Dziennik Ekonomiczny: Co przyniesie drugi kwartał?

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynek akcji utrzymywał się wczoraj blisko rekordowych poziomów w oczekiwaniu na raport Nvidii, chociaż nastroje mogły się pogorszyć przez relatywnie jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Fed. Zyskiwały kryptowaluty, głównie po pozytywnych sygnałach dotyczących funduszy inwestujących w token Ether. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji obniżyła się. Forint umocnił się nieznacznie po zgodnej z oczekiwaniami decyzji MNB w sprawie stóp procentowych. Złoty po wtorkowej nieudanej próbie przebicia 4,25 za EUR pozostał w trybie uśpienia, także USDPLN zakończył sesję na poziomie zbliżonym do poniedziałkowego zamknięcia. Zmienność na rynku SPW również była niewielka, a inwestorzy czekali na czwartkowy przetarg.
  • Dziś w centrum uwagi znajdą się krajowe dane za kwiecień, które wg nas wskażą, że gospodarka dobrze rozpoczęła 2q24. Zakładamy, że produkcja przemysłowa wzrosła w solidnym tempie 6,5% r/r, wspierana przez efekt dodatkowych dni roboczych. Chociaż najsilniejsze oddziaływanie dostosowań do wyższej płacy minimalnej jest już najpewniej za nami, to zakładamy, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 11,5% r/r, po wzroście o 12,0% r/r w marcu. Oczekujemy, że skala spadku zatrudnienia pogłębi się do -0,3% r/r z -0,2% r/r w marcu, a nasza prognoza jest zgodna z konsensusem. Deflacja PPI w kwietniu najpewniej nieznacznie się zmniejszyła, do -8,2% r/r z -9,6% r/r, co będzie skutkiem wzrostu cen surowców na globalnych rynkach.
  • Publikowany dziś protokół FOMC może rzucić więcej światła na posiedzenie, które wzmocniło przekonanie, że obniżki stóp procentowych nastąpią później niż pierwotnie oczekiwano. Z USA poznamy również dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, która według analityków w kwietniu delikatnie wzrosła, choć dane nadal nie pokażą jednoznacznego ożywienia w sektorze nieruchomości.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • HUN: MNB zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 50pb, w tym główną do 7,25%. Spadająca inflacja, która od początku roku mieści się w przedziale dopuszczalnych odchyleń, a w kwietniu wyniosła 3,7% r/r, umożliwia kontynuację obniżek stóp procentowych. Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych obniżyły się w ostatnich miesiącach. Jednak niestabilne otoczenie na rynkach finansowych i zagrożenia dla perspektyw inflacji nadal wymagają wg MNB ostrożnego podejścia. Bank zakłada, że tempo wzrostu cen zwiększy się tymczasowo w połowie tego roku ze względu na opóźnione dostosowania cenowe w obszarze usług rynkowych (waloryzacja o historyczną inflację) i efekty bazowe. Oczekujemy, że MNB będzie kontynuował cykl obniżek stóp procentowych, łącznie do końca roku obniży jeszcze stopy o 100 pb.
  • EUR: Godzinowe koszty pracy w strefie euro w 1q24 wzrosły o 4,9% r/r, co oznacza przyspieszenie w stosunku do 3,4% r/r kwartał wcześniej. Wynagrodzenia za godzinę pracy wzrosły o 5% (wobec 3,2% w poprzednim kwartale), natomiast koszty pozapłacowe zwiększyły się o 4,4% (wobec 3,9%). Rynek pracy znajduje się obecnie w centrum zainteresowań EBC, w czwartek zostaną opublikowane istotne dla decydentów dane o płacach negocjowanych w 1q24. Dane z Niemiec wskazują, że możemy zobaczyć ponowny wzrost ich dynamiki, podczas gdy wskaźniki wyprzedzające sugerują raczej średnioterminowy trend spadkowy dynamiki wynagrodzeń.
  • EUR: Produkcja budowlana w marcu wzrosła o 0,1% m/m (sa) w strefie euro i spadła o 0,1 % m/m (sa) w UE. Największe miesięczne spadki odnotowano w Czechach (-7,8%), na Słowacji (‑7,6%) i w Słowenii (-7,4%). Najsilniejsze wzrosty zaobserwowano w Rumunii (9,1%), Francji (1,1%), Belgii i Niemczech (oba 1,0%). W Polsce produkcja spadła o 4,3% m/m.
  • GER: Ceny przemysłowe w kwietniu spadły o 3,3% r/r po spadku o 2,9% r/r w marcu. Głównym źródłem deflacji PPI są ceny energii, które obniżyły się o 8,2% r/r. Dobra pośrednie staniały o 3,1% r/r, ceny nietrwałych dóbr konsumpcyjnych wzrosły o 0,3% r/r, podczas gdy ceny trwałych dóbr konsumpcyjnych zwiększyły się o 1,0% r/r. Również ceny dóbr kapitałowych wzrosły o 2,4% r/r, głównie w wyniku wyższych cen maszyn (+2,8% r/r).
  • USA: Waller (Zarząd Fed, stały członek FOMC) zaznaczył, że potrzeba jeszcze kilku pozytywnych obserwacji dotyczących inflacji, zanim będzie można rozpocząć łagodzenie polityki monetarnej. Przedstawiciel Fed twierdzi, że po 3-5 miesiącach spadku presji inflacyjnej będzie można rozważać obniżki stóp, a pierwsza mogłaby nastąpić pod koniec roku. Gdyby jednak schłodzenie rynku pracy przyszło wcześniej i z większą siłą niż się oczekuje, obniżki będą się mogły rozpocząć szybciej. Kwietniowe dane o inflacji wskazują, że ponownie kieruje się ona w kierunku 2%. R.Bostic (Atlanta Fed z prawem głosu w FOMC) przestrzegł, że Fed musi ostrożnie podejść do pierwszej obniżki stóp, tak by mieć pewność stabilizacji inflacji. Bankier uważa, że zbyt długi odstęp między obniżkami stóp może stłumić w gospodarce apetyt na inwestycje i inne wydatki.
  • EUR: Lagarde (Prezes EBC) powtórzyła, że szybki wzrost cen został ograniczony a obniżka stóp EBC w przyszłym miesiącu jest prawdopodobna. Z kolei, J.Nagel (EBC, Bundesbank) zaznaczył, że EBC „nie działa na autopilocie” i czerwcowa obniżka nie musi rozpoczynać cyklu luzowania polityki pieniężnej.
  • EUR: UE zatwierdziła reformę rynku energii, która ma na celu stabilizację cen energii w państwach członkowskich oraz zwiększenie odporności Wspólnoty na przyszłe kryzysy energetyczne. Reforma wprowadza m.in. promowanie długoterminowych kontraktów na energię. Dodatkowo, KE będzie mogła ogłaszać kryzysy energetyczne, umożliwiając krajom członkowskim uruchomienie programów pomocowych. Reforma ma również na celu ochronę konsumentów, umożliwiając łatwiejszą zmianę dostawców i lepszy dostęp do informacji oraz technologii.
  • EUR: W marcu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących strefy euro wyniosła 36 mld EUR, co oznacza wzrost o 7 mld m/m. Nadwyżki odnotowane na rachunkach towarów, dochodów pierwotnych i usług zostały częściowo skompensowane przez deficyt dochodów wtórnych. W ujęciu 12 miesięcznym strefa euro zanotowała nadwyżkę bieżącą w wysokości 310 mld EUR, co stanowi 2,1% PKB, a rok wcześniej odnotowano deficyt. Nadwyżka handlowa wyniosła 24,1 mld EUR, co oznacza wzrost do poziomu najwyższego od grudnia 2020. Eksport spadł o 9,2% r/r, głównie z powodu zmniejszonej sprzedaży maszyn i urządzeń transportowych (-11,2% r/r) oraz wyrobów przemysłowych (‑10,8% r/r). Import spadł silnej, o 12% r/r, głównie z powodu niższych zakupów paliw mineralnych, smarów i pokrewnych wyrobów (-15,9% r/r), co wynikało ze spadku cen tych surowców.
  • POL: Minister Rodziny A.Dziemianowicz-Bąk ogłosiła, że projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania płacy minimalnej w Polsce został przesłany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Nowa propozycja zakłada, że minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 60% przeciętnego wynagrodzenia, co ma być zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego, która wymaga uwzględnienia czynników rynkowych przy ustalaniu płacy minimalnej. Termin wdrożenia dyrektywy upływa w listopadzie 2024. Od stycznia 2024 minimalna płaca w Polsce wynosi 4242 PLN brutto, a od 1 lipca ma wzrosnąć do 4300 PLN brutto. Gdyby nowa zasada ustalania płacy minimalnej była już stosowana, wynosiłaby ona około 4888 PLN brutto. Warto zauważyć że już obecnie relacja płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia jest w przypadku Polski jedną z wyższych wśród państw UE
  • POL: Resort finansów poinformował jak będzie wyglądać Rada Fiskalna. Rada zacznie funkcjonować od 2026 i będzie opiniować kluczowe dokumenty budżetowe pod kątem zgodności z regułami fiskalnymi oraz oceniać prognozy makroekonomiczne. Ma oceniać spójność i efektywność krajowych ram budżetowych zgodnie z przepisami UE. Członkowie będą wybierani przez różne podmioty, w tym Prezydenta RP, NIK i MF, na podstawie kryteriów niezależności i kompetencji. Zmiany obejmują też modyfikacje w ustawie o finansach publicznych, dotyczące m.in. SRW i klauzuli wyjścia, z możliwością przekroczenia limitów wydatków w sytuacjach nadzwyczajnych.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl