Kwartalnik Branżowy 3q24

KONSUMENCI WOLĄ USŁUGI

 

  • Obserwowane na poziomie makro ożywienie gospodarki w 2q24 nie znalazło jeszcze odzwierciedlenia w wynikach finansowych firm. Najgorsza nadal jest sytuacja w branżach przemysłowych. Powoli zwiększa się jednak liczba branż notujących poprawę wyników. Interesująca sytuacja występuje w handlu, gdzie mimo wzrostu siły nabywczej konsumentów, wyniki się pogorszyły, co mogło być efektem „wojny cenowej” oraz spadku cen części zakupionych towarów.

 

  • W 2q24 przychody firm średnich i dużych były o 4,3% niższe niż rok wcześniej. Oznacza to czwarty kwartał z rzędu ujemnej dynamiki rocznej. Choć skala spadku w relacji rocznej była nieco mniejsza niż w 1q24 (-6,4% r/r), to nadal był to drugi najgłębszy spadek od pandemicznego 2q20. W największym stopniu przyczyniły się do tego duże spadki przychodów w energetyce, a następnie w handlu hurtowym i produkcji urządzeń elektrycznych.

 

  • Wprawdzie w 2q24 rentowność firm wzrosła, jednak nadal pozostawała niższa niż średnio w analogicznych kwartałach w poprzednich latach. Stopa zysku netto (ROS) wzrosła do 5,2% z 3,0% w 1q24, ale była niższa niż średnio w 2q w poprzednich pięciu latach (5,6%). Pozytywnym sygnałem jest nieco mniejsza liczba branż, które notowały pogorszenie rentowności. W 2q24 wśród działów PKD, dla których dostępne są dane, 53% zanotowało ujemną dynamikę roczną ROS, a w 1q24 takie branże stanowiły prawie 2/3 (64%).

 

  • Po raz kolejny najgorsza sytuacja występowała w branżach „surowcowych” oraz wśród producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. W 2q24 przychody niższe co najmniej o 10% r/r zanotowały m.in.: energetyka, wydobycie węgla, produkcja urządzeń elektrycznych (m.in. AGD, baterie) oraz produkcja metali. Przychody handlu detalicznego były blisko 3% niższe, a handlu hurtowego blisko 6% niższe niż rok wcześniej. Ciekawie prezentuje się lista branż notujących wzrosty przychodów – do branż usług dla biznesu oraz „branż czasu wolnego” (HoReCa, zakwaterowanie, biura turystyczne, sport, rozrywka, kultura) w 2q24 dołączyły sprzedaż samochodów, przemysł chemiczny oraz produkcja pozostałych pojazdów.

 

  • Naszym zdaniem wyraźne odbicie inwestycji oraz produkcji przemysłowej przesuwa się na 2025. Wprawdzie poszerza się odsetek branż notujących lepsze wyniki, jednak nadal bardzo duża część firm przemysłowych sygnalizuje podwyższone o popyt, szczególnie zagraniczny. W krajach UE panuje pesymizm, a napięcia geopolityczne utrudniają planowanie. Napływ środków z KPO i innych funduszy unijnych, również następuje wolniej niż oczekiwano, a część firm w oczekiwaniu na ten impuls może odkładać inwestycje.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl