Dziennik Ekonomiczny: Europejski przemysł odbija się od dna

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nowy rok nie zaczął się dobrze dla globalnego rynku obligacji. Rentowności europejskich i amerykańskich obligacji skarbowych wczoraj rosły, na fali lekkiego osłabienia oczekiwań na obniżki stóp procentowych głównych banków centralnych. Na rynku FX wyraźnie umocnił się dolar i kurs EURUSD obniżył się do poziomu 1,095. Takie otoczenie nie było sprzyjające dla aktywów i walut rynków wschodzących, w tym złotego. Kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,36 po raz pierwszy od końca listopada, a USDPLN osiągnął poziom 3,98. W ślad za rynkami bazowymi rosły rentowności krajowych obligacji, przy czym wzrost był silniejszy na długim końcu krzywej.
  • Dziś rozpoczyna się seria zaplanowanych na ten tydzień danych z amerykańskiego rynku pracy – poznamy wyniki listopadowej ankiety JOLTs, która pozwoli ocenić relację pomiędzy popytem na pracę a jej podażą. W USA warto też zwrócić uwagę na grudniowy indeks ISM dla sektora przemysłowego (wcześniej PMI nieoczekiwanie silnie się obniżył). Uzupełnieniem danych będzie publikowany wieczorem protokół z grudniowego posiedzenia FOMC, które przyniosło zapowiedź prawdziwego piwotu w amerykańskiej polityce pieniężnej.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Po silnym wzroście w listopadzie, wskaźnik koniunktury PMI dla przemysłu w grudniu obniżył się do 47,4 pkt. (z 48,7 pkt.) i tym razem zaskoczył negatywnie. Wyniki notowane w całym 2023 były niewiele lepsze od kryzysowych 2001 i 2009, ale skala dekoniunktury pod koniec roku zdecydowanie się osłabiła, sygnalizując nadchodzące zakończenie trwającego już od 20 miesięcy okresu spadkowego. Więcej na ten temat w Makro Flash: Przemysł robi mały krok wstecz.
  • EUR: PMI dla przemysłu wzrósł w grudniu do 44,4 pkt. z 44,2 pkt. w listopadzie, zgodnie z wcześniejszym szacunkiem flash. Grudniowy wynik nadal wskazuje na spadek aktywności w sektorze wytwórczym strefy euro, ale tempo tego spadku było najsłabsze od 7 miesięcy. Spadki produkcji i zatrudnienia były nadal silne, jednak widoczne jest złagodzenie negatywnych tendencji w zakresie nowych zamówień i aktywności zakupowej. W tym samym czasie zaufanie przedsiębiorstw wzrosło do najwyższego poziomu od 8 miesięcy. Obraz sektora w poszczególnych państwach nie jest jednorodny – poprawie obserwowanej w Niemczech i Włoszech towarzyszy pogorszenie koniunktury we Francji do najsłabszego poziomu od 43 miesięcy. W całym sektorze utrzymały się tendencje deflacyjne – spadki cen dotyczą zarówno komponentów i półproduktów, jak i wyrobów gotowych.
  • GER: PMI dla niemieckiego przetwórstwa wzrósł w grudniu do 43,3 pkt. z 42,6 pkt. w listopadzie, a ostateczne dane okazały się o 0,2 pkt. lepsze niż wskazywał szacunek flash. W grudniu, podobnie jak w przypadku całej strefy euro, pogłębiły się spadki produkcji i zatrudnienia, a poprawa jest zasługą mającego charakter wyprzedzający subindeksu nowych zamówień. Po raz pierwszy od kwietnia oczekiwania niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych na następny rok stały się pozytywne.
  • EUR: Podaż pieniądza M3 w listopadzie spadła o 0,9% r/r po spadku o 1,0% r/r w październiku, a jej dynamika odbiła się od niedawnego dołka. Węższy agregat M1 obniżył się z kolei o 9,5% r/r po spadku o 10% r/r miesiąc wcześniej. Depozyty gospodarstw domowych obniżyły się o 0,3% r/r (wobec -0,5% r/r miesiąc wcześniej), depozyty przedsiębiorstw niefinansowych spadały o 1,8% r/r (po spadku o 2,0% r/r w październiku). Kredyt dla rezydentów strefy euro obniżył się o 0,6% r/r wobec spadku o 0,5% r/r w październiku, co nastąpiło przy pogłębieniu spadku kredytu dla sektora rządowego (do ‑3,0% r/r) oraz stabilnym wzroście kredytu dla sektora prywatnego (+0,4% r/r). Kształtowanie się agregatów monetarnych w strefie euro z jednej strony wskazuje na skuteczny mechanizm transmisji podwyżek stóp do gospodarki, a z drugiej strony sugeruje nadchodzące odbicie od dołka aktywności, na co wskazuje realna dynamika pieniądza M1 (por. wykres na marginesie).
  • USA: PMI dla sektora przemysłowego spadł w grudniu do 47,9 pkt. z 49,4 pkt. listopadzie i był o 0,3 pkt. niższy niż wynikało z szacunku flash. W porównaniu z poprzednim miesiącem pogłębiły się spadki produkcji oraz nowych zamówień. W odróżnieniu od strefy euro, w amerykańskim przemyśle nasiliła się presja inflacyjna – wzrost kosztów przyspieszył, a wyroby gotowe drożały najsilniej od kwietnia.
  • POL: Scenariusz zawieszenia w obowiązkach prezesa NBP po postawieniu go przed Trybunałem Stanu jest hipotetyczny, ale gdyby tak się stało, to potencjalne implikacje dotyczące ratingu Polski nie byłyby automatyczne – tak wynika z wypowiedzi głównego analityka agencji S&P Global Ratings dla PAP. L.Heinz ocenił, agencja najpierw przeanalizowałaby, jak zaistniała sytuacja wpływa na niezależność banku centralnego, czy jest to coś, co naprawdę utrudnia skuteczność prowadzenia polityki pieniężnej oraz osłabia wiarygodność Dodał, że niezależność banku centralnego jest istotnym czynnikiem dla ratingu, jednak najważniejsza pozostaje historia inflacji. S&P widzi dużą siłę w założeniach polityki pieniężnej realizowanej w Polsce. Bank centralny posiada długą historię niezależności, dysponuje także bardzo szerokim wachlarzem instrumentów polityki pieniężnej, a z perspektywy historycznej wyniki związane z inflacją są całkiem solidne. Kolejnym ważnym atutem Polski jest głębokość rynku długu emitowanego w lokalnej walucie. Ogólnie wiarygodność polskiej polityki pieniężnej oraz jej skuteczność są oceniane jako dość mocne.
  • HOL/CHN: Holenderski rząd zakazał producentowi maszyn do produkcji chipów, firmie ASML, eksportowania do Chin niektórych urządzeń pracujących w głębokim ultrafiolecie. Według komentarzy medialnych decyzja została podjęta pod naciskiem USA. Amerykańskie władze starają się odciąć Chiny od technologii produkcji nowoczesnych chipów i zawarły już w tej sprawie porozumienie z Holandią i Japonią – dominującymi wytwórcami sprzętu używanego w tej branży.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl