Dziennik Ekonomiczny: Bez emocji w europejskiej polityce pieniężnej

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nastroje inwestycyjne pozostawały wczoraj pod pozytywnym wpływem sygnałów z Fed. Indeksy giełdowe rosły, a jednocześnie spadały rentowności obligacji na rynkach bazowych. Wzrostowi apetytu na ryzyko sprzyjały też dobre dane z USA (wydajność pracy, bezrobocie). Dobre dane są korzystne dla rynków, gdy Fed łagodnieje (w przeciwieństwie do zasady „im gorzej, tym lepiej”, która obowiązywała przy pełnej gotowości FOMC do zaostrzenia polityki pieniężnej). Brytyjski funt umocnił się po tym jak BoE zasugerował odsunięcie w czasie momentu rozpoczęcia obniżek stóp. Zyskała też czeska korona, co wynikało z braku oczekiwanej przez rynek obniżki stóp CNB. W obliczu wzrostu apetytu na ryzyko, dolar osłabił się. Złoty umacniał się, a rentowności krajowych obligacji skarbowych zakończyły sesję przy poziomach z otwarcia, pomimo przejściowego spadku w trakcie dnia.
  • Kluczowym wydarzeniem będzie dziś publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy za październik, którą nietypowo poznamy o 13.30 (USA są jeszcze przed zmianą czasu na zimowy). Według konsensusu wzrost zatrudnienia poza rolnictwem wyhamował do 175 tys. z 336 tys. we wrześniu, stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 3,8%, a roczne tempo wzrostu płacy godzinowej spowolniło do 4,0% z 4,2% we wrześniu. Zgodne z oczekiwaniami dane oznaczałyby kontynuację schłodzenia amerykańskiego rynku pracy, które następuje bez wzrostu bezrobocia.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: PMI dla krajowego przemysłu w październiku wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do 44,5 pkt z 43,9 pkt. we wrześniu, zgodnie z oczekiwaniami. Pierwsza w 2023 seria dwóch kolejnych miesięcy wzrostu PMI, wraz z poprawą oczekiwań dotyczących produkcji w perspektywie roku, daje nadzieję na wychodzenie przemysłu z dołka. Również „twarde” dane sygnalizują, że taki scenariusz może się materializować – odsezonowany poziom produkcji wzrósł we wrześniu drugi miesiąc z rzędu. Więcej na ten temat w Makro Flash: Październik zwiastuje poprawę w przemyśle.
  • EUR: PMI dla sektora wytwórczego obniżył się w październiku do 43,1 pkt. z 43,4 pkt. we wrześniu, a ostateczne dane były o 0,1 pkt. wyższe niż szacunek flash. Badanie wskazuje na pogłębienie spadku aktywności w sektorze na początku czwartego kwartału, przy gwałtownym i przyspieszającym spadku nowych zamówień, aktywności zakupowej i zaległości produkcyjnych, które doprowadziły do kolejnego silnego spadku produkcji. Tempo redukcji zatrudnienia w sektorze było w październiku najsilniejsze od sierpnia 2020. Utrzymała się presja spadkowa w cenach surowców i półproduktów oraz wyrobów gotowych, ceny obniżały się jednak w słabszym tempie niż we wrześniu. Obraz koniunktury w poszczególnych gospodarkach bloku jest zróżnicowany – PMI obniżył się w Irlandii, Hiszpanii i Francji, wzrósł natomiast w Niemczech (do 40,8 pkt., silniej niż w szacunku flash), Austrii, Holandii oraz Grecji. Ta ostatnia jest jedynym badanym państwem strefy euro, gdzie PMI przekracza neutralną granicę 50 pkt.
  • CZE: CNB zgodnie z naszymi oczekiwaniami i wbrew konsensusowi (-25pb), pozostawił stopy procentowe bez zmian (stopa repo 7,0%) stosunkiem głosów 5:2 (2 członków głosowało za obniżką o 25pb). Zaktualizowane prognozy makroekonomiczne nie różnią się istotnie od poprzednich (por. wykres na marginesie), ale uwagę zwraca prognoza recesji w 2023 i wolniejszy wzrost PKB w 2024 oraz podwyższenie prognozy inflacji na 2024 i 2025, pomimo ostatnich dezinflacyjnych danych (niższych od wcześniejszej prognozy banku). Prognozowana ścieżka PRIBOR 3M zakłada obniżki stóp rynkowych już w 4q23. Bank ocenia, że obecne warunki monetarne są mocno restrykcyjne i ograniczają inflację (powrót inflacji do ok. 2% r/r spodziewany jest już w 1q24), co skutkować będzie istotnie dodatnimi realnymi stopami procentowymi ex ante. W reakcji na decyzję CNB korona umocniła się o 0,7%. Na konferencji prasowej prezes CNB A.Michl podtrzymał jastrzębie nastawienie i wskazał, że na grudniowym posiedzeniu Zarząd decydować będzie o pozostawieniu stóp bez zmian lub ich obniżce. Oczekujemy, że w grudniu Zarząd CNB zdecyduje się na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp motywowane obniżeniem się inflacji i stagnacji gospodarczej.
  • UK: Bank Anglii drugi raz z rzędu utrzymał stopę bazową bez zmian (5,25%). Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 6:3 (3 członków głosowało za podwyżką o 25pb), podczas gdy na poprzednim posiedzeniu we wrześniu decyzja o braku zmian zapadła stosunkiem 5:4. Zmiana ta była wynikiem wymiany członków w Radzie – głosująca za brakiem zmiany S.Breeden zastąpiła głosującego za podwyżką J.Cunliffe’a. Napływające od poprzedniej prognozy dane wpisywały się w dotychczasowy scenariusz prognostyczny BoE – inflacja okazała się być nieco niższa od oczekiwań banku, podobnie jak dynamika PKB. Prognozy zakładają stagnację gospodarczą do końca 2025. Głębsza od wcześniejszych oczekiwań była z kolei normalizacja popytu na pracę przy wzrostach dynamiki płac. W komunikacie zapisano, że BoE uważa, iż polityka pieniężna powinna pozostawać restrykcyjna przez dłuższy okres, aby skutecznie zdławić inflację. Przyjęte do przygotowania prognoz rynkowe stopy procentowe wyceniają jedną obniżkę stóp do końca 2024, podczas gdy obecnie rynek wycenia już dwie obniżki.
  • NOR: Norgesbank, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa depozytowa wynosi więc nadal 4,25%, jednak bank wskazał na możliwość jej podniesienia na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w grudniu. Jednocześnie wskazuje, że stopa bazowa jest blisko poziomu niezbędnego do opanowania inflacji, co sprawia, że może pozwolić sobie na cierpliwość w ocenie, czy dalsze zacieśnianie polityki jest konieczne. Ostatnie pozytywne zaskoczenia inflacyjne powodują, że rośnie szansa na zakończenie cyklu podwyżek stóp w Norwegii.
  • POL: Na wrześniowym posiedzeniu RPP przeciw obniżce stóp o 75pb głosowali L.Kotecki, P.Litwiniuk i J.Tyrowicz, a pozostali członkowie Rady poparli ten wniosek. Podczas tego samego posiedzenia RPP odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp o 100pb., za którym ponownie głosowała jedynie J.Tyrowicz. L.Kotecki, P.Litwiniuk i J.Tyrowicz głosowali też przeciwko przyjęciu założeń polityki pieniężnej na 2024, pozostałych 7 członków poparło uchwałę.
  • POL: Kotecki (RPP) stwierdził, że na listopadowym posiedzeniu Rady raczej należałoby wstrzymać się z podejmowaniem decyzji o zmianie wysokości stóp w związku z niepewnością związaną z polityką cenową na rynku paliwowym, kształtem tarcz antyinflacyjnych na rynku energii i sytuacją sektora fiskalnego.
  • POL: Minister finansów M.Rzeczkowska oceniła, że wykonanie budżetu na 2023 jest niezagrożone i dostrzega sygnały wzrostu konsumpcji, a w konsekwencji wpływów podatkowych.
  • USA: Wydajność pracy w USA w 3q23 wzrosła o 1,2% q/q, najsilniej od 2009, nie licząc zawirowań statystycznych w okresie lockdownów. W ujęciu rocznym wydajność pracy wzrosła o 2,2% r/r, najsilniej od końcówki 2019 (również z pominięciem okresu pandemicznego). Jednocześnie hamuje wzrost kosztów wynagrodzeń – w 3q23 wzrosły o 1,1% q/q i 4,4% r/r. W konsekwencji wzrost jednostkowych kosztów pracy (koszty konieczne do wytworzenia jednostki produktu) w 3q23 wyhamował do 1,9% r/r z 3,7% r/r w 2q23, czyli najniższej wartości w obecnym epizodzie inflacyjnym. Opisywane dane są kolejnym potwierdzeniem fundamentalnych procesów dezinflacyjnych w USA, w tym przypadku wygasającej presji płacowej.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do 217 tys. wobec zrewidowanych w górę 212 tys. tydzień wcześniej. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku w tygodniu zakończonym 21 października wzrosła zaś do 1,818 mln z 1,783 mln. Warunki na amerykańskim rynku pracy ulegają stopniowemu schłodzeniu, jednak bez wzrostu bezrobocia.
  • USA: Zamówienia fabryczne w USA we wrześniu wzrosły o 2,8% m/m po wzroście o 1,0% m/m w sierpniu, co oznacza szósty wzrost w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Nowe zamówienia po wyłączeniu środków transportu wzrosły o 0,8% m/m, a te bez uwzględnienia zamówień zbrojeniowych o 3,2% m/m. Dane wskazują na stopniową odbudowę popytu w przemyśle w USA na przestrzeni ostatnich miesięcy.
  • CHN: Usługowy wskaźnik PMI Caixin nieznacznie wzrósł w październiku, do 50,4 pkt. z 50,2 pkt. we wrześniu. Tym samym aktywność w sektorze usługowym znajduje się w fazie ekspansji (wartość indeksu powyżej 50 pkt.) już od 10 miesięcy, choć tempo wzrostu aktywności systematycznie spowalnia, pomimo działań stymulacyjnych po stronie polityki gospodarczej. Ograniczony popyt odzwierciedla najsłabszy w tym roku wzrost nowych zamówień. Złagodzenie części ograniczeń w podróżowaniu wspierało natomiast usługi turystyczne. Zatrudnienie ustabilizowało się po wzrostach w poprzednich 8 miesiącach. Pomimo ograniczonego wzrostu kosztów działalności (koszty pracy, surowce), firmy podwyższały ceny finalne w tempie najszybszym od maja. Nieznaczna poprawa wskaźnika nie zmienia obrazu kondycji sektora usługowego, która pozostaje słaba, co potwierdził również oficjalny indeks PMI opublikowany niedawno przez chiński urząd statystyczny.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl