Dziennik Ekonomiczny: Fed zachowuje spokój

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek tygodnia na światowych giełdach przyniósł kontynuację wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów po nagłym wzroście obaw o kondycję gospodarki USA. Straty były szczególnie widoczne w sektorze technologicznym - wskaźnik "Siedmiu wspaniałych" spółek o dużej kapitalizacji, takich jak Nvidia Corp. i Apple Inc., spadł w pewnym momencie o prawie 10%. Rentowność 2-letnich Treasuries obniżyła się wczoraj poniżej dochodowości papierów 10-letnich po raz pierwszy od lipca 2022. Dolar osłabiał się wobec euro – kurs EURUSD testował poziom 1,10. Na krajowym rynku obserwowaliśmy spadki rentowności obligacji i notowań akcji – spadki indeksów WIG i WIG20 przekroczyły wczoraj 3%. Złoty pozostał względnie stabilny wobec USD, ale osłabił się względem EUR, przejściowo do 4,3150, chociaż na koniec dnia powrócił minimalnie poniżej 4,30.
  • W kontekście ostatnich słabych danych o koniunkturze w niemieckim przemyśle dziś interesujące będą dane o zamówieniach fabrycznych za czerwiec. Ze strefy euro i państw regionu napłyną również informacje o  sprzedaży detalicznej. Z USA poznamy dane o bilansie handlowym.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Wskaźnik zaufania wśród inwestorów Sentix w sierpniu obniżył się do -13,9 pkt. wobec -7,3 pkt. w lipcu Spadek był wyraźnie silniejszy niż oczekiwano (kons.: -8,0 pkt.). Drugie z rzędu pogorszenie indeksu było efektem zarówno niższych ocen bieżących (-6,6pkt.), jak i oczekiwań (-10,3pkt.). Jego głównym źródłem jest gospodarka niemiecka, gdzie indeks bieżących ocen spadł o 12,5pkt., do najniższego poziomu od czerwca 2020, a pogorszenie wskaźnika prognoz było jeszcze silniejsze (o 18,5pkt.). Poziomy indeksów Sentix sygnalizują spowolnienie w strefie euro (przy recesji w Niemczech) i schładzanie koniunktury w USA (gdzie w sierpniu odnotowano 4. z rzędu spadek).
  • USA: Daly (San Francisco Fed z prawem głosu w FOMC) powiedziała, że rynek pracy ulega schłodzeniu i niezwykle ważne jest, aby nie pozwolić mu zwolnic na tyle, aby wpadł w recesję. Podkreśliła jednak, że wciąż widzi siłę amerykańskiego rynku pracy a szczegóły raportu NFP dają pewność, że „zwalniamy, ale nie spadamy z klifu”. Firmy, wg M.Daly, spowolniły zatrudnianie nowych pracowników, ale większość z nich ich nie zwalnia. M.Daly ocenia, że Fed powinien zacząć obniżać stopy procentowe w nadchodzących kwartałach. Termin i skala obniżek będą zależeć od napływających informacji.
  • USA: Golsbee (Chicago Fed z prawem głosu w FOMC) powiedział, że Fed zadziała, jeżeli sytuacja w gospodarce USA się pogorszy; a restrykcyjna polityka nie ma sensu, gdy widać osłabienie w gospodarce. A.Golsbee ocenia jednak, że lipcowe dane z rynku pracy USA nie sygnalizują recesji, a Fed może poczekać na więcej danych do września.
  • EUR: Wskaźnik PPI w czerwcu wzrósł zgodnie z oczekiwaniami - o 0,5% m/m a w ujęciu r/r obniżył się o 3,2% r/r. W skali roku najmocniej spadły ceny energii (-9,4% r/r) i - w mniejszym stopniu- dóbr pośrednich (o 2,2% r/r). Wzrosły natomiast ceny dóbr konsumpcyjnych (trwałych o 0,4% r/r i nietrwałych o 1,2% r/r).
  • POL: Z kwartalnej ankiety NBP wynika, że w 2q24 banki zauważalnie złagodziły politykę kredytową wobec dużych przedsiębiorstw – po raz pierwszy od 2017. W przypadku pozostałych rodzajów kredytów polityka została zaostrzona lub – jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych – nie zmieniła się. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył silny wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw (głównie dużych) i na kredyty konsumpcyjne. Popyt na kredyty mieszkaniowe był niższy niż w 1q24 i pozostawał pod wpływem zakończenia przyjmowania wniosków kredytowych w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%”. W 3q24 banki nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych.
  • EUR: Finalne dane o PMI w usługach za lipiec potwierdziły wstępny szacunek na poziomie 51,9 pkt., przy nawet nieco lepszej niż wskazywał pierwszy szacunek koniunkturze w Niemczech (52,5 pkt.).
  • USA: Koniunktura w usługach oceniana jest wciąż dobrze – indeks ISM w lipcu przekroczył poziom neutralny i wzrósł do 51,4 pkt (kons.: 51 pkt. wobec 48,8 pkt. w czerwcu). Usługowy PMI osiągnął 55 pkt., nieco mniej niż szacowano wstępnie (56 pkt.).
  • HUN: Od początku 2024 utrzymuje się dodatnie saldo handlowe, w czerwcu nadwyżka minimalnie wzrosła do 1095 mln EUR z 1001 mln EUR w maju.
  • POL: Planowana na 2025 podwyżka płacy minimalnej o 7,6% oznacza wg MF koszt dla małych i średnich firm rzędu 10,3 mld PLN, a dla dużych firm - 2,7 mld PLN. Gospodarstwa domowe zyskać mają 9,14 mld PLN. W OSR do projektu rozporządzenia MF zwraca uwagę, że podwyżka minimalnego wynagrodzenia może przyczynić się do wzrostu popytu wewnętrznego, spłaszczenia struktury wynagrodzeń, ograniczenia zatrudnienia w niektórych firmach oraz może ograniczyć konkurencyjność w branżach pracochłonnych.
  • POL: Soboń (zarząd NBP) powiedział, że obniżka stóp procentowych na początku 2025 jest scenariuszem mniej prawdopodobnym, a NBP nadal ocenia, że trwałe osiągnięcie celu inflacyjnego jest realne dopiero w 2026.
  • POL: Kropiwnicki (wiceminister aktywów państwowych) poinformował, że do końca roku mogą zakończyć się negocjacje z chińskim partnerem ws. produkcji aut elektrycznych w Polsce.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl