Dziennik Ekonomiczny: Bezrobocie niskie, lecz rozczarowujące

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańska giełda zakończyła wczorajszą sesję ze spadkiem, po rozczarowujących wynikach spółek z grupy Magnificent Seven (Alphabet, Tesla). Spadki notowań były kontynuowane podczas azjatyckiej części dzisiejszej sesji. Rentowności amerykańskich Treasuries były wczoraj stabilne, a dolar umocnił się – kurs EURUSD spadł poniżej 1,085. Złoty oscylował wokół poziomu 4,28 za EUR, a na fali globalnych tendencji osłabił się względem dolara – USDPLN wzrósł powyżej 3,94. Rentowności krajowych obligacji nie zmieniły się znacząco..
  • W centrum uwagi znajdą się dziś wstępne wskaźniki PMI dla strefy euro oraz Niemiec za lipiec. Konsensus spodziewa się poprawy wyników zarówno w przypadku przetwórstwa, jak i usług, po lekkiej zadyszce w czerwcu. Jednocześnie przetwórstwo nadal pozostanie „pod kreską”, a potencjał do poprawy leży przede wszystkim w nowych zamówieniach, których spadek przyspieszył przed miesiącem. Pożądanym procesem po stronie usług byłaby kontynuacja dezinflacji.
  • W USA również poznamy wstępny wskaźnik PMI dla przetwórstwa, gdzie oczekuje się jedynie marginalnej poprawy, choć po drugiej stronie Atlantyku sytuacja w tym sektorze jest zdecydowanie lepsza niż w Europie – od początku roku PMI nie spadł poniżej 50 pkt., a w czerwcu zamówienia rosły 2. miesiąc z rzędu. Jest całkiem prawdopodobne, że lipiec przyniesie kontynuację tej tendencji. Pozostałe opublikowane dane, tj. bilans handlowy oraz sprzedaż nowych domów za czerwiec będą miały raczej drugorzędne znaczenie.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu obniżyła do 4,9% (najniższy poziom od sierpnia 1990). W ujęciu miesięcznym liczba bezrobotnych spadła o 14,4 tys. To słaby wynik na tle sezonowym, co odzwierciedla przytłumiony popyt na pracę, widoczny we wciąż niższej niż przed rokiem liczbie nowych ofert pracy. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat gorszy wynik w analogicznym miesiącu (mniejszy spadek lub wręcz przyrost liczby bezrobotnych) odnotowano jedynie w pandemicznym 2020. Po odsezonowaniu stopa bezrobocia wyniosła 5,0%, co oznacza jej stabilizację na tym poziomie w całym 2q24. Badania koniunktury wskazują na ograniczone plany przedsiębiorstw w zakresie zwiększania zatrudnienia, w związku z czym odsezonowana stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach najpewniej pozostanie zbliżona do wyniku z czerwca. Jednocześnie liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy kształtuje się blisko historycznego minimum dowodząc, że (wbrew medialnym przekazom) osłabienie popytu na pracę widać głównie w redukcji wakatów, a nie po stronie zwolnień.
  • POL: Czewiec przyniósł wyhamowanie spadku nowych zamówień do ‑1,4% r/r z -9,9% r/r w maju. Wynik był spójny z wcześniejszą publikacją indeksu PMI za czerwiec. Zamówienia eksportowe nieznacznie wzrosły, o 0,1% r/r, po raz pierwszy od maja 2023. Dane wskazują na stopniowe ożywienie w przemyśle, po wielomiesięcznej stagnacji.
  • HUN: MNB obniżył stopy procentowe o 25pb, zgodnie z oczekiwaniami. Główna stopa procentowa wynosi teraz 6,75%. Cykl obniżek trwa już 10 miesięcy. Za ich kontynuacją przemawiały niższa od oczekiwań inflacja w czerwcu, perspektywy inflacyjne spójne z czerwcową prognozą MNB oraz umocnienie forinta. Według prognoz MNB w 2h24 inflacja bazowa wzrośnie, na koniec roku do blisko 5%. Roczna inflacja ma wynieść średnio 3,5-4,0% i mieścić się w górnym paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu. Bank dodatkowo podkreślił potrzebę zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych oraz utrzymania stabilności rynku finansowego. Zaznaczył, że utrzymanie restrykcyjnej polityki monetarnej przyczyni się do realizacji tych celów. W 2h24 oczekujemy jeszcze 2 obniżek stóp po 25pb.
  • EUR: Wiceprezes EBC, L.de Guindos, stwierdził w wywiadzie, że na wrześniowym posiedzeniu Rada Prezesów będzie dysponować większym zakresem danych, w tym przede wszystkim nową projekcją, co pozostawia kwestię obniżek stóp otwartą. W odniesieniu do procesów inflacyjnych L.de Guindos wskazał, że zgodnie z badaniami ankietowymi, firmy spodziewają się spowolnienia wzrostu płac, w szczególności w 2025, co powinno się przełożyć na wyhamowanie inflacji w usługach. Wiceprezes EBC ocenił, że niepewność polityczna w Europie wyraźnie wzrosła po wyborach we Francji, choć reelekcja U.von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej powinna zwiększać stabilność polityczną w Europie. Główny ekonomista EBC, Ph.Lane, wygłosił przemówienie w czasie konferencji naukowej, w którym nie poruszał kwestii bezpośrednio związanych z polityką pieniężną. Zwracał uwagę na szeroki zakres danych, na których EBC opiera swoje decyzje, obejmujący dane pochodzące z badań ankietowych.
  • TUR: Bank Turcji pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym stopę bazową na poziomie 50%. Decyzja była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Stopy procentowe w Turcji pozostają na stałym poziomie od marca 2024, gdy zakończył się cykl podwyżek, który w 10 miesięcy wywindował stopę bazową z 8,5% do 50%. Inflacja CPI w czerwcu spadła do 71,6% r/r z 75,5% r/r w maju, jednak w lipcu spodziewany jest jej ponowny wzrost w związku z podwyżkami cen administrowanych, cen żywności i zmianami podatkowymi. Bank podkreślił w komunikacie, że restrykcyjna polityka pieniężna zostanie utrzymana do czasu znacznego i trwałego obniżenia inflacji oraz stabilizacji oczekiwań inflacyjnych. W przypadku pogorszenia perspektyw inflacyjnych polityka pieniężna zostanie zaostrzona.
  • EUR: Według wstępnego szacunku koniunktura konsumencka w lipcu poprawiła się, a wskaźnik wzrósł o 1,0 pkt. m/m, do poziomu -13,0 pkt. Wynik był lepszy od oczekiwań oraz najwyższy od lutego 2022. Lepsze nastroje mogły być wspierane przez czerwcową obniżkę stóp procentowych EBC oraz perspektywę dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, co przełoży się na niższe koszty finansowania.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w czerwcu obniżyła się o 5,4% względem maja, co stanowi 4. z rzędu spadek. W ujęciu zannualizowanym sprzedaż wyniosła 3,89 mln i była najniższa od początku roku, w warunkach gdy mediana ceny mieszkań na rynku wtórnym już drugi miesiąc z rzędu wzrosła do rekordowego poziomu (426,9 tys. USD w czerwcu). Wzrost cen był widoczny we wszystkich raportujących regionach. W komentarzu do danych zwracano uwagę, że na amerykańskim rynku nieruchomości następuje zmiana z rynku „sprzedającego” na rynek „kupującego” – nieruchomości pozostają w ofercie nieco dłużej, a liczba niesprzedanych domów wzrosła względem maja o 3,1%.
  • POL: Marszałek Sejmu, Sz.Hołownia, poinformował, że Klub Polska2050-TD nie poprze ustawy dot. programu kredyt #naStart, wspierającego kredytobiorców hipotecznych.
  • POL: Premier D.Tusk poinformował, że koalicji rządowej udało się osiągnąć wspólne stanowisko w sprawie renty wdowiej. W projekcie ustawy zaproponowano, by owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50% swojego świadczenia. Ministra A.Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że w pierwszym roku obowiązywania koszt renty wdowiej wyniesie 4 mld PLN.

 

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl