Dziennik Ekonomiczny: Czekamy wiadomości z Frankfurtu

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Ten tydzień zapewne nie przyniesie tyle wrażeń co poprzedni. Zaskakująco duża obniżka stóp procentowych NBP i oczekiwania na kolejne ruchy w tym kierunku ciążyły złotemu. Krajowa waluta zakończyła miniony tydzień wyraźnym osłabieniem, w skali 3,4% do euro i ponad 4% do dolara. Krzywa rentowności krajowych obligacji wyraźnie się wystromiła, głównie za sprawą spadku rentowności na krótszym końcu. Rentowności 10- letnich obligacji wzrosły w trakcie tygodnia, ale widoczne w środę/czwartek gwałtowne zwyżki w piątek wyhamowały. Odwróceniu wzrostowych tendencji sprzyjała sytuacja na rynkach bazowych, gdzie w piątek rentowności obniżały się.
  • Po emocjach związanych z decyzją RPP, przed nami tydzień, w którym decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie EBC, a w kraju poznamy finalne dane o inflacji za sierpień i informacje o bilansie płatniczym w lipcu.
  • Na początku tygodnia pojawią się dane o inflacji w Czechach w sierpniu (oczekiwany jest jej spadek do 8,5% r/r z 8,8% r/r w lipcu). Prognozy CNB wskazują, że jeszcze do końca tego roku inflacja w Czechach może utrzymywać się na podwyższonym poziomie, ale już na początku przyszłego wyraźnie zbliży się do celu.
  • We wtorek poznamy wrześniową koniunkturę w Niemczech (ZEW).
  • W środę poznamy bilans płatniczy Polski za lipiec. Oczekujemy utrzymania nadwyżki handlowej, przy wzroście (r/r) eksportu i spadku importu. Poza tym opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej w strefie euro za lipiec (wiemy już, ze w Niemczech nastąpił spadek, ale we Francji i Hiszpanii wzrosty przerosły nawet nieco oczekiwania). Pojawią się też dane o inflacji konsumenckiej w USA za sierpień.
  • W czwartek nastąpi kluczowe wydarzenie tygodnia, czyli decyzja EBC. Konsensus (i nasza prognoza) wskazuje, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. Niepewność jest jednak spora, a przewaga wśród ekonomistów (wg ankiety Bloomberg) optujących za tym rozwiązaniem, a nie kolejną podwyżką, jest marginalna.
  • Pod koniec tygodnia napłyną istotne dane o aktywności gospodarczej w USA w sierpniu (w czwartek sprzedaż detaliczna, w piątek produkcja przemysłowa) oraz inflacji PPI. Uzupełnią je dane o zasiłkach dla bezrobotnych z początku września.
  • Na koniec tygodnia zaplanowana jest publikacja danych o inflacji z Polski. Według wstępnego szacunku GUS ceny konsumpcyjne były w sierpniu o 10,1% wyższe niż przed rokiem. Finalne dane mogą się marginalnie różnić od szybkiego szacunku. Wszystko wskazuje jednak na to, że na jednocyfrową inflację musimy poczekać do września. Dostrzegamy wyraźny spadek inflacji bazowej (uwagę przyciągnie jej potencjalny spadek poniżej 10% r/r) i utrzymanie się tendencji dezinflacyjnych.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Inflacja CPI w Niemczech w sierpniu wyniosła 6,1% r/r vs 6,2% r/r w lipcu, zgodnie z oczekiwaniami. Wzrosty cen żywności (9,0% r/r) i energii (8,3% r/r) były wyższe od wskaźnika CPI, a inflacja bazowa wyniosła 5,5% r/r (tyle samo co w lipcu). Wciąż podwyższona inflacja to wypadkowa wzrostu cen usług o 5,1% i cen towarów o 7,1% r/r. Za wyższe niż przed rokiem ceny usług odpowiadały m.in. wzrosty kosztów związanych z wypoczynkiem zorganizowanym oraz wyposażeniem i remontami mieszkań. Duże znacznie miał też statystyczny efekt wprowadzenia w 2022 wakacyjnych biletów za 9 EUR. Ten efekt jednak już we wrześniu wygaśnie, co będzie sprzyjać obniżaniu inflacji. Wysoka inflacja cen towarów napędzana była wzrostami cen nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Finalne dane o inflacji w Niemczech potwierdziły wstępne szacunki, zarówno co do wskaźnika CPI (6,1% r/r i 0,3% m/m), jak i HICP (6,4% r/r i 0,4% m/m).
  • HUN: W sierpniu dezinflacja na Węgrzech postępowała wolniej od oczekiwań. Inflacja jest tu wciąż najwyższa w UE, a wzrosty m/m dość silne (0,7% m/m w sierpniu). W ubiegłym miesiącu ceny konsumpcyjne były na Węgrzech jeszcze o 16,4% wyższe niż przed rokiem po wzroście o 17,6% r/r w lipcu. Według prognoz inflacja na Węgrzech osiągnie poziom jednocyfrowy najwcześniej w 4q23.
  • POL: Według wstępnych danych MRiPS liczba bezrobotnych w sierpniu wzrosła o 1,2 tys. Wzrost liczby bezrobotnych w sierpniu jest rzadkością, zwykle w tym miesiącu obserwujemy niewielkie sezonowe spadki. Niemniej jednak, jego skala była na tyle niewielka, że najprawdopodobniej nie podniosła stopy bezrobocia z lipcowego poziomu. Już wcześniej MRiPS podawał, że stopa bezrobocia w sierpniu utrzymała się na poziomie 5,0% i w piątek podtrzymał ten szacunek.
  • POL: Tyrowicz (RPP) napisała, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że inflacja w Polsce jest pod kontrolą. W jej ocenie „mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów.” Ponadto, polityka pieniężna nie odpowiada w pełni za osłabienie koniunktury gospodarczej na świecie, które w pewnej części ma charakter systemowy, a nie cykliczny. „Związane jest to z przesunięciem konsumpcji w kierunku usług oraz transformacją energetyczną. Zaistniałoby niezależnie od zacieśnienia w polityce pieniężnej".
  • POL: Kotecki (RPP) ocenił, że wrześniowa decyzja o obniżce stóp o 75pb może być potężnym problemem dla RPP i wiarygodności polityki monetarnej w przyszłości. Kotecki twierdzi, że obecnie na obniżki stóp jest za wcześnie, a już szczególnie w tak dużej skali. Według członka RPP, dopóki inflacja jest daleko od celu NBP, nie jest mandatem RPP zajmowanie się wzrostem gospodarczym, który nie jest w „aż w tak dramatycznym stanie, jak wskazywałaby na to ta decyzja". Poza tym, przyczyną braku wzrostu gospodarczego i recesji konsumenckiej jest w ocenie Koteckiego wysoka inflacja.
  • POL: Masłowska (RPP) powiedziała, że nie można wykluczyć kolejnej obniżki stóp procentowych przed listopadem. Poinformowała również, że na ostatnim posiedzeniu RPP padł wniosek o podwyżkę stóp. Według Masłowskiej najważniejsza dla RPP informacja będzie wynikać z projekcji NBP w listopadzie, ale teoretycznie zmiany stóp możliwe są wcześniej.
  • POL: H.Wnorowski (RPP) utwierdził się w przekonaniu, że inflacja będzie wyraźnie spadać i oczekuje w najbliższych miesiącach powrotu do dezinflacji w skali po 1pp lub więcej. Jego zdaniem kluczowa w dalszych decyzjach RPP będzie listopadowa projekcja inflacji. H.Wnorowski nie spodziewa się spadku PKB w 2023, oczekuje niewielkiego wzrostu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl