Dziennik Ekonomiczny: Dołek inflacji jednak z "2" z przodu

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsze dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA dostarczyły kolejnych argumentów zwolennikom scenariusza no-landing, no-rate cut. W takich warunkach obserwowaliśmy spadki indeksów giełdowych i kolejną falę przeceny amerykańskich obligacji. Rentowności 10-letnich Treasuries ustanowiły kolejny tegoroczny szczyt przebijając poziom 4,60%. W kraju początek tygodnia przyniósł osłabienie złotego, EURPLN wzrósł w okolice 4,30, a USDPLN do ok. 4,04. Złotemu nie sprzyjało ponowne umocnienie dolara – kurs EURUSD obniżył się do ok. 1,06 - i wzrost awersji do ryzyka po konfrontacji między Iranem i Izraelem. Rentowności krajowych SPW wciąż przesuwały się w górę, podążając za rynkami bazowymi.
  • Dzisiaj poznamy dane o inflacji bazowej w Polsce, która w marcu wg naszych szacunków wyniosła 4,6-4,7% r/r. Na rynkach światowych zainteresowanie wzbudzą dane z amerykańskiego przemysłu i rynku nieruchomości za marzec. Z kolei w Niemczech istotną publikacją będzie kwietniowy indeks ZEW.
  • W Waszyngtonie trwa cykl spotkań bankierów centralnych, przedstawicieli rządów i firm organizowany przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dzisiaj MFW przedstawi swoje najnowsze prognozy gospodarcze.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja CPI w marcu spadła do 2,0% r/r (wstępne dane: 1,9% r/r) z 2,8% r/r w lutym. W porównaniu do danych flash w górę (po 0,1 pp) względem wstępnego szacunku GUS zrewidowano dynamiki cen żywności (do -0,1% m/m) i energii (do -0,3% m/m). Ceny towarów w ubiegłym miesiącu były wyższe już tylko o 0,4% r/r, co stanowi najsłabszy wzrost od stycznia 2019. Podwyższona pozostaje za to inflacja usługowa, chociaż tu także obserwujemy sukcesywne spadki, w marcu do 6,6% r/r z 7,0% r/r w lutym. Inflacja bazowa bez cen żywności i energii wg naszego szacunku obniżyła się w marcu do 4,6-4,7% r/r z 5,4% r/r w lutym. Więcej w Makro Flash Ceny towarów prawie nie rosną.
  • POL: Deficyt budżetowy po marcu wyniósł 24,5 mld PLN i stanowił 13,3% założonego planu na cały 2024. Dochody podatkowe budżetu były wyższe o 20,3% w porównaniu do okresu styczeń-marzec 2023, w tym najsilniej wzrosły dochody z VAT (27,3% r/r YtD i blisko 35% r/r w samym marcu). Wpływy z PIT po marcu są o 22% wyższe r/r, przy czym w samym marcu, podobnie jak rok wcześniej, przez przekazanie środków do JST, saldo przepływów z tytułu PIT było ujemne. Skumulowane wydatki za okres styczeń-marzec wzrosły silniej niż dochody, o 25% r/r, przy spadku wydatków związanych z obsługą zadłużenia (-11% r/r) i silnym wzroście (38% r/r) subwencji dla JST.
  • USA: Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu mocniej niż oczekiwano, o 0,7% m/m wobec konsensusu 0,4% m/m. Relatywnie solidna była również sprzedaż z wyłączeniem aut, której wzrost przyspieszył do 1,1% m/m z 0,6% m/m w lutym, oraz wykorzystywana do obliczania PKB sprzedaż w tzw. grupie kontrolnej (bez sprzedaży dealerów samochodowych, usług gastronomicznych, sprzedaży w sklepach budowlanych i na stacjach paliw) – tu również wzrost wyniósł 1,1% m/m i był najwyższy w tym roku. Dane o sprzedaży detalicznej potwierdzają utrzymujący się popyt konsumencki wspierany dobrą sytuacja na rynku pracy i zwiększają prawdopodobieństwo utrzymania się wysokiego wzrostu PKB w USA. Dane dostarczają Fed kolejnych argumentów, że nie ma konieczności szybkich obniżek stóp procentowych.
  • USA: Williams (New York Fed) zwrócił uwagę na dobre dane o sprzedaży detalicznej i podtrzymał stanowisko z ubiegłego tygodnia, że w tym roku Fed prawdopodobnie zacznie obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie nadal stopniowo spadać. M.Daly (San Francisco Fed) powiedziała, że obecnie nie ma potrzeby szybkiego obniżania stóp procentowych w USA.
  • EUR: Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 0,8% m/m, wpisując się w oczekiwania. Jednocześnie minimalnie w górę zrewidowano dane za styczeń (spadek został zredukowany do 3% m/m). Produkcja w przemyśle strefy euro w lutym była jeszcze o 6,4% niższa niż w analogicznym miesiącu 2023, ale wydaje się, że dekoniunktura bardzo powoli dobiega końca. Poprawiły się nieznacznie tendencje w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych i produkcji dóbr pośrednich. Zmiany mogą odzwierciedlać odbudowujący się popyt konsumpcyjny, co na razie dość subtelnie zaczęły sygnalizować wyniki koniunktury konsumenckiej ze strefy euro.
  • EUR: Lane (główny ekonomista EBC) ocenił, że inflacja powróci do poziomu 2% r/r w przyszłym roku, choć jeszcze przez jakiś czas pozostanie podwyższona. W jego ocenie przyczyniają się do tego efekty bazy w cenach energii i podwyższona inflacja usługowa.
  • CHN: Wzrost PKB w 1q24 przyspieszył do 5,3% r/r, przewyższając prognozy rynkowe (4,8% r/r) i cel chińskiego rządu (ok. 5% r/r). Pozytywnie zaskoczyły inwestycje (głównie publiczne), nieco rozczarowały natomiast sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Wzrost gospodarczy w Chinach wspierany jest odbudowującym się popytem zagranicznym, pewne wątpliwości co do trwałości obecnego ożywienia budzi natomiast wyraźne osłabienie dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji w przemyśle w marcu.
  • POL: W marcu wzrost liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS spowolnił do 6% r/r (z 6,4% r/r w lutym). W ubiegłym miesiącu wciąż rosła liczba Ukraińców opłacających składki, ale dynamiki są już wyraźnie niższe niż w latach 2022-2023.
  • POL: Pełczyńska-Nałęcz (MFiPR) poinformowała, że do Polski wpłynęło 6,3 mld EUR (prawie 27 mld PLN) z pierwszego wniosku o płatność z KPO. To największy jednorazowy przelew z UE w ciągu 20 lat członkostwa Polski w UE. Następna płatność (z KPO) planowana jest do końca tego roku, chociaż na drodze do jej otrzymania stoją m.in. uzgodnienia z KE w kwestii rewizji Programu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl