Dziennik Ekonomiczny: Bardziej gołębi śpiew z EBC

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Nieco rozczarowujące dane o inflacji CPI w USA na nowo wzmocniły obawy, że Fed będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych, co pogorszyło nastroje inwestycyjne. Indeksy akcyjne spadły, rentowności obligacji na rynkach bazowych wzrosły, a kurs EURUSD obniżył się w okolice 1,055. EURPLN wzrósł w kierunku 4,54, a jeszcze silniejszy ruch nastąpił na parze USDPLN, która przesunęła się do 4,30. Zmienność rentowności krajowych obligacji była natomiast ograniczona.
  • Dziś poznamy pełne dane o krajowej inflacji CPI za wrzesień oraz bilans płatniczy za sierpień. Dane inflacyjne pozwolą na bardziej szczegółową ocenę przebiegu procesów cenowych w kategoriach bazowych. Szacowana przez nas stabilizacja cen bazowych mogła wynikać ze słabszego wzrostu cen w edukacji, rozszerzenia programu darmowych leków oraz późniejszego niż zwykle wprowadzenia nowych (droższych) kolekcji odzieżowych w związku z letnią pogodą we wrześniu. Bilans płatniczy za sierpień pokaże wg naszego szacunku kolejną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących (i poprawę salda 12-miesięcznego w relacji do PKB).
  • Dane makro za granicą na dziś to produkcja przemysłowa w strefie euro za sierpień i wskaźnik nastrojów konsumentów w USA za wrzesień. Konsensus spodziewa się, że spadek produkcji w europejskim przemyśle pogłębił się w sierpniu do 2,4% r/r. Indeks Uniwersytetu Michigan za wrzesień powinien natomiast pokazać pogorszenie nastrojów konsumenckich, odzwierciedlające utrzymującą się niepewność związaną z możliwością „shutdownu” rządu federalnego.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Wydźwięk minutes z wrześniowego posiedzenia EBC był nieco bardziej gołębi niż po lipcowym posiedzeniu, potwierdzając, że prawdopodobnie cykl podwyżek stóp procentowych nie będzie kontynuowany. Z dokumentu wynika, że w ocenie Rady Prezesów EBC dezinflacja przebiega zgodnie z oczekiwaniami, przy braku negatywnych zaskoczeń w inflacji bazowej. Jednocześnie członkowie Rady Prezesów wciąż wskazują na presję płacową jako główny czynnik determinujący zrozumienie średniookresowych perspektyw inflacyjnych stwierdzając, że na razie nie ma solidnych dowodów na to, że dotychczasowy trend dynamiki płac odwraca się, choć jej szczyt może być bliski. Oceniono, że ryzyka dla scenariusza inflacyjnego stały się bardziej zrównoważone, a transmisja podwyżek stóp procentowych do gospodarki jest nawet nieco silniejsza niż wcześniej sądzono. Inflacja nadal będzie zbyt wysoka przez zbyt długi czas, ale cykl podwyżek stóp osiągnął moment, wktórym ryzyko nadmiernego zacieśnienia i ryzyko niewystarczających podwyżek stóp stały się w miarę zrównoważone. Podkreślano, że taką ocenę wspiera również szereg modeli, które wskazują, że stopa depozytowa na poziomie 3,75%-4,0% (obecnie stopa depozytowa wynosi 4,0%) jest spójna ze sprowadzeniem inflacji do celu, pod warunkiem, że będzie utrzymana przez odpowiednio długi czas. Wydźwięk minutes wspiera nasz scenariusz dla stóp procentowych EBC - wrześniowa podwyżka zwieńczyła cykl zacieśniania polityki pieniężnej.
  • EUR: Holzmann (Bank Austrii i EBC) wyraził zwątpienie w możliwość sprowadzenia inflacji w strefie euro do celu inflacyjnego bez konieczności wywołania recesji, która nie jest na ten moment uwzględniania w scenariuszu bazowym EBC. R.Holzmann dodał, że jest raczej sceptyczny odnośnie do dokładności projekcji, których horyzont wybiega poza 1 rok, ze względu na to, że w jego ocenie modele w niewystarczającym stopniu uwzględniają zmiany strukturalne. F.Villeroy de Galhau (Bank Francji i EBC) stwierdził, że EBC podniósł stopy do odpowiedniego poziomu i powinien wykazać się cierpliwością zamiast podejmować kolejne działania. Tym samym F.Villeroy de Galhau nie wykluczył możliwości sprowadzenia inflacji do celu przy realizacji scenariusza „miękkiego lądowania”. P.Wunsch (Bank Belgii i EBC) ocenił, że jeżeli inflacja będzie kształtować się zgodnie z prognozą, to nie widzi konieczności dalszego podnoszenia stóp procentowych, ale inflacja zauważalnie wyższa niż zakłada się w projekcji może wymagać kolejnej podwyżki. W odniesieniu do możliwości rozpoczęcia obniżek stóp bankier dodał, że kilka niższych od oczekiwań odczytów inflacyjnych nie będzie stanowić wystarczającego uzasadnienia dla takiego ruchu. P.Wunsch dodał, że EBC powinien rozważyć redukcję sumy bilansowej również w ramach programu PEPP (obecnie środki z zapadających aktywów zakupionych w czasie pandemii są reinwestowane). M.Centeno (Bank Portugalii i EBC) wyraził przekonanie, że obecne uwarunkowania polityki pieniężnej będą istotnie przyczyniać się do sprowadzenia inflacji do celu i pozostaną niezmienione dopóki nie będzie pewności co do trwałości dezinflacji.
  • USA: Inflacja CPI we wrześniu wyniosła 3,7% r/r i nie zmieniła się względem sierpnia pomimo oczekiwań na jej nieznaczny spadek (do 3,6% r/r). Zgodna z konsensusem była inflacja bazowa, która obniżyła się do 4,1% r/r z 4,3% r/r w sierpniu. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,4% (spowolnienie z 0,6% m/m w sierpniu), przy największym (ponad połowa wzrostu) wkładzie ze strony kategorii „schronienie” oraz istotnym wpływie wyższych cen paliw. Tempo wzrostu cen żywności od lipca pozostaje na poziomie 0,2% m/m, a dynamika cen energii istotnie spowolniła, do 1,5% m/m z 5,6% m/m w sierpniu, przy silnym osłabieniu wzrostu cen benzyny (do 2,1% m/m z 10,6% m/m). Miesięczna dynamika inflacji bazowej utrzymała się na poziomie 0,3%. Tempo wzrostu cen „schronienia”, odpowiadającego za blisko 1/3 koszyka inflacyjnego, przyspieszyło do 0,6% m/m z 0,3% m/m w sierpniu, stanowiąc pożywkę dla wzmocnienia oczekiwań na bardziej jastrzębią politykę monetarną Fed. Warto zaznaczyć, że przyspieszenie to wynikało przede wszystkim z silnego wzrostu cen usług hotelarskich, a nie „tradycyjnych” kosztów mieszkaniowych, sugerując, że popyt konsumpcyjny pozostaje silny w warunkach mocnego rynku pracy.
  • ROM: Inflacja we wrześniu obniżyła się do 8,8% r/r z 9,4% r/r w sierpniu. W ujęciu m/m inflacja wyniosła 0,8% i była najwyższa od pół roku. W szczególności silnie rosły ceny usług, o 1,0% m/m, a inflacja bazowa z wyłączeniem żywności, paliw, cen regulowanych i używek wyniosła 0,6% m/m. Dane zaskoczyły w górę, w szczególności w świetle niedawnych, niższych od oczekiwań, odczytów inflacyjnych z Czech i Węgier. Presja inflacyjna w Rumunii okazuje się być bardziej uporczywa, co może wynikać z relatywnie lepszej kondycji rumuńskiej gospodarki. PKB w 2q23 wzrósł o 1,7% q/q, przy najsilniejszym wkładzie do wzrostu ze strony inwestycji (2,3pp), solidnym wkładzie konsumpcji prywatnej (1,1pp) i mocno ujemnym wkładzie zapasów. W tych warunkach zasadne wydaje się, że NBR będzie ostatnim bankiem centralnym w regionie CEE, który rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych (dopiero w 2024).
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w tygodniu kończącym się 7. października) wyniosła 209 tys., bez zmian względem poprzedniego tygodnia (rewizja w górę z 207 tys. do 209 tys.). Dane były zgodne z oczekiwaniami i korespondują z bardzo dobrymi danymi o zatrudnieniu z ubiegłego tygodnia, potwierdzając, że sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna. Liczba osób kontynuujących pobieraniu zasiłku wzrosła o 30 tys., ale pozostaje bliska historycznym minimom.
  • CHN: Inflacja CPI w Chinach wyniosła we wrześniu 0,0% r/r, po tym jak ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1% r/r w sierpniu. Inflacja bazowa, bez żywności i energii, ustabilizowała się na poziomie 0,8% r/r. Niższy od oczekiwań wynik wskazuje na słabość chińskiego popytu konsumpcyjnego. Ceny producentów obniżyły się o 2,5% r/r, po spadku o 3,0% r/r miesiąc wcześniej. Deflacja PPI jest słabsza niż kilka miesięcy temu, jednak jej utrzymywanie się skutkuje presją na globalny spadek cen towarów.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl