nadwyżkę.
  • Warto też zwrócić uwagę na publikację sierpniowego indeksu instytutu ZEW dla Niemiec, po którym oczekuje się wyraźnego pogorszenia nastrojów inwestorów. Źródłem pesymizmu są ostatnie dane z niemieckiej gospodarki, które okazały się gorsze od oczekiwań, a także obawy o możliwą recesję w USA, która mogłaby negatywnie wpłynąć na gospodarkę europejską.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • CZE: Inflacja CPI wzrosła w lipcu do 2,2% r/r (kons.: 2,0% r/r) z 2,0% r/r w czerwcu. Wzrost inflacji wynikał ze złagodzenia spadku cen żywności (3,1% r/r w lipcu vs 4,2% r/r w czerwcu). Wpływ pozostałych składowych nie zmienił się w ciągu miesiąca. Według naszych szacunków, inflacja bazowa powinna utrzymać się na poziomie 2,2% r/r. W dalszej części roku ceny będą rosły lekko powyżej celu inflacyjnego, co wynika m.in z dalszego łagodzenia deflacji cen żywności. Pomimo tego inflacja pozostanie blisko celu inflacyjnego, co sugeruje, że CNB nie powinien mieć powodów do rezygnacji z dalszych obniżek stóp procentowych.
  • ROM: Inflacja CPI wzrosła w lipcu do 5,4% r/r (kons.: 5,2% r/r) z 4,9% r/r w czerwcu. Głównymi czynnikami tego wzrostu były ceny żywności, których wzrost przyspieszył do 1,7% r/r z 1,1% r/r w czerwcu, oraz inflacja cen paliw, która wyniosła 7,8% r/r, w porównaniu do 5,0% r/r w czerwcu, co było spowodowane podwyżką akcyzy na paliwa. Proces dezinflacji w usługach postępuje powoli – dynamika cen usług spadła w lipcu do 8,5% r/r z 8,8% r/r w czerwcu. W kolejnych miesiącach oczekujemy powrotu inflacji na ścieżkę spadkową, jednak istnieją ryzyka, które mogą ten proces zakłócić, takie jak: rozłożony w czasie wpływ podwyżki akcyzy na paliwa, rosnący popyt wewnętrzny, rosnąca dynamika płac oraz zbliżające się wybory parlamentarne. Przewidujemy, że BNR obniży stopy procentowe jeszcze raz w tym roku, o 25pb.
  • POL: Realny dochód do dyspozycji gospodarstw domowych wzrósł w 1q24 o 10,2% q/q, najwyżej wśród państw OECD. W ujęciu średniej z ostatnich 4q wzrost wyniósł 2,1% q/q.
  • ROM: Dynamika wynagrodzeń brutto w czerwcu spowolniła do 15,2% r/r z 15,6% r/r w maju. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 1,5%. Dynamika wynagrodzeń netto spowolniła do 12,5% r/r z 12,7% r/r miesiąc wcześniej, zaś w ujęciu miesięcznym zmiana wyniosła 1,1%. Wzrost wynagrodzeń w czerwcu względem maja dotyczył większości sektorów gospodarki i wynikał z przyznania premii okolicznościowych, a także z wyższych osiągnięć produkcyjnych.
  • POL: Zgodnie z danymi NBP transakcyjne ceny nieruchomości na rynku wtórnym w 2q24 wzrosły zarówno w Warszawie (2,4% q/q), 6 największych miastach bez Warszawy (4,8% q/q) jak i kolejnych 10 największych miastach (3,7% q/q), jednak w każdej z tych kategorii jest to wzrost niższy niż w 1q24. Na rynku pierwotnym znacząco wyhamowała dynamika cen mieszkań w Warszawie – po trzech kwartałach z rzędu wzrostów cen o ponad 6% q/q w 2q24 dynamika spadła do 0,8% q/q.
  • POL: Ministra Klimatu i Środowiska P.Hennig-Kloska poinformowała, że MKiŚ rozważa przedłużenie osłon dla obywateli w razie utrzymywania się wysokich cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Zastrzegła, że ostateczną decyzję podejmie rząd, bo sytuacja budżetowa jest trudna, jednak wierzy, że znajdą się środki na ten cel.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl