Dziennik Ekonomiczny: Hibernacja na rynku pracy

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek tygodnia przyniósł pogorszenie nastrojów inwestycyjnych widoczne w spadkach indeksów giełdowych oraz umocnieniu dolara. Rentowności na rynkach bazowych rosły, w tym 10-letnich Treasuries do 4,54%, poziomu nienotowanego od 2007. Złoty poszukiwał kierunku, a ostatecznie jego notowania były relatywnie stabilne względem euro, natomiast nieznacznie osłabiły się wobec dolara. Na fali globalnego ruchu rentowności krajowych obligacji zwyżkowały wzdłuż całej krzywej, w przeciwnym kierunku poruszały się stawki FRA i IRS.
  • Krajowe kalendarium makroekonomiczne na dzisiaj jest puste.
  • W regionie decyzję w zakresie polityki pieniężnej będzie podejmować węgierski MNB. Główna stopa procentowa najpewniej pozostanie bez zmian, za to w ramach normalizacji polityki pieniężnej ponownie może zostać obniżona stawka wyznaczająca górny korytarz stóp procentowych. Komunikat towarzyszący decyzji powinien też zawierać ogólne wskazania co do wyników najnowszej projekcji, stanowiącej część Raportu o Inflacji, który zostanie opublikowany w czwartek.
  • W USA opublikowane zostaną dane o nastrojach konsumentów wg Conference Board. Konsensus spodziewa się nieznacznego pogorszenia nastrojów, po najgłębszym od 2 lat spadku wskaźnika w sierpniu. Amerykańscy konsumenci odczuwają pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wyższe koszty kredytu. Istotne będzie, czy wzrost oczekiwań inflacyjnych w sierpniu, który nastąpił po raz pierwszy od 5 miesięcy, to jednorazowy wyskok, czy początek dłuższego trendu. Fundamenty procesów dezinflacyjnych w USA wydają się być jednak na tyle mocne, że oczekiwania inflacyjne powinny się osłabiać. Oprócz danych z sektora konsumenckiego poznamy również dane o cenach nieruchomości oraz sprzedaży domów.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 5,0%, co oznacza, że od czerwca utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Dane były zgodne z wcześniejszym szacunkiem MRiPS. W ujęciu miesięcznym liczba osób bezrobotnych praktycznie nie zmieniła się i wyniosła 782,5 tys. (wzrost o 0,1 tys. osób względem lipca). Trend sezonowy wskazywałby raczej na obniżenie się liczby bezrobotnych w sierpniu. W danych nadal nie widać wyraźnych oznak nasilania się zwolnień – liczba osób, które straciły pracę z przyczyn zakładów pracy pozostaje zbliżona do historycznych minimów, podobnie jak liczba osób długookresowo bezrobotnych. Systematycznie maleją obawy konsumentów przed utratą pracy.
  • POL: W opublikowanych Założeniach polityki pieniężnej na rok 2024 RPP podtrzymała strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń +/-1pp. W Założeniach potrzymano dotychczasowy zakres instrumentów polityki pieniężnej. W odniesieniu do uwarunkowań makroekonomicznych zaznaczono, że do 2025 dynamika PKB pozostanie niższa od wieloletniej średniej, pomimo oczekiwanego jej przyspieszenia. Zwrócono uwagę, że proces dezinflacji będzie następował stopniowo, jednak nie sprecyzowano, kiedy spodziewany jest powrót inflacji do celu.
  • GER: Indeks Ifo we wrześniu wyniósł 85,7 pkt. i nieznacznie obniżył się względem sierpnia (85,8 pkt.) Pogorszeniu uległa ocena sytuacji bieżącej, natomiast po raz pierwszy od kwietnia odnotowano niewielką poprawę oczekiwań, co może stanowić nieśmiały sygnał, że dołek w gospodarce niemieckiej został już osiągnięty. W szczególności w niewielkiej skali poprawił się indeks Ifo dla handlu, głównie za sprawą lepszych perspektyw, co może zwiastować koniec recesji konsumenckiej. Nieco lepsze oczekiwania na przyszłość odnotowano również w usługach, choć tutaj ocena bieżąca pozostaje pod negatywnym wpływem dekoniunktury w przemyśle, gdzie zamówienia nadal obniżają się, choć w coraz wolniejszym tempie.
  • POL: Spadek nowych zamówień w przemyśle pogłębił się w sierpniu do 19,2% r/r (-0,9% m/m) z 18,1% r/r w lipcu. W większej skali obniżyła się dynamika zamówień eksportowych, które były niższe o 15,9% r/r (‑1,7% m/m), po spadku o 11,7% r/r w lipcu. Dekoniunktura w przemyśle zaczyna w większym stopniu dotykać odporniejsze dotychczas branże eksportowe, w warunkach wciąż niekorzystnego otoczenia zewnętrznego, przede wszystkim słabego popytu w strefie euro, w szczególności w Niemczech. Dane wskazują, że w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać dalszych spadków produkcji w polskim przemyśle, które częściowo wynikają ze słabego popytu krajowego i zagranicznego, ale także z normalizacji w tym sektorze po okresie silnego popandemicznego odbicia.
  • EUR: W czasie przemówienia przed komisją Parlamentu Europejskiego, Prezes EBC, Lagarde, stwierdziła, że stopy EBC osiągnęły poziom, który – utrzymany przez odpowiednio długi okres – w istotny sposób przyczyni się do szybkiego powrotu inflacji do celu. Jednocześnie Ch.Lagarde podkreśliła, że EBC pozostaje w trybie data-driven.
  • EUR: Z artykułu w najnowszym Biuletynie Ekonomicznym EBC wynika, że podaż pracy w strefie euro nie tylko kształtuje się powyżej przedpandemicznego poziomu (pandemia liczona od maja 2022), ale również powróciła do przepandemicznego trendu, co jest związane w dużej mierze z napływem zagranicznych pracowników. W ostatnich latach wzrost zatrudnienia wynikał w przeważającej mierze z przejścia osób ze stanu nieaktywności zawodowej do zatrudnienia (ok. 60%) podczas, gdy w latach 2011-2019 odsetek ten wynosił blisko 50%. Oprócz migrantów, źródło wzrostu podaży pracy stanowili również pracownicy słabiej wykwalifikowani, których powrót na rynek pracy był wspierany przez wzrost płacy minimalnej. Według autorów analizy, wyższa aktywność zawodowa wcześniej nieaktywnych osób może łagodzić napięcia na rynku pracy, w tym obniżać presję płacową, jeśli będzie związana z napływem migrantów, nie zaś z rosnącym zapotrzebowaniem na wysoce wykwalifikowanych pracowników. Jednocześnie nadal negatywnie na siłę roboczą oddziałuje niedopasowanie popytu i podaży w zakresie kwalifikacji specyficznych dla danej branży.
  • EUR: Według Eurostatu wolumen importu produktów naftowych z Rosji do UE w 2q23 obniżył się o 82% r/r, a udział Rosji w imporcie tych produktów ogółem obniżył się z 21,6% w 2q22 do 4,0% w 2q23. W miejsce Rosji wzrost udziału odnotowała Norwegia (o 3,5pp), Kazachstan (+3,2pp), USA (+2,1pp) oraz Arabia Saudyjska (+2,3pp). Jednocześnie istotnym partnerem handlowym UE stała się Libia, z udziałem 8,1%. W przypadku gazu ziemnego import z Rosji obniżył się o blisko 50% r/r, a jej udział spadł w 2q23 o 14,5pp do 13,8%, podczas gdy najistotniejszym partnerem handlowym pozostała Norwegia, której udział wzrósł do 44,3%.
  • USA: Kashkari (Fed w Minneapolis, głosujący członek FOMC) przyznał, że jest jednym z 12 bankierów centralnych, którzy spodziewają się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku. Jego zdaniem silniejsza od oczekiwań kondycja gospodarki może oznaczać konieczność kolejnego, niewielkiego dostosowania stóp i utrzymania ich na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl