Dziennik Ekonomiczny: Dezinflacyjne wieści

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Dane z rynku pracy w USA (najniższa od prawie 2 lat liczba wakatów) wzmocniły oczekiwania na szybkie rozpoczęcie obniżek stóp Fed w 2024. W efekcie, nasilił się spadkowy trend rentowności amerykańskich obligacji. Podobnie rynki odebrały gołębi wywiad dotychczasowo mocno jastrzębiej I.Schnabel z EBC. Wskazała w nim, że inflacja rzeczywiście istotnie się obniżyła, a dalsze podwyżki stóp są mało prawdopodobne. W reakcji rentowności europejskich obligacji obniżyły się. Kurs EURUSD kontynuował rozpoczęty 29 listopada ruch w dół, choć w ograniczonej skali. Na krajowym rynku obserwowaliśmy spadek EURPLN, przejściowo nawet poniżej 4,32. Rentowności polskiego długu spadały wzdłuż całej krzywej, śladem rynków bazowych.
  • W centrum uwagi będzie dziś wynik posiedzenia RPP, choć niewiele wskazuje na to, by parametry polityki pieniężnej miały się zmienić. Tempo dezinflacji spowalnia, popyt konsumpcyjny odbudowuje się, a skłonność członków RPP do obniżek stóp procentowych wyraźnie zmalała. Towarzyszy temu wysoka niepewność regulacyjna dotycząca kształtu polityki fiskalnej. Zakładamy, że Rada pozostawi stopę referencyjną na poziomie 5,75%, kolejne miesiące w polityce pieniężnej będą spokojne, a dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji.
  • Początek 4q23 najpewniej przyniósł kontynuację recesji konsumenckiej w strefie euro, choć spadek sprzedaży detalicznej w październiku prawdopodobnie wyhamował. Globalnie istotniejsze będą dane ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w listopadzie w USA (kons: 125 tys. vs 113 tys. w październiku). Raport ADP nie stanowi już dobrego prognostyka dla rządowych danych NFP, ale dostarczy informacji co do struktury przyrostu zatrudnienia.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • CHN: Agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingu kredytowego Chin na negatywną. Do tej pory Państwo Środka miało rating A1 z perspektywą stabilną. W komentarzu agencji wskazano na ryzyka strukturalnie i trwale niższego wzrostu gospodarczego w średnim terminie oraz problemy sektora nieruchomości. Zaznaczono również, że wsparcie finansowe zapewniane przez rząd i przedsiębiorstwa państwowe słabszym regionom stanowi ryzyko dla fiskalnej, gospodarczej i instytucjonalnej odporności Chin. Chiński minister finansów wyraził swoje niezadowolenia z tej decyzji, argumentując m.in. że długoterminowe, korzystne fundamenty dla wzrostu gospodarczego nie zmieniły się, a Chiny pozostaną istotnym motorem napędowym globalnego wzrostu.
  • USA: Liczba wakatów w październiku obniżyła się o 620 tys., do 8,7 mln z 9,4 mln we wrześniu (rewizja z 9,6 mln), i była znacząco niższa niż oczekiwano (9,3 mln). Stopa wakatów spadła tym samym czasie o 0,3pp do 5,3%. W ostatnich miesiącach dane są bardzo wahliwe, co wynika ze struktury badania, relatywnie ograniczonej próby (21 tys. podmiotów) i niskiego odsetka odpowiedzi. 90% przedział ufności szacunku dla danego miesiąca to ok. ±270 tys. Kluczowe jest jednak to, że liczba i stopa wakatów pozostają w trendzie spadkowym i są najniższe od początku 2021. Liczba wakatów w przeliczeniu na bezrobotnego również się obniża w kierunku poziomów obserwowanych przed pandemią. Kolejnymi przesłankami wskazującymi na istotne hamowanie popytu na rynku pracy są systematycznie spadające stopy przyjęć do pracy oraz zakończeń pracy, co jest dowodem mniejszych przepływów. Do poziomu sprzed pandemii wrócił odsetek dobrowolnych odejść z pracy, czyli miara przybliżająca popularność odejść ze względu na znalezienie nowej, lepiej płatnej pracy. Interpretujemy te dane jako sygnał dalszej normalizacji rynku pracy, która ma miejsce bez istotnego wzrostu bezrobocia, co uwiarygadnia scenariusz „miękkiego lądowania”, tj. spadku inflacji bez istotnych kosztów gospodarczych (recesji, wzrostu bezrobocia).
  • EUR: Schnabel (EBC) stwierdziła, że w świetle ostatnich danych inflacyjnych kolejne podwyżki stóp procentowych w strefie euro są bardzo mało prawdopodobne. Inflacja w strefie euro w listopadzie obniżyła się silniej od oczekiwań, do 2,4% r/r, zatem jest już blisko celu inflacyjnego EBC. I.Schnabel nie wykluczyła, że do połowy 2024 mogłaby nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych, podkreślając jednak, że zaskoczenia inflacyjne zdarzały się w obu kierunkach. Zaznaczyła, że EBC musi poczekać na więcej danych, w tym ocenić, co dzieje się m.in. z inflacją bazową i wzrostem płac, i nie może ogłosić zwycięstwa nad inflacją zbyt wcześnie.
  • ŚWIAT: Wyniki najnowszego międzynarodowego badania (PISA) za 2022, oceniającego umiejętności 15-letnich uczniów w zakresie matematyki, czytania i nauk przyrodniczych, wypadły wyraźnie gorzej niż w edycji z 2018. W latach 2018-2022 średnie wyniki z matematyki w krajach OECD spadły o rekordowe 15 punktów, ocena umiejętności czytania obniżyła się o 10 punktów, a wyniki w naukach przyrodniczych nie zmieniły się znacząco. Ten regres wiązać można m.in. z pandemią i nauczaniem zdalnym. Osiemnaście krajów osiągnęło wyniki powyżej średniej OECD, a wśród nich, mimo dużego spadku, wciąż znajdowała się Polska. Duży progres w wynikach notowany w naszym kraju do 2012 został jednak zneutralizowany spadkami w 2018 i 2022, a wynik z 2022 był jednym z gorszych w historii badania (od 2000).
  • GER: PMI usługowy został zrewidowany znacząco w górę i w listopadzie wyniósł ostatecznie 49,6 pkt. vs początkowo 48,7 pkt. oraz wobec 48,2 pkt. w październiku. Napływ nowych zamówień obniżył się 5. miesiąc z rzędu, choć tempo spadku spowolniło. Zatrudnienie praktycznie nie zmieniło się, rosnące płace nasiliły natomiast presję kosztową - wzrost kosztów był najszybszy od pół roku. Nie znalazło to jednak odzwierciedlenia w cenach finalnych, gdyż rosnąca konkurencja ograniczała przestrzeń do podwyższania cen. W komentarzu do danych zwrócono uwagę, że w przeciwieństwie do sektora wytwórczego, w usługach nie widać trwałego trendu dekoniunktury, a niedostateczna podaż pracy nadal stanowi jedno z największych wyzwań dla firm i w tych warunkach znacząca redukcja zatrudnienia jest bardzo mało prawdopodobna. W kontekście perspektyw gospodarczych usługodawcy spodziewają się ograniczonego wzrostu aktywności w horyzoncie 12 miesięcy, wskazując na wysokie koszty energii, niepewność rynkową i słabą koniunkturę w całej gospodarce jako przeszkody na drodze do wzrostu.
  • EUR: PMI usługowy w strefie euro w listopadzie– podobnie jak w Niemczech – okazał się nieco lepszy niż wskazywał wstępny szacunek (48,7 pkt.), choć skala rewizji była dużo mniej imponująca (+0,5 pkt.) wobec 47,8 pkt. odnotowanych w październiku. Spadek nowych zamówień wyhamował, jednak jego tempo nadal przewyższało spadek aktywności, nie zwiastując tym samym istotnej poprawy koniunktury w tym sektorze. Zatrudnienie w usługach obniżyło się po raz pierwszy od stycznia 2021. Presja cenowa nabrała na sile, przyspieszył zarówno wzrost cen „wejściowych” jak i finalnych. Aktywność w sektorze usługowym w największych gospodarkach strefy euro była zróżnicowana przy gwałtownym spadku we Francji, stagnacji w Niemczech i we Włoszech oraz ograniczonym wzroście w Hiszpanii.
  • USA: Wskaźnik PMI dla usług w listopadzie wzrósł do 50,8 pkt. (potwierdzając szacunek flash) z 50,6 pkt. w październiku. To kolejny miesiąc poprawiajacej się koniunktury, przy nieznacznie rosnących nowych zamówieniach. Jednocześnie jednak w listopadzie oczekiwania biznesowe na kolejny rok były najsłabsze w całym 2023, a wzrost zatrudnienia marginalny. Miara presji kosztowej była najniższa od trzech lat, ale firmy usługowe podnosiły ceny finalne nieco mocniej niż miesiąc wcześniej.
  • USA: Wskaźnik ISM dla usług w listopadzie wzrósł do 52,7 pkt. z 51,8 pkt. w październiku. Wskaźnik nowych zamówień nie zmienił się względem października (przy wzroście zamówień eksportowych), poprawiła się za to ocena aktywności biznesowej. Nieznacznie wzrósł wskaźnik czasów dostaw, co oznacza ich skrócenie (indeks poniżej 50 pkt.), ale w wolniejszym tempie. Z kolei wskaźnik cenowy wrócił do spadków, po kilku miesiącach lekkich wzrostów.
  • EUR: Inflacja PPI wzrosła do -9,4% r/r z -12,4% r/r we wrześniu. Ceny producenta w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2%, do czego przyczynił się przede wszystkim wzrost cen w energetyce, o 1% m/m. Z wyłączeniem tej kategorii inflacja PPI w ujęciu miesięcznym wyniosła -0,2%. Ceny dóbr kapitałowych, najbardziej narażonych na oddziaływanie wysokich stóp procentowych, pozostały bez zmian, natomiast ceny nietrwałych dóbr konsumpcyjnych oraz dóbr pośrednich wzrosły o odpowiednio 0,1% m/m oraz 0,3% m/m.
  • EUR: Inflacja odczuwana przez konsumentów stopniowo obniża się, ale zdecydowanie wolniej niż ta „rzeczywista”, obliczana przez Eurostat. Interpretujemy to jako uporczywość percepcji inflacji. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne konsumentów pozostają zakotwiczone (mediana oczekiwanej inflacji w perspektywie 3 lat w październiku wyniosła 2,5%). Jednocześnie oczekiwania dotyczące inflacji „za rok” są wysokie (w październiku 4,0%), a od czerwca nieznacznie wzrosły (zapewne wskutek wyższych cen paliw). Warto zauważyć, że średnia oczekiwana inflacja jest stale wyższa niż mediana, co oznacza, że rozkład oczekiwań jest prawostronnie asymetryczny, tzn. jest więcej konsumentów oczekujących bardzo wysokiej inflacji niż oczekujących bardzo niskiej.
  • POL: Marszałek Sejmu Sz.Hołownia poinformował, że projekty ustawy dotyczącej wakacji kredytowych oraz tzw. ustawy „wiatrakowej” zawierającej m.in. zamrożenie cen nośników energii będą pozostawione do dyspozycji i decyzji nowego rządu, który, zdaniem marszałka, ma powstać w przyszłym tygodniu. To oznacza chwilowe wycofanie z prac Sejmu poselskiego projektu ustawy dot. mrożenia cen energii, którego pierwsze czytanie było wstępnie zaplanowane na dziś.
  • JPN: Wiceprezes BoJ, R.Himino, zasygnalizował, że japoński bank centralny zbliża się do zakończenia ery ujemnych stóp procentowych.Himino ocenił, że pierwsza podwyżka od 2007 może nie być tak szkodliwa, jak niektórzy się obawiają. Dodał, że dochód netto gospodarstw domowych najpewniej poprawi się, przy ograniczonym negatywnym wpływie na przedsiębiorstwa.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl