Monitoring Branżowy: Budownictwo CLT w Polsce a światowe trendy

  • Drewno klejone krzyżowo (CLT, Cross-Laminated Timber) to materiał konstrukcyjny stosowany w zyskującym na popularności budownictwie prefabrykowanym. Prognozuje się, że w perspektywie najbliższych 5-7 lat rynek płyt CLT może się dynamicznie rozwijać (CAGR 14-15%).
  • W Polsce produkcja tego rodzaju drewna dopiero startuje, podczas gdy fabryki na pobliskich rynkach mocno rozbudowały swoje zdolności produkcyjne w kilku ostatnich latach. Austria, Niemcy, Szwecja i Czechy są największymi europejskimi eksporterami. Biorąc pod uwagę światowe tendencje w rozwoju budownictwa drewnianego oraz potencjał polskiej branży drzewnej, można zakładać, że produkcja CLT w najbliższych latach wzrośnie również na naszym rynku. Aktywne są już firmy wznoszące budynki z CLT, na razie w oparciu o importowany surowiec konstrukcyjny.
  • Szacuje się, że globalna produkcja CLT mogła wynieść nawet 3 mln m3 w 2022. Za ok. 60% rynku odpowiadają producenci europejscy. Blisko połowa światowej podaży drewna CLT trafia obecnie do segmentu budownictwa mieszkaniowego, około 1/3 wykorzystywana jest w budynkach użyteczności publicznej (m.in. przedszkola, szkoły, przychodnie), a pozostała część zasila budownictwo komercyjne (biura, obiekty turystyczne, budynki przemysłowe). Z CLT wznoszone są zarówno budynki jedno-, jak i wielokondygnacyjne.
  • Popularność budownictwa w technologiach drewnianych w Polsce jest jeszcze niewielka. W 2022 oddano do użytkowania 1261 budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej, o blisko 9% więcej niż w 2021. To tylko 1% liczby wszystkich oddawanych budynków mieszkalnych, ale tendencja jest rosnąca.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl