Dziennik Ekonomiczny: Inflacja bazowa najniższa od lipca 2021

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nastroje inwestorów giełdowych oczekujących na dane o aktywności z USA były wczoraj dobre. Dominowała wiara w odporność gospodarki, wzrost zysków firm i… obniżki stóp procentowych Fed. W rezultacie indeks S&P500 ustanowił (kolejny już w tym roku) historyczny szczyt. Rentowności Treasuries rosły w obliczu dużych podaży papierów korporacyjnych. Wzrosty rentowności obserwowaliśmy też na europejskim (w tym krajowym) rynku długu. Globalny sentyment sprzyjał złotemu, który wraz z walutami regionu zaczął się umacniać. Pod koniec dnia EURPLN oscylował wokół 4,36, a USDPLN 4,06.
  • Kluczowe znacznie dla rynków finansowych będą dziś miały dane z USA – dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Warto też zwrócić uwagę na czerwcowy indeks ZEW, a w regionie na posiedzenie MNB.
  • W przypadku USA konsensus zakłada lekki wzrost aktywności – zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna prawdopodobnie wzrosły o 0,3% m/m po stagnacji w kwietniu.
  • MNB najprawdopodobniej utrzyma tempo obniżek - oczekujemy ruchu o 50pb, do 6,75%, chociaż konsensus zakłada bardziej ostrożny ruch o 25pb.
  • Ze strefy euro napłynie dziś kolejny szacunek inflacji za maj, wstępne dane wskazują na wzrost inflacji HICP do 2,6% r/r i inflacji bazowej do 2,9% r/r.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, obniżyła się w maju do 3,8% r/r z 4,1% r/r w kwietniu i była najniższa od lipca 2021. W minionym miesiącu obniżyła się też inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych (do 3,1% r/r z 3,5% r/r), nie zmieniła się 15-procentowa średnia obcięta (3,0% r/r), a wzrosła inflacja po wyłączeniu cen administrowanych (do 2,4% r/r z 2,3% r/r). Dane wskazują na postępującą normalizację procesów cenowych w Polsce. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik bez żywności i energii wzrósł o 0,1%, a po odsezonowaniu o 0,2%. Zannualizowana odsezonowana inflacja bazowa znajduje się już w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu NBP.
  • POL: Deficyt budżetu państwa po maju wzrósł do 53,1 mld PLN, wobec 39,9 mld PLN po kwietniu, co stanowi 28,9% całorocznego planu. Wydatki budżetu po pięciu miesiącach roku wzrosły o 32,4% r/r, a dochody zwiększyły się o 20,7% r/r, w tym dochody podatkowe o 24,4% r/r, a niepodatkowe obniżyły się o 4,8% r/r, za sprawą niższych wpłat z aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. W samym maju dochody podatkowe wzrosły o 11,6% r/r po wzroście o 46,2% r/r w kwietniu. Wzrost hamował za sprawą wpływów z CIT, a ich bardzo słabe wykonanie wynika ze zmiany terminu rozliczeń rocznych (na kwiecień z czerwca w 2023). Wpływy z VAT rosły w maju o 22% r/r, z PIT o 11% r/r, a akcyza obniżyła się o 2,8% r/r. Ścieżka salda budżetowego w 2024 przebiega zdecydowanie niżej niż w poprzednich latach. Jest to jednak przede wszystkim efekt ograniczania znaczenia wydatków w funduszach pozabudżetowych, a nie sygnał gwałtownego pogorszenia się sytuacji fiskalnej. Na cały rok, wg ustawy, przewidywany jest deficyt rzędu 184 mld PLN, obecnie, w ujęciu 12miesięcznym deficyt wynosi 118 mld PLN.
  • EUR: Dynamika godzinowych kosztów pracy w 1q24 wzrosła do 5,1% r/r, z 3,4% r/r kwartał wcześniej, wobec wstępnego szacunku na poziomie 4,9% r/r. Wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 5,3% r/r, a pozostałe składowe kosztów pracy (np. składki płacone przez pracodawców) o 4,5% r/r. W podziale sektorowym największy wzrost wystąpił w budownictwie, o 5,2% r/r, następnie w usługach, o 5,0% r/r, a w przemyśle wyniósł 4,8% r/r. Rozgrzany rynek pracy może być dla EBC argumentem za dłuższym utrzymaniem stóp procentowych na obecnym poziomie. Wśród państw UE koszty pracy najsilniej rosły w Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Polska, z dynamiką równą 14,1% r/r, uplasowała się na 4. pozycji.
  • EUR: Ch.Lagarde (Prezeska EBC) podkreśliła, że EBC z uwagą przygląda się sytuacji na rynkach finansowych. Dodała, że stabilność cen idzie w parze ze stabilnością na rynkach finansowych. P.Lane (główny ekonomista EBC), również tonował nastroje, mówiąc o przecenie na rynkach i podkreślając jej uporządkowany charakter. Zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby EBC jasno dał do zrozumienia, że nie będzie tolerować nieuzasadnionych i chaotycznych ruchów na rynku, które stanowiłyby poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej. Bank musi unikać sytuacji, kiedy panika rynkowa zakłóca politykę pieniężną. W temacie polityki monetarnej P.Lane poinformował, że EBC wierzy w powrót inflacji do 2-procentowego celu w 2h25. Bankier zasugerował, że obniżka stóp w lipcu jest mało prawdopodobna, a poważna dyskusja o kontynuacji luzowania polityki pieniężnej może się rozpocząć po przerwie wakacyjnej. Ogólny ton przedstawicieli EBC wskazuje, że nie są zaniepokojeni ostatnimi zawirowaniami rynkowymi, wywołanymi wcześniejszymi wyborami we Francji. Francuskie rynki wykazują pewne oznaki stabilizacji po zapewnieniach M.Le Pen o współpracy z prezydentem E.Macronem w przypadku zwycięstwa w wyborach parlamentarnych.
  • POL: W.Janczyk (RPP) ocenił, że rząd poprzez poluzowanie tarcz antyinflacyjnych odebrał RPP możliwość obniżki stóp. Podkreślił, że skutkiem działań administracyjnych będzie kształtowanie się inflacji powyżej celu w kolejnych projekcjach. Jego zdaniem wymusza to na RPP utrzymywanie dodatnich realnych stóp procentowych, czego sam W.Janczyk nie lubi, gdyż „dostęp do taniego pieniądza jest czymś, co bezwarunkowo wspiera wzrost PKB i buduje dobrobyt”. Członek RPP ocenił założenia do projektu budżetu państwa na 2025 w zakresie dynamiki płac oraz propozycji podwyżki płacy minimalnej jako "oszczędne".
  • CZE: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju spadły o 1,2% m/m. Największy spadek odnotowano w kategorii koks, produkty rafinacji ropy naftowej, gdzie ceny obniżyły się o 2,2%. Obniżyły się również ceny energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i klimatyzacji (-2,1% m/m) oraz ropy naftowej i gazu ziemnego (-1,5% m/m), spadały też ceny żywności. W ujęciu r/r inflacja PPI obniżyła się do 1,0% z 1,4% przed miesiącem.
  • UE/CHN: Chińskie ministerstwo handlu poinformowało w poniedziałek, że wszczęło dochodzenie antydumpingowe w sprawie importu wieprzowiny i produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. UE oświadczyła w odpowiedzi, że "nie jest zaniepokojona" działaniami Pekinu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl