Agro Nawigator 4/2023: Niepewność i dalsze spadki cen w 2024

SUROWCE ROLNE:


Zboża: Wzrost zbiorów zbóż ogółem w Polsce napędzany lepszą produkcją kukurydzy. Polski eksport zbóż wciąż na podwyższonym poziomie. Zmiany na rynkach walutowych negatywnie wpłynęły na ceny krajowych zbóż w grudniu.
Mleko: Branża mleczarska w 3q23 zniwelowała straty odnotowane w 1h23, jednak wyniki są historycznie niskie. Ceny produktów mleczarskich zaczynają odbijać, na co wpływa spadek światowej podaży mleka.
Drób: Produkcja drobiu w UE znajduje się w tendencji wzrostowej przyczyniając się do spadków cen. W listopadzie krajowe ceny skupu drobiu były niższe o 19% r/r.
Wieprzowina: Coraz wolniejsze spadki produkcji mięsa wieprzowego w UE. 3q23 przyniósł odbicie produkcji w Polsce. Krajowe ceny skupu żywca wieprzowego w grudniu były już niższe r/r.
Owoce: Zbiory owoców z drzew w 2023 zmalały o 9% r/r wskutek mniejszych zbiorów jabłek. Gorsze od oczekiwań były zbiory malin i porzeczek. Wysoki jest popyt zagraniczny na jabłka z Polski.
Warzywa: Zmalał eksport warzyw na początku sez. 2023/24 wskutek mniejszych wysyłek cebuli. Zmniejszyła się także sprzedaż mrożonych warzyw. Popyt na rynkach zagranicznych jest mniejszy niż w sez. 2022/23.


Rynek nawozów:
• Niskie marże skutecznie ograniczały produkcję wszystkich rodzajów nawozów w 1h23. Sytuacja zaczęła się poprawiać w 3q23.

prognozy 2024

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl