Dziennik Ekonomiczny: Dziś kluczowe dane tygodnia

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie indeksy akcyjne zanotowały wczoraj niewielkie spadki, podobnie jak indeksy w Europie. Rynki ciągle znajdowały się w trybie wyczekiwania na dane inflacyjne - dzisiejsze z USA oraz jutrzejsze ze strefy euro. Rentowności amerykańskich obligacji lekko spadły, a dolar umocnił się wobec euro. Kurs EURPLN na chwilę spadł poniżej poziomu 4,30, jednak ostatecznie zakończył dzień w okolicy 4,32. Kurs USDPLN wzrósł natomiast do 3,99. Rentowności krajowych obligacji i stawki rynku pieniężnego były względnie stabilne. Forint nadal tracił na wartości, względem EUR osłabił się o 0,7% i w  efekcie był najsłabszy od 5 miesięcy. Na rynku kryptowalut kontynuowane były wzrosty, cena Bitcoina przebiła granicę 60 tys. USD i osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2021.
  • Globalnie wydarzeniem dnia będzie publikacja preferowanej przez Fed miary amerykańskiej inflacji - deflatora PCE za styczeń. Oczekiwany jest spadek zarówno inflacji PCE ogółem (do 2,4% r/r z 2,6% r/r), jak i wskaźnika w wersji bazowej (do 2,8% r/r z 2,9% r/r). W tym kontekście warto jednak przypomnieć, że zarówno styczniowy CPI, jak i PPI zaskoczyły negatywnie, wskazując na pewną uciążliwość inflacji usług, która może być też widoczna w przypadku inflacji PCE. Wraz z deflatorem PCE poznamy dane o dochodach Amerykanów (ich wzrost mógł w styczniu przyspieszyć) oraz o wydatkach, które prawdopodobnie rosły wolniej niż pod koniec 2023.
  • W kontekście pogorszenia lutowych nastrojów konsumentów przy wzroście obaw o sytuację na runku pracy, ważnym wydarzeniem będzie dziś także publikacja cotygodniowych danych o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych, które ostatnio przeważnie zaskakiwały pozytywnie. W oczekiwania wpisywałby się niewielki wzrost (do 210 tys.) liczby wnioskujących o zasiłek, po niskim odczycie z poprzedniego tygodnia.
  • Przed jutrzejszą publikacją danych o inflacji ze strefy euro, dziś poznamy lutowe dane o cenach konsumpcyjnych z Niemiec oraz Francji i Hiszpanii, gdzie oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu cen.
  • W kraju opublikowane zostaną pełne dane o PKB za 4q23. Szacunek flash pokazał, że wzrost gospodarczy przyspieszył tylko nieznacznie, do 1,0% r/r z 0,5% r/r. Na podstawie danych rocznych szacujemy, że za takim obrazem stała stagnacja konsumpcji oraz utrzymanie solidnego wzrostu inwestycji.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Indeks koniunktury ESI w lutym obniżył się do 95,4 pkt. wobec 96,1 pkt. w styczniu. Nastroje gospodarcze w strefie euro były gorsze niż oczekiwano (kons.: 96,6 pkt.) i pozostają poniżej długookresowej średniej. Rozczarowała przede wszystkim koniunktura w usługach, co do której wydawało się, że zaczynała się poprawiać. Te pozytywne oczekiwania wzrosły m.in. po odnotowanych w lutym wzrostach usługowych indeksów PMI. Spadek indeksu koniunktury w usługach (o 1,6 pp) był wypadkową pogorszenia ocen bieżącej sytuacji i – co bardziej niepokojące- prognoz przyszłego popytu. Pogorszyły się także oceny koniunktury w handlu detalicznym i budownictwie. Pogłębiła się również, ale marginalnie, dekoniunktura w przemyśle. Indeks zaufania konsumentów poprawił się zgodnie z oczekiwaniami, a do wzrostu przyczyniły się mniej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny możliwości dokonywania ważnych zakupów.
  • POL: Indeks koniunktury ESI w lutym nieznacznie się obniżył, m.in. za sprawą lekkiej korekty nastrojów konsumentów i firm w handlu detalicznym. W strukturze krajowej gospodarki w dalszym ciągu na plus, zarówno w odniesieniu do poprzednich 12 miesięcy, jak i poziomów sprzed pandemii, wyróżniają się nastroje gospodarstw domowych i firm budowlanych. Nastroje konsumentów w Polsce wyróżniają się także wyraźnie na plus na tle regionu. To istotny element, który buduje nasz optymizm co do siły konsumpcji w tym roku.
  • USA: Wzrost PKB w 4q24 został zrewidowany w dół o 0,1pp do 3,2% q/q saar, wobec 4,9% q/q saar q 3q24. Rewizja nie zmienia oczywiście pozytywnej wymowy danych, które potwierdziły odporność amerykańskiej gospodarki na podwyżki stóp procentowych i globalne zawirowania. Rewizja objęła m.in. prywatne zapasy, które okazały się niższe niż wcześniej szacowano, oraz wydatki rządowe, które okazały się wyższe. Dynamika konsumpcji została zrewidowana w górę o 0,2pp do 3,0% q/q saar (wobec 3,1% w 3q24). Również ceny konsumpcji wzrosły silniej niż wcześniej szacowano – bazowy deflator PCE wyniósł w 4q23 2,1% q/q saar wobec 2,0% wg szacunku flash.
  • USA: W piątek 1 marca wygasa finansowanie federalne dla około 20% agencji rządowych, 8 marca skończy się natomiast finasowanie dla pozostałych 80% sektora rządowego, które obejmują Departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Narodowego i Stanu. Brak politycznego porozumienia, które przedłużyłoby finansowanie dla sektora federalnego będzie skutkował tzw. partial government shutdown. Ryzyko zawieszenia administracji jest konsekwencją porozumienia z wiosny 2023 kiedy ówczesny spiker Izby Reprezentantów K.McCarthy i prezydent J,Biden zgodzili się na wstrzymanie federalnych wydatków uznaniowych w roku budżetowym 2024 (który zaczął się 1 października 2023) w zamian za zawieszenie limitu zadłużenia USA. Po wtorkowym spotkaniu przedstawicieli Kongresu z J.Bidenem nastąpił przełom w negocjacjach dotyczących przyjęcia ustaw finansujących rząd federalny, jednak do porozumienia jest jeszcze daleko.
  • USA: Przedstawiciele Fed podkreślali wczoraj, że każda kolejna decyzja będzie uzależniona od danych i to one a nie kalendarz będą decydować o czasie i tempie zmian stóp procentowych. Wskazali jednocześnie, kiedy w ich ocenie Fed może dysponować informacjami przekonującymi o trwałym spadku inflacji w kierunku celu. S.Collins (Boston Fed) i J.Williams (NY Fed) powiedzieli, że pierwsza obniżka stóp procentowych prawdopodobnie będzie możliwa jeszcze w tym roku, podczas gdy R.Bostic (Atlanta Fed) bardziej konkretnie wskazał na lato 2024. My konsekwentnie prognozujemy, że Fed zacznie obniżać stopy w czerwcu.
  • EUR: de Guindos (EBC) powtórzył, że EBC obniży stopy procentowe, gdy będzie przekonany, że inflacja wraca do 2%.
  • POL: Hennig-Kloska poinformowała, że w MKiŚ zakończył się wewnętrzny etap prac w zakresie polityki cen energii w 2h24. Dzisiaj odbędą się konsultacje międzyresortowe propozycji ministerstwa. Wśród rozwiązań MKiŚ jest m.in. podwyżka cen energii o 15% w 2h24. Minister klimatu oceniła, że wypracowane rozwiązanie powinno zawierać osłony dla najbiedniejszych gospodarstw domowych – mogą to być wg niej np. dystrybuowane przez gminy dodatki energetyczne lub bony.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl