Agro Nawigator 2q21: Rosną ceny surowców rolnych

Napięty światowy bilans zbóż w sezonie 2021/22 – wzrost konsumpcji szybszy od wzrostu produkcji. Polski eksport zbóż w 3q20-1q21 przekroczył już rekordowy poziom z sez. 2019/20. Ceny kukurydzy przeciętnie w maju osiągnęły drugi najwyższy w historii poziom.

Spadek produkcji mleka w UE wpiera wzrost cen na rynku mleczarskim. Pandemia wpłynęła na wzrost konsumpcji w gospodarstwach domowych. Możliwy jest jej spadek w kolejnych kwartałach 2021, ale utrzymujący się wysoki popyt poza UE oraz odmrażanie HoReCa utrzymać mogą dobrą koniunkturę na rynku.

Niska opłacalność i grypa ptaków przekładają się na spadek produkcji drobiarskiej. W efekcie ceny na rynku drobiu rosną. Indyki w skupie na przełomie maja i czerwca osiągnęły rekordowy poziom.

W 1q21 utrzymywał się wciąż wysoki eksport wieprzowiny do Chin. Ceny trzody chlewnej w maju wzrosły w relacji rocznej pierwszy raz od kwietnia 2020. Rekordowe są ceny bydła.

Wzrost zapasów jabłek w Polsce przy spadku w pozostałych krajach UE. Sprzedaż zagraniczna jabłek przebiega w wolnym tempie.

Opóźnienia w zasiewach warzyw gruntowych i ziemniaków. Popyt na mrożone warzywa i frytki wciąż jest niski, możliwa odbudowa popytu pod wpływem znoszenia restrykcji gospodarczych.

W okresie roku trwającej pandemii (2q20-1q21) sytuacja firm spożywczych nie pogorszyła się. Przychody firm wzrosły o 1,6% r/r, zysk zwiększył się o 14,5% r/r.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl