Agro Nawigator 1/2025: Co czeka rynki rolne w 2025?

SUROWCE ROLNE:

Zboża: Korekty w dół światowych zapasów zbóż w sez. 2024/25. Nieco bardziej pesymistyczne oceny krajowych zbiorów zbóż w 2024. Ceny pszenicy w lis’24 po raz pierwszy od lutego 2023 wyższe w relacji rocznej.

Mleko: Lepszy początek sez. 2024/25 pod względem produkcji mleka w Nowej Zelandii odbił się pozytywnie na światowej podaży. Oznaki odbicia w polskim eksporcie mleczarskim, choć eksport do Chin spada. Rosną ceny skupu mleka.

Drób: Zwiększa się produkcja drobiu w Polsce, choć jej poziom zagrożony jest występowaniem ognisk HPAI i rzekomego pomoru drobiu. Ceny skupu drobiu były wyższe r/r w 4q24.

Wieprzowina: Rośnie unijna produkcja mięsa, mając odzwierciedlenie w spadkach cen trzody. Nieznaczne ożywienie w unijnym handlu.

Owoce: Mniejsza podaż jabłek na świecie w sez. 2024/25, przy większej produkcji w Chinach. Mniej pesymizmu w ocenie krajowych zbiorów owoców. Zbiory jednak wyraźnie niższe r/r, co przekłada się na wzrosty cen.

Warzywa: Zbiory warzyw gruntowych w 2024 na zbliżonym r/r poziomie, choć odnotowano dość duże zróżnicowanie w produkcji poszczególnych kategorii. Lekki spadek produkcji mrożonych warzyw na początku sez. 2024/25. Wysokie ceny kapusty i spadek cen ziemniaków.

 

Handel zagraniczny:

Wyraźnie spowolnienie w polskim eksporcie rolno-spożywczym, po dwóch latach solidnych wzrostów. Koniec 2024 przyniósł już poprawę wyników w handlu żywnością.

Prognozy

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.sektorowe@pkobp.pl