Dziennik Ekonomiczny: Dzień expose

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Na światowych rynkach trwa wyczekiwanie na dane o inflacji z USA oraz decyzje Fed i innych banków centralnych. Wczoraj inwestorzy wstrzymywali się z większymi transakcjami, a zmiany cen akcji były niewielkie. Rentowności Treasuries jeszcze lekko wzrosły, a dolar minimalnie zyskał wobec euro. Tydzień na krajowym rynku rozpoczął się spokojnie. Złoty pozostawał stabilny wobec euro, kończąc dzień w okolicy 4,33, i minimalnie osłabił się do poziomu 4,03 względem dolara.
  • Sejm wybrał wczoraj D.Tuska na Premiera. Dziś o godz. 10.00 D.Tusk ma przedstawić rząd i program jego działania, a na godz. 16 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania. Nakreślony w expose plan i harmonogram działań rządu pozwoli na dostosowanie prognoz sektora finansów publicznych. Zapewne pojawią się w nim również informacje istotne z punktu widzenia perspektyw PKB (szczególnie inwestycji i konsumpcji), rynku pracy (płace w sekt. publicznym) oraz inflacji (VAT i tarcze).
  • Przed jutrzejszym posiedzeniem Fed uwagę przykuje dziś publikacja amerykańskiej inflacji CPI za listopad. Zgodny z oczekiwaniami byłby spadek inflacji do 3,1% r/r z 3,2% r/r w październiku, przy stabilizacji inflacji bazowej na poziomie 4,0% r/r. Ostatnio dane potwierdzały postępującą dezinflację, w tym słabnący impet inflacji bazowej, a konsumenci obniżyli swoje oczekiwania dot. przyszłej inflacji. Taki obraz procesów cenowych daje Fed komfort obserwowania rozwoju sytuacji w gospodarce, a być może rozpoczęcia rozważań na temat możliwych obniżek stóp procentowych.
  • W kontekście nasilenia oczekiwań, że strefa euro w 2h23 jednak doświadczy recesji, ciekawa będzie publikacja kolejnego wskaźnika koniunktury dla niemieckiej gospodarki za grudzień, tym razem indeksu ZEW. W listopadzie wzrósł on wyraźnie, sygnalizując, że niemiecka gospodarka odbija się od dna, a kolejne kwartały powinny przynieść powrót do wzrostu PKB. W grudniu może jednak nastąpić minimalny spadek ZEW. Optymizm co do poprawy koniunktury przygasił w pierwszych dniach grudnia alternatywny indeks Sentix. Pogorszyły się też rynkowe prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro (wg ankiety Bloomberg do -0,1% r/r w 4q23, co oznaczałoby ujemną dynamikę po raz pierwszy od pandemii).

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • CZE: Inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 7,3% r/r wobec 8,5% r/r w październiku, a skala spadku była nieco mniejsza niż prognozował CNB i oczekiwał rynek (kons.: 7,1% r/r). Wynikało to z nieco mniej wyraźnego spowolnienia wzrostu cen administrowanych w ujęciu r/r. Na danych za październik ciążył efekt bazy na cenach energii. Po skorygowaniu o efekt ubiegłorocznej zmiany w taryfach energii inflacja wyniosłaby w listopadzie 4,7% (w porównaniu do 5,8% w październiku). Z kolei inflacja bazowa spowolniła bardziej niż przewidywano. Spadek cen paliw w ujęciu rocznym był również silniejszy niż oczekiwano w jesiennej prognozie. Czeski bank centralny spodziewa się, że wzrost cen spowolni na początku 2024 do poziomu mieszczącego się w granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu 2% i zwraca uwagę, że bieżący impet inflacji już jest niski. W listopadzie ceny konsumpcyjne zwiększyły się o 0,1% m/m. Oceniamy, że zmniejszająca się presja inflacyjna pozwoli CNB na luzowanie polityki pieniężnej. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na 21 grudnia.
  • POL: Spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce odbiło się na popycie na pracę. Liczba miejsc pracy w 3q23 wynosiła 111,2 tys. – to o 1,8% mniej niż przed kwartałem i o 17,9% mniej niż przed rokiem. Najwięcej wolnych miejsc pracy zgłaszanych jest wciąż w przemyśle, ale i tu raportowane zapotrzebowanie na pracowników było mniejsze niż przed rokiem. Spory spadek liczby wolnych miejsc pracy w skali roku wystąpił także w sekcji informacja i komunikacja, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz w handlu. Wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wakatów w ogólnej liczbie miejsc pracy również się obniża, potwierdzając schłodzenie rynku pracy - na koniec 3q23 wyniósł 0,89% i w porównaniu z 3q23 zmniejszył się o 0,18pp. Na koniec 3q23 wolnymi miejscami pracy dysponowało 6% podmiotów gospodarki narodowej.
  • POL: Rząd M.Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, na co już wcześniej wskazywała arytmetyka sejmowa. Sejm wybrał D.Tuska na premiera. Po uzyskaniu wotum zaufania zaprzysiężenie nowego rządu ma się odbyć w środę, o godz. 9, w Pałacu Prezydenckim.
  • POL: Państwowy Dług Publiczny na koniec 3q23 wyniósł 1 275 mld PLN, co oznacza wzrost o 33,7 mld PLN (2,7% q/q). Zmiana w 3q23 była wynikiem wzrostu zadłużenia podsektorów rządowego i samorządowego przy spadku zadłużenia podsektora ubezpieczeń społecznych. Relacja długu publicznego do PKB na koniec 3q23 wyniosła 38,2% i wzrosła w porównaniu z poprzednim kwartałem o 0,3pp oraz spadła 1,2pp w porównaniu z końcem 2022. Z kolei dług całego sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 3q23 wyniósł 1 623,2 mld PLN, co stanowiło 48,7% PKB (to o 0,3pp więcej wobec 2q23 i spadek o 0,6pp w porównaniu z końcem 2022).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl