Dziennik Ekonomiczny: Coraz bliżej celu inflacyjnego

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wiara w scenariusz „miękkiego lądowania” w USA, którą podbudowały zrewidowane w górę wyniki amerykańskiej gospodarki w 3q23, ma nadal pozytywny wpływ na nastroje rynkowe. Rynki coraz śmielej wyceniają obniżki stóp Fed w pierwszej połowie 2024, co oznacza dalsze obniżanie się rentowności amerykańskich obligacji, zwłaszcza na krótkim końcu krzywej. Dolar lekko się umacniał, a kurs EURUSD zawrócił z poziomu 1,10. Złoty lekko odreagował poniedziałkowe umocnienie, a kurs EURPLN wzrósł w okolice 4,35, natomiast USDPLN do 3,96. Rentowności POLGBs lekko spadały.
  • Po wczorajszej pozytywnej niespodziance z Niemiec i Hiszpanii widzimy szanse na niższy od oczekiwań odczyt inflacji dla całej strefy euro. Konsensus wskazuje, że inflacja HICP obniżyła się w listopadzie do 2,7% r/r z 2,9% r/r w październiku, a inflacja bazowa wyniosła 3,9% r/r wobec 4,2% r/r miesiąc wcześniej.
  • Spory potencjał wpływu na rynek mają dzisiejsze dane z USA. Na pierwszym planie będzie deflator PCE za październik. Konsensus wskazuje na spadek zarówno deflatora ogólnego (do 3,0% r/r), jak i jego wersji bazowej (do 3,5% r/r), w ślad za pozytywną niespodzianką we wcześniejszej publikacji CPI. Ponadto konsensus wskazuje na nieco niższą niż średnio w 3q23 dynamikę dochodów Amerykanów i spowolnienie wzrostu wydatków. Jak co czwartek poznamy też tygodniowe dane z rynku pracy.
  • Wydarzeniem dnia w kraju będzie publikacja wstępnego CPI za listopad. Szacujemy, że roczny wskaźnik inflacji utrzymał się na poziomie 6,6%, pomimo solidnego miesięcznego wzrostu cen (+0,7% m/m), na który wpłynęły podwyżki cen na stacjach benzynowych (o ponad 7% w porównaniu z październikiem). Oczekujemy, że żywność drożała w listopadzie zgodnie ze wzorcem sezonowym i znacznie słabiej niż przed rokiem. Inflacja bazowa kontynuowała natomiast stopniowe spadki. Ciekawie zapowiada się też publikacja szczegółów PKB za 3q23 – z szacunku flash wiemy, że po spadku w 1h23 gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostową z dynamiką PKB na poziomie 0,4% r/r. Szacujemy, że nastąpiło to przy zakończeniu spadku konsumpcji (PKO: +0,1% r/r) oraz utrzymaniu solidnej dynamiki inwestycji (PKO: +10,1% r/r).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Inflacja CPI w listopadzie spadła do 3,2% r/r z 3,8% r/r w październiku, silniej od oczekiwań. Był to najniższy wynik od czerwca 2021, a procesy dezinflacyjne obserwujemy we wszystkich głównych kategoriach koszyka. Ceny energii obniżyły się o 4,5% r/r, a wzrost cen żywności wyhamował do 5,5% r/r z 6,1% r/r w październiku. Inflacja bazowa obniżyła się z kolei do 3,8% r/r z 4,3% r/r. Jeszcze lepiej procesy inflacyjne wyglądają w świetle miary HICP, na którą zwraca uwagę Europejski Bank Centralny. W tym ujęciu tempo wzrostu cen wyhamowało do 2,3% r/r z 3,0% r/r przed miesiącem i już tylko nieznacznie przekracza cel inflacyjny (2,0% dla całej strefy euro).
  • ESP: Inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 3,2% z 3,5% w październiku, podczas gdy oczekiwano wzrostu do 3,7% r/r. Inflacja bazowa obniżyła się natomiast do 4,5% r/r z 5,2% r/r miesiąc wcześniej. W ciągu miesiąca ceny w kategoriach bazowych wzrosły o 0,1%, wskazując na silne wyhamowanie impetu wzrostowego.
  • EUR: Indeks ESI dla strefy euro wzrósł w listopadzie do 93,8 pkt. z 93,5 pkt. w październiku, wpisując się w sygnalizowaną też przez inne wskaźniki koniunktury stabilizację nastrojów w europejskiej gospodarce. Nastroje w przetwórstwie nieznacznie się pogorszyły (o 0,3 pkt. do -9,5 pkt.), poprawiły się natomiast we wszystkich innych sektorach – budownictwie (o 0,7 pkt. do -4,8 pkt.), handlu (o 0,4 pkt. do -7,0 pkt.) oraz w usługach (o 0,3 pkt. do 4,9 pkt.). Z punktu widzenia EBC istotny jest powrót do spadku badanych przez Komisję Europejska oczekiwań inflacyjnych.
  • POL: Badanie Komisji Europejskiej wskazuje na dalszą poprawę koniunktury w polskiej gospodarce. Wskaźnik ESI wzrósł w listopadzie do 98,8 pkt. z 97,1 pkt. w październiku. Poprawie nastrojów w przemyśle (o 1,3 pkt. do -16,4 pkt.) oraz budownictwie (o 1 pkt. do -17,8 pkt.) i handlu (o 0,5 pkt. do 0 pkt.) towarzyszyło lekkie pogorszenie w usługach (o 0,4 pkt. do ‑4,1 pkt.). Jednocześnie silnie poprawiły się nastroje konsumentów, a ich poziom (‑1,4 pkt.) był najwyższy od marca 2020. Już trzeci miesiąc z rzędu badanie wskazuje na wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów, które są najwyższe od maja. Badanie wskazuje, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą i wpisuje się nasz scenariusz szybkiego ożywienia konsumpcji na przełomie 2023/2024, którego konsekwencją będzie jednak zahamowanie procesów dezinflacyjnych.
  • POL: Z przeprowadzanej co pół roku przez Komisję Europejską ankiety inwestycyjnej wynika, że od 2021 istotnie wzrósł odsetek polskich firm planujących inwestować w kolejnym roku. We wcześniejszych latach polskie firmy zdecydowanie rzadziej niż w regionie planowały inwestycje. Jednym z czynników odpowiedzialnych za zmianę może być naszym zdaniem szok energetyczny, który wymusił na firmach pilną poprawę efektywności energetycznej. Potwierdzeniem tej tezy może być relatywnie stabilna rola czynników technicznych jako bodźca proinwestycyjnego, w zestawieniu ze znaczącym spadkiem przesłanek inwestycyjnych wynikających z popytu lub warunków finansowych. (por. wykres). Firmy wskazują, że powodem dokonywania inwestycji są przede wszystkim potrzeby odtworzeniowe, na drugim miejscu inwestycje zwiększające efektywność, a dopiero na trzecim potrzeba rozwoju/ekspansji.
  • USA: PKB w 3q23 wzrósł o 5,2% q/q saar, wobec 2,1% w 2q23. Drugie wyliczenie przyniosło rewizję rocznej dynamiki w górę o 0,3pp, głównie za sprawą wyższych inwestycji niemieszkaniowych oraz wydatków rządowych. Jednocześnie dynamika konsumpcji została zrewidowana w dół do 3,6% q/q saar z 4,0% w poprzednim wyliczeniu, nadal była jednak wyraźnie wyższa niż 0,8% q/q saar odnotowane w 2q23.
  • USA: Beżowa Księga Fed wskazuje, że aktywność gospodarcza w USA obniżyła się w ostatnich tygodniach (do 17 listopada), ponieważ konsumenci wycofywali się z wydatków na „dobra uznaniowe” i dobra trwałego użytku takie jak meble i sprzęt AGD. Działo się tak w związku z wyższą wrażliwością cenową konsumentów, z drugiej strony aktywność w zakresie podróży i turystyki była zasadniczo solidna. Popyt na pracę w dalszym ciągu spadał, a respondenci wskazywali na redukcje zatrudnienia. W większości okręgów zatrudnienie było stabilne lub lekko rosło, jednak kilka okręgów w dalszym ciągu określało rynki pracy jako napięte. Wzrost cen wyhamował w większości okręgów, a ich poziom był w ocenie respondentów nadal wysoki. Zasadniczo firmy usługowe miały większą od firm przemysłowych łatwość w przerzucaniu wyższych kosztów na końcowych odbiorców.
  • ŚWIAT: OECD podwyższyła swoje szacunki wzrostu globalnego PKB w 2023 do 2,9% z 2,6% w czerwcowej edycji raportu World Economic Outlook. W 2024 światowy PKB może wzrosnąć o 2,7% (+0,2pp wobec poprzedniej rundy prognostycznej), a w 2025 oczekiwane jest jego przyspieszenie do 3,0%, czyli do poziomu zgodnego z długookresowym trendem. Organizacja oczekuje, że w najbliższym czasie utrzymają się rosnące rozbieżności między gospodarkami, przy czym wzrost PKB w gospodarkach rozwijających się będzie ogólnie utrzymywał się na lepszym poziomie niż w gospodarkach rozwiniętych, wśród których negatywnie wyróżnia się Europa. Przy założeniu braku dalszych wstrząsów w zakresie cen żywności i energii, OECD oczekuje, że do końca 2025 prognozowana inflacja zasadniczo powróci do poziomów zgodnych z celami banku centralnego w większości głównych gospodarek. Prognozowana roczna inflacja w OECD będzie stopniowo spadać z 7,0% w 2023 do 5,2% w 2024 i 3,8% w 2025.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl