Dziennik Ekonomiczny: Fed mięknie, a kredytu w strefie euro coraz mniej

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wypowiedzi Ch.Wallera z Fed poprawiły wczoraj nastroje inwestycyjne. Skrajnie jastrzębi członek FOMC ocenił, że widoczne w szeregu wskaźników schłodzenie aktywności gospodarczej może wskazywać, że polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna, aby powstrzymać inflację. W jego ocenie prawdopodobny jest scenariusz „miękkiego lądowania”. W rezultacie, rentowność 2-letnich Treasuries spadła poniżej 4,8%, a S&P 500 odbił się od sesyjnych minimów. Dolar osłabiał się względem koszyka walut, a kurs EURUSD po raz pierwszy od sierpnia wzrósł powyżej 1,10, choć ostatecznie odrobił część strat. Globalne nastroje sprzyjały notowaniom złotego. Kurs EURPLN spadł do 4,32, a USDPLN do 3,93. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się wzdłuż całej krzywej.
  • Uwagę rynków przykują dziś dane inflacyjne z Niemiec za listopad. Według konsensusu pokażą one spadek inflacji CPI do 3,6% r/r z 3,8% r/r w październiku. Obraz procesów inflacyjnych w świetle preferowanej przez EBC miary HICP powinien być jeszcze bardziej korzystny – konsensus wskazuje, że w tym ujęciu inflacja w Niemczech jest już tylko nieznacznie powyżej celu EBC i w listopadzie spadła poniżej 3,0% r/r.
  • Wśród innych danych z Europy warto zwrócić uwagę na opracowywany przez Komisję Europejską kompleksowy wskaźnik koniunktury dla unijnych gospodarek. W przypadku strefy euro i Niemiec powinien on naszym zdaniem potwierdzić widoczne w innych ankietach za listopad „ubijanie dna” aktywności gospodarczej. Również dla Polski dane mogą pokazać, że okres spowolnienia jest już za nami.
  • W kalendarium dla USA mamy kolejny szacunek PKB w 3q23 oraz Beżową Księgę Fed, która pozwoli ocenić poziom aktywności gospodarczej w poszczególnych regionach kraju.
  • Oprócz danych warto zwrócić uwagę na nowe prognozy dla globalnej gospodarki zawarte w półrocznym raporcie „Economic Outlook” OECD.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Podaż pieniądza M3 w październiku obniżyła się o 1,0% r/r po spadku o 1,2% r/r we wrześniu. Roczna dynamika szerokiego pieniądza jest ujemna od 4 miesięcy, jednak jego wolumen we wrześniu i październiku pokazuje pewne oznaki stabilizacji. Tempo wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych spadło do 0,6% r/r z 0,8% r/r we wrześniu, podczas gdy dynamika kredytów dla przedsiębiorstw obniżyła się do -0,3% r/r z +0,3% r/r miesiąc wcześniej i po raz pierwszy od 8 lat była ujemna. Dane potwierdzają, że dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych negatywnie oddziałują na kreację kredytu w gospodarce. Jednocześnie, publikowane przez EBC półroczne badanie dotyczące dostępu przedsiębiorstw do finansowania wskazuje na dalsze zacieśnienie warunków finansowania. Firmy zwracały w nim uwagę na umiarkowany wzrost zapotrzebowania na zewnętrzne finasowanie, natomiast jego dostępność uległa pogorszeniu ze względu na rosnące stopy procentowe. Pomimo zaostrzonych warunków finansowania, niewiele firm zgłosiło trudności w uzyskaniu kredytu bankowego.
  • EUR: Nagel (EBC i Bundesbank) powiedział, że szybkie obniżenie stóp procentowych lub spekulacje na temat takich kroków byłyby przedwczesne. Jego zdaniem dla transmisji polityki pieniężnej liczy się nie tylko poziom stóp procentowych, ale także oczekiwania co do ich przyszłej ścieżki. Podkreślał przy tym, że oddziaływanie zacieśniania monetarnego na inflację dopiero w pełni się ujawni.
  • USA: Zaufanie amerykańskich konsumentów w listopadzie nieoczekiwanie się poprawiło - mierzący je indeks Conference Board wzrósł do 102 pkt. z 99,1 pkt. w październiku (dane zrewidowane ze 102,6 pkt.). W porównaniu z poprzednim badaniem ocena bieżąca była względnie stabilna, poprawiły się natomiast oczekiwania, chociaż poziom mierzącego je indeksu (77,8 pkt.) wg autorów badania nadal zwiastuje recesję. Dane pokazują rosnącą polaryzację ocen – w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł zarówno odsetek konsumentów uważających, że sytuacja w gospodarce jest dobra, jak i tych oceniających ją jako złą. Podobna tendencja widoczna jest w przypadku rynku pracy w ocenach dostępności miejsc pracy.
  • USA: Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach USA, wzrósł we wrześniu o 3,92% r/r po wzroście o 2,14% r/r w sierpniu. W ciągu miesiąca ceny zwiększyły się o 0,67%, a wrzesień był 8. kolejnym okresem wzrostów, którym sprzyja ograniczona podaż.
  • POL: W 2022 działalność gospodarczą w Polsce prowadziło 22,2 tys. przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, o tysiąc mniej niż rok wcześniej, a wartość ulokowanego w nich kapitału zagranicznego wyniosła 233,7 mld PLN, o 0,9% więcej niż w 2021. Kwota ta nie pokrywa się ze stanem zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce (251,6 mld EUR wg danych NBP), ponieważ obejmuje tylko środki wniesione przez inwestora (kapitał podstawowy, z reguły bez reinwestowanych zysków i instrumentów dłużnych). Dane GUS pokazały, że w minionym roku 53,1% kapitału zagranicznego ulokowane było w podmiotach zatrudniających 250 i więcej osób. Najwięcej podmiotów działało w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (24,4%), a najwięcej kapitału zagranicznego (39,0%) zaangażowano w przetwórstwie przemysłowym. Dane potwierdzają wnioski NBP, że prawie 85% kapitału zagranicznego pochodzi z UE (w tym z państw, gdzie rejestrowane są podmioty specjalnego przeznaczenia), a 95% kapitału wniosły jednostki z siedzibą w OECD. Ponad 53% badanej grupy przedsiębiorstw uzyskiwało przychody z tytułu eksportu. Wśród firm eksportujących 30,5% stanowiły podmioty z przetwórstwa, a 27,8% to przedsiębiorstwa zajmujące się handlem oraz naprawą samochodów. Z osobnych danych PONT wynika, że w 3q23 inwestycje firm z udziałem kapitału zagranicznego wzrosły nominalnie o 7,2% r/r, podczas gdy nakłady prywatnych podmiotów krajowych były wyższe o 28,9% r/r, przy czym w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost inwestycji w sektorze zagranicznym przyspieszył, a w krajowym spowolnił. Nakłady firm zagranicznych są ważną determinantą przyszłej aktywności eksportowej.
  • POL: Agencja S&P Global Ratings prognozuje, że stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na obecnym poziomie przez cały 2024. Na koniec 2025 stopa referencyjna ma się obniżyć do 4,75%, a na koniec 2026 spaść do 3,00%. S&P spodziewa się, że średniorocznej inflacja CPI w Polsce w przyszłym roku będzie równa 6,0%, w 2025 spowolni do 4,1%, a w 2026 sięgnie 3,4%. Agencja oczekuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 wyniesie 3,1%, a w 2025 będzie na poziomie 3,0% - w obu przypadkach dokonano rewizji o 0,1pp w górę, ze względu na nieco lepsze prognozy inwestycji. Na najbliższy piątek agencja S&P zaplanowała przegląd ratingu Polski. Naszym zdaniem nie nastąpi zmiana oceny wiarygodności Polski (A- ze stabilną perspektywą).
  • POL: Grupa posłów KO i Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024. Zakładane jest proporcjonalne utrzymanie obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. Zamrożenie cen nośników energii w całym 2024 znajduje się w naszym dotychczasowym scenariuszu bazowym dla inflacji CPI. Podniesienie cen w drugiej połowie roku odchyliłoby naszą ścieżkę inflacji CPI w górę w 2h24. Przewidywany koszt zaproponowanego rozwiązania szacowany jest na 16,5 mld PLN.
  • POL: Grupa posłów Polska2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy, w którym proponuje przedłużenie wakacji kredytowych na 2024. Wakacje miałyby obowiązywać raz na kwartał, a mogłyby skorzystać z nich osoby, których stosunek wydatków na raty do średniego miesięcznego dochodu z 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku przekracza 40%. Z uwagi na bliski koniec obecnych ustawowych wakacji kredytowych, zaproponowano, by ustawa weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. ZBP szacuje koszty tego rozwiązania na 0,9-1,05 mld PLN rocznie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl