Agro Nawigator 2/2025: Rynki pod presją chorób zwierząt i polityki celnej

SUROWCE ROLNE:

Zboża: Pierwsze przymiarki do prognoz zbiorów zbóż na świecie w 2025. Ceny zbóż wyższe r/r, ale obserwujemy podwyższoną zmienność m.in. z uwagi na politykę celną administracji USA.

Mleko: Tempo wzrostu produkcja mleka w Polsce wyższe niż średnia w UE. Ceny skupu mleka przewyższają poziom ubiegłoroczny i możliwe, że dodatnia dynamika roczna utrzyma się do końca 2025.

Jaja: Ceny jaj w UE rosną pod wpływem mniejszej podaży. Istotnym czynnikiem wpływającym na spadki produkcji w Polsce jest grypa ptaków.

Drób: Największa od 2021 liczba ognisk HPAI ogranicza wzrosty produkcji w Polsce. Ceny drobiu są wysokie jak na tę porę roku, do czego przyczynia się wysoki popyt zagraniczny.

Wieprzowina: Mniejsze pogłowie loch w UE sugeruje możliwość spadków produkcji wieprzowiny w dalszej części roku. Ceny trzody zaczęły odbijać wraz z końcem 1q25. Ryzykiem dla produkcji są pojawiające się ogniska pryszczycy w UE.

Owoce: Spadek zapasów jabłek w Europie. Maleje eksport owoców i przetworów owocowych w masie towaru, wzrasta jego wartość.

Warzywa: Wzrosła nieznacznie produkcja mrożonych warzyw w Polsce. Wyraźnie większy eksport frytek. Ceny warzyw mało dynamiczne.

 

Rynek nawozów:

Propozycja KE dot. dodatkowych ceł na import nawozów z Rosji i Białorusi. Sygnały odbudowy popytu na rynku nawozów. Niejednoznaczna sytuacja na rynku gazu zaciemnia perspektywy kształtowania się cen nawozów.

 

Obrazek

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl