Czy geopolityka poruszy rynkami?

Bieżący weekend przypomniał niestety o ryzyku geopolitycznym. Spokój sobotniego poranka zaburzony został informacją o ataku rakietowym palestyńskiej organizacji „Hamas” na Izrael. Na ten moment ciężko określić czy konflikt może osiągnąć rozmiary mające znaczenie dla globalnych rynków finansowych. Tym samym rozwój sytuacji w Izraelu poddamy analizie w kolejnych komentarzach.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

  • Kluczowe znaczenie dla nastrojów ubiegłego tygodnia miały piątkowe dane o zatrudnieniu w USA, które początkowo wzbudziły obawy, że silny amerykański rynek pracy zmusi Fed do utrzymywania jastrzębiej polityki pieniężnej. W późniejszej części dnia, niepokój jednak zmienił się w entuzjazm. Rynki odzyskały nadzieję na miękkie lądowanie, a niektóre indeksy wybiły się na plusy. Najważniejsze dane, czyli raport z rynku pracy, pozytywnie zaskoczyły, wskazując na znaczący wzrost liczby osób zatrudnionych w sektorach pozarolniczych we wrześniu. Odczyt na poziomie 336 tys. osób niemalże dwukrotnie przebił konsensus zakładający przyrost o 170 tys. pracowników. Analiza sektorowa liczby zatrudnionych pozostawia jednak znaki zapytania co do bardzo pozytywnej interpretacji trendów na rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 3,8% i pozostała na niezmienionym poziomie w porównaniu do sierpnia, a Amerykański rynek pracy okazuje się odporny na oznaki spowolnienia ekonomicznego. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy także dane dotyczące zamówień fabrycznych w sierpniu, które wzrosły o 1,2% m/m po 2,1-procentowym spadku w lipcu, a wynik okazał się lepszy od oczekiwań, ponieważ konsensus spodziewał się niewielkiego spadku (o 0,4% m/m).
  • Najważniejsze odczyty danych makro z Europy potwierdzają przemysłową recesję, a także słabnącą kondycję konsumenta. Finalny odczyt przemysłowego indeksu PMI w Niemczech choć nieco odbił od minimalnego poziomu z lipca, nadal przebywa znacznie poniżej 50-punktowej granicy ekspansji i recesji wskazując na utrzymujący się spadek aktywności przemysłowej. Odczyt bieżący wyniósł 39,6 pkt, a minimalny odczyt lipcowy wynosił 38,8 pkt. Z kolei zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły o 3,9% w ujęciu miesięcznym, znacznie powyżej konsensusu zakładającego odczyt na poziomie 1,5% m/m. W ujęciu rocznym po raz kolejny zanotowaliśmy spadek, jednak był on znacznie mniejszy niż oczekiwano (odczyt wyniósł -4,2% r/r, konsensus zakładał -7,9% r/r). Wyraźnie spadła natomiast sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu o 1,2 m/m i 2,1% r/r (rynek oczekiwał spadków odpowiednio o 0,5% m/m i o 1% r/r).
  • Wydarzeniem tygodnia w Polsce było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym stopy procentowe zostały obniżone o 25 punktów bazowych, czyli zgodnie z konsensusem oczekiwań rynkowych. Podczas konferencji prezes Adam Glapiński uzasadnił decyzję Rady między innymi tym, że realizuje się scenariusz hamowania inflacji i podkreślił, że kolejne decyzje dotyczące obniżek stóp będą podejmowane stopniowo oraz będą uzależnione od napływających danych. Poznaliśmy także odczyt PMI dla polskiego przemysłu we wrześniu który wzrósł do 43,9 pkt z 43,1 pkt w sierpniu. Odczyt przewyższył także nieco oczekiwania zakładające 43,6 pkt. PMI w dalszym ciągu znajduje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt.

 

Czytaj więcej