Dziennik Ekonomiczny: Czekamy na RPP i dane z rynku pracy w USA

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Nastroje inwestycyjne w piątek, na koniec tygodnia, miesiąca i kwartału, poprawiły się. Seria pozytywnych niespodzianek inflacyjnych wsparła amerykańskie giełdy oraz przyczyniła się do spadku rentowności obligacji. Złoty w piątek umacniał się, na zakończenie niezbyt korzystnego dla naszej waluty tygodnia. Kurs EURPLN zakończył sesję w okolicy 4,62, prawie dwa grosze powyżej poniedziałkowego otwarcia. Rentowności krajowych obligacji oraz stawki rynku pieniężnego wyraźnie spadły, w oczekiwaniu na obniżkę stóp procentowych NBP w tym tygodniu oraz na fali lepszych nastrojów inwestycyjnych na świecie.
  • W kraju w tym tygodniu najwięcej uwagi przyciągnie posiedzenie RPP (decyzja w środę). Oczekujemy kolejnej obniżki stóp procentowych, tym razem o 25pb, czyli ostrożnego ruchu w znacznie mniejszej skali niż we wrześniu. Stopa referencyjna NBP obniżyłaby się do 5,75% z 6,00%. Jest to spójne z konsensusem oczekiwań ekonomistów. Wśród 21 uczestników ankiety Parkietu tylko 1 zakłada, że stopy pozostaną bez zmian, 11 spodziewa się obniżki o 25pb, 6 o 50pb, a zaledwie 1 oczekuje, że nastąpi ponownie duży krok o 75pb. W instrumentach rynku pieniężnego wyceniany jest ruch o 50pb. Ważna będzie nie tylko decyzja Rady, ale też wydźwięk konferencji prasowej Prezesa NBP w czwartek. Spodziewamy się, że decyzja będzie uzasadniona dalszym, szybkim spadkiem inflacji. Dla stabilizacji notowań złotego, a szczególnie dla szans na obniżenie EURPLN poniżej 4,60, wskazane byłoby nie tylko ograniczenie skali obniżki stóp w październiku do 25pb, ale też podkreślenie przez szefa NBP, że przestrzeń do dalszej redukcji stóp jest już mocno ograniczona i może się pojawić nie tylko dopiero po dalszym, znacznym spadku bieżącego tempa wzrostu cen, ale też przy poprawie średnioterminowych perspektyw inflacji.
  • Lokalnie w cieniu decyzji RPP będzie jeszcze dzisiejsza publikacja wyniku badań PMI z krajowego przemysłu za wrzesień. Nasza prognoza wskazuje na stabilizację tego wskaźnika koniunktury na poziomie 43,1 pkt.
  • W czwartek Narodowy Bank Rumunii zapewne nie zmieni stopy bazowej (7%).
  • Na świecie w centrum uwagi w tym tygodniu będą dane z amerykańskiego rynku pracy, a szczególnie piątkowy raport NFP za wrzesień. Przedsmakiem będą wtorkowy raport JOLTS, który powinien potwierdzić stopniową normalizację liczby wakatów i natężenia przepływów na rynku pracy, oraz środowy raport ADP. Nie bez znaczenia będą też publikowane tradycyjnie w czwartek tygodniowe statystyki o bezrobociu, które w poprzednich dwóch tygodniach wskazywały na spadek liczby nowych wniosków. Oczekuje się, że piątkowy raport z rynku pracy wskaże na obniżanie się temperatury rynku pracy. Wzrost zatrudnienia poza rolnictwem wg konsensus ma spowolnić do 160 tys. z 187 tys. w sierpniu, a stopa bezrobocia nieznacznie się obniży do 3,7% z 3,8%. Istotna z perspektywy przyszłej inflacji dynamika płac godzinowych w sektorze prywatnym powinna trochę wyhamować wobec 4,3% r/r w sierpniu.
  • W tle danych z rynku pracy będą finalne wyniki raportów PMI za wrzesień dla europejskiego i amerykańskiego przetwórstwa (dziś) oraz dla sektora usługowego (środa). W Europie wstępne dane wskazywały na istotną poprawę wskaźnika usługowego (po znacznym spadku w sierpniu) i niewielkie pogorszenie w przetwórstwie. W USA zmiany przebiegały w odwrotnym kierunku, ale miały też mniejszą skalę. Uzupełnieniem będzie raport ISM dla amerykańskiego przetwórstwa (publikacja dzisiaj).
  • Spośród innych danych poznamy m.in. europejską sprzedaż detaliczną za wrzesień i inflację PPI za sierpień (śr) oraz amerykańskie zamówienia fabryczne za sierpień (śr).

 PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Inflacja CPI we wrześniu spadła głębiej od oczekiwań, do 8,2% r/r z 10,1% r/r w sierpniu (PKO i kons: 8,5%). W ciągu miesiąca ceny obniżyły się o 0,4%, dzięki czemu okres bez wzrostu poziomu cen w gospodarce wydłużył się do 6 miesięcy. Według naszego szacunku, we wrześniu, po raz pierwszy od pandemii, nie wzrosły też ceny w kategoriach bazowych, a CPI bez żywności i energii wyniosła 8,6% r/r wobec 10,0% r/r w sierpniu. Więcej w Makro Flashu: „Inflacja spada jesienią”.
  • EUR: Inflacja w strefie euro we wrześniu (wg wstępnych danych) również zaskoczyła w dół. Inflacja HICP spadła do 4,3% r/r (kons. 4,5% r/r) wobec 5,2% r/r w sierpniu. Głównym czynnikiem stojącym za spadkiem inflacji były efekty wysokiej bazy statystycznej w cenach energii, ale nawet pomijając ich wpływ można dostrzec kontynuację trwających od kilku miesięcy procesów dezinflacyjnych. We wrześniu ponownie obniżyła się skala inflacji żywnościowej (do 8,8% r/r z 9,7% r/r), a ceny żywności w ciągu miesiąca wzrosły tylko o 0,1% m/m. Ceny energii spadały w ujęciu rocznym, o 4,7% r/r (wpływ efektu bazy), choć ze względu na obserwowany wzrost cen ropy we wrześniu ceny w tej kategorii wzrosły o 1,4% m/m. Inflacja bazowa bez cen żywności, energii i używek obniżyła się do 4,5% r/r z 5,3% r/r w sierpniu. W ujęciu miesięcznym i po odsezonowaniu ceny bazowe spadły po raz pierwszy w obecnym epizodzie inflacyjnym. Jest to kolejny dowód na stopniową normalizację procesów inflacyjnych w strefie euro. W ujęciu geograficznym na uwagę zasługuje pierwszy przypadek deflacji w obecnym epizodzie inflacyjnym, który wystąpił w Holandii (-0,3% r/r). Bardzo niska jest inflacja w Belgii (0,7% r/r). Na drugim biegunie znajdują się gospodarki strefy euro leżące w Europie Środkowej – Słowacja (8,9% r/r), Chorwacja (7,3% r/r) i Słowenia (7,1% r/r).
  • USA: Inflacja PCE w sierpniu wzrosła do 3,5% r/r z 3,4% r/r. Z kolei inflacja bazowa PCE obniżyła się do 3,9% r/r z 4,3% r/r w lipcu. Obie miary były zgodne z oczekiwaniami. W ujęciu miesięcznym ceny dóbr i usług nabywanych przez konsumentów wzrosły o 0,4% m/m, do czego przyczyniły się wzrosty cen paliw. Ceny bazowe zwiększyły się natomiast o 0,1% (nawet nieco wolniej niż oczekiwano, konsensus wskazywał na wzrost o 0,2% m/m), co jest najniższym wynikiem od 2020. Po zannualizowaniu inflacja bazowa obniżyła się do 2,6% r/r (z 2,9% r/r w lipcu), a więc jest coraz bliżej celu inflacyjnego Fed (por. wykres na marginesie). Dane wskazują na systematyczne osłabianie się impetu i wygasanie procesów inflacyjnych.
  • USA: W ujęciu realnym wydatki Amerykanów wzrosły w sierpniu o 0,1% m/m (po 0,6% m/m w lipcu). Utrzymuje się zapoczątkowana po pandemii tendencja zwiększania wydatków na usługi kosztem wydatków na towary. Realne dochody obniżyły się w sierpniu o 0,2% m/m.
  • USA: W sobotę Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji federalnych, tym samym oddalając ryzyko „zamknięcia rządu” na kilka godzin przed możliwym jego wystąpieniem. Ustawa trafi teraz do Senatu. Biuro budżetowe Białego Domu szacowało wcześniej, że ewentualne zamknięcie mogłoby obniżyć PKB o 0,1-0,2%.
  • USA: Nastroje konsumentów we wrześniu wg Uniwersytetu Michigan nieznacznie się pogorszyły, a mierzący je indeks spadł do 68,1 pkt. z 69,6 pkt. Wynik był jednak lepszy od wstępnego szacunku, wynoszącego 67,7 pkt.
  • POL: Zrewidowane, kwartalne dane o bilansie płatniczym nie zmieniły w sposób znaczący obrazu poprawiającej się równowagi zewnętrznej polskiej gospodarki. Po lipcu utrzymała się 12-miesięczna nadwyżka bieżąca, ale w skali 0,1% PKB, podczas gdy wstępne dane wskazywały na 0,3% PKB. Bardziej korzystnie niż przed rewizją wygląda jednak obecnie saldo towarowe (deficyt -0,6% PKB wobec -0,8% poprzednio). Dług zagraniczny w 2q23 obniżył się do 50,6% PKB z 52% PKB w 1q23. Ujemna międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto lekko wzrosła z rekordowo niskiego poziomu i wyniosła 32,2% PKB. Od połowy 2022 pozycja inwestycyjna w relacji do PKB znajduje się powyżej -35%, poziomu uznawanego za graniczny dla nierównowagi wg Komisji Europejskiej (Macroeconomic Imbalance Procedure). Korzystny obraz relacji Polski z zagranicą jest fundamentalnym wsparciem dla notowań złotego.
  • GER: Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła we wrześniu 5,7%, bez zmian wobec sierpnia (szacunek Federalnego Urzędu Pracy). Dane są zgodne z oczekiwaniami. Liczba osób poszukujących pracy (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych) wzrosła o 10 tys., wyraźnie słabiej niż miesiąca wcześniej (20 tys. w sierpniu).
  • POL: GUS przedstawił przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych w 2023. Zbiory zbóż mają wynieść 35,2 mln ton i być o ok. 1% niższe niż w 2022. Zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 5,5 mln ton, czyli o 9% mniej niż przed rokiem. Zbiory warzyw gruntowych mają wynieść 3,8 mln t (3% mniej niż przed rokiem), owoców z drzew 4,3 mln t (9% mniej), a owoców z krzewów i plantacji 0,6 mln t (3% mniej). Mniejsza podaż krajowej żywności może ograniczać skalę oczekiwanej przez nas dezinflacji żywnościowej w tym roku, a w perspektywie 2024 przyczyniać się do utrzymania tempa wzrostu cen żywności na podwyższonym poziomie.
  • CHN: Wskaźnik Caixin PMI dla przetwórstwa we wrześniu obniżył się do 50,6 pkt. z 51,0% pkt. w sierpniu, silniej od oczekiwań (51,2 pkt.). Raport wskazuje na niewielki miesięczny wzrost zamówień oraz subindeksu produkcji przy trzecim miesięcznym spadku po stronie zamówień zagranicznych. Ceny czynników produkcji rosną w najszybszym tempie w tym roku, głównie za sprawą cen wyrobów chemicznych, ropy oraz metali przemysłowych. Optymizm producentów pozostaje na najniższym poziomie od 12 miesięcy. Wskaźnik usługowy Caixin obniżył się do 50,2 pkt. z 51,8 pkt., najsłabszego poziomu w tym roku, wskazując na słabość tego sektora. Jak na razie gospodarka w ograniczonym stopniu reaguje na relatywnie skromne działania stymulacyjne po stronie polityki gospodarczej. Państwowy wskaźnik PMI we wrześniu wzrósł – w przetwórstwie marginalnie do 50,2 pkt. vs 49,7 pkt. w sierpniu, a w sektorze usługowym silniej do 51,7 pkt. z 51,0 pkt. Wymowa danych pozostaje jednak podobna.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl