Monitoring Branżowy: Co oznacza dla firm rozporządzenie EUDR?

PODSUMOWANIE

  • Rozporządzenie przeciwko wylesianiu (EUDR) nakłada na firmy obowiązek wykazania, że produkty przez nie sprzedawane nie przyczyniły się do wylesiania i degradacji lasów. Regulacja dotyczy 7 grup produktowych: bydło, kawa, soja, palma olejowa, kakao, kauczuk, drewno.
  • EUDR zobowiązuje firmy do dokładnego wykazania miejsca pochodzenia towarów wykorzystanych w produkcji. W przypadku produktów pochodzenia drzewnego, większa część podaży surowca jest pozyskiwana w UE i pochodzi z certyfikowanych źródeł lub, jak w przypadku papieru, z recyklingu. Wysoka jest natomiast zależność od importu spoza UE w przypadku soi, produktów palmy olejowej, kawy, kakao czy kauczuku. Firmy sprowadzające te produkty do UE i handlujące nimi będą musiały wykazać zgodność z rozporządzeniem. W praktyce będzie to oznaczać dla firm potrzebę posiadania szczegółowych informacji o dostawcach w całym łańcuchu dostaw, w tym m.in. lokalizacji działek, z których pochodzą surowce wykorzystane w produkcji wyrobów objętych EUDR.
  • EUDR będzie w największym stopniu dotyczyć firm sprowadzających produkty objęte rozporządzeniem bezpośrednio z państw-producentów spoza UE. To na tych firmach, jako wprowadzających po raz pierwszy produkt na rynek, będzie ciążyć obowiązek wykazania dokładnego miejsca pochodzenia produktu. Może to być szczególnie trudne dla importerów produktów rolnych o złożonych łańcuchach dostaw. Obowiązkiem wykazania należytej staranności będą również objęci producenci wyrobów objętych rozporządzeniem, producenci wyrobów drzewnych, mebli, papieru, książek, ale też mięsa wołowego, czekolady czy opon i wyrobów z gumy, a także duże podmioty handlowe.
  • Skutki wprowadzenia regulacji dla firm będą miały w dużej mierze charakter administracyjny. Mogą pociągnąć za sobą koszty dodatkowej dokumentacji i śledzenia łańcucha dostaw w postaci większego zaangażowania zasobów ludzkich i wprowadzenia systemów monitoringu. W pewnych przypadkach mogą oznaczać konieczność zmiany dostawców i modyfikację łańcucha dostaw. Zmiany te mogą okazać się bardziej dotkliwe dla małych podmiotów. Niewywiązywanie się z obowiązków rozporządzenia może oznaczać ryzyko sankcji dla firm. Wpływ na podaż na rynku UE, w przypadku produktów rolnych, może być w naszej ocenie tylko umiarkowanie negatywny, a ewentualne zaburzenia łańcuchów dostaw oraz wzrosty cen powinny mieć charakter przejściowy.
  • Rozporządzenie EUDR może objąć 116,5 tys. firm w Polsce. Obowiązki związane z rozporządzeniem zaczną obowiązywać od 12.2024.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl