Dziennik Rynkowy: EBC mocno zasygnalizował koniec podwyżek stóp procentowych.

  • Rynek stopy procentowej - Posiedzenie EBC wsparło rynek długu w regionie CEE
  • Rynek walutowy - Dłuższe utrzymywanie wysokiego poziomu stóp przez EBC będzie niekorzystne dla złotego

 

Rynek walutowy i stopy procentowej

W czwartek euro traciło w relacji do głównych walut po najprawdopodobniej ostatniej w tym cyklu podwyżce stóp EBC, co przełożyło się na spadek kursu EUR/USD w pobliże 1,0650 oraz wzrost kursu USD/PLN w pobliże 4,35. Z kolei kurs EUR/PLN po nieudanej próbie kontynuacji korekty z środy wzrósł powyżej 4,63.

EBC zgodnie z przeważającymi oczekiwaniami rynkowymi podniósł stopy procentowe o 25 pb. do 4,50% dla stopy refinansowej i 4,00% dla stopy depozytowej. W towarzyszącym decyzji komunikacie Bank ogłosił, że uważa iż główne stopy właśnie osiągnęły poziom, który utrzymywany przez wystarczająco długi okres znacząco przyczyni się do sprowadzenia inflacji do celu EBC. W gołębiej reakcji na tę ,,ostatnią podwyżkę” kurs EUR/USD przebił poziom 1,07 naruszając kluczowe, średnioterminowe wsparcie w pobliżu 1,0635, którego przebicie może wywołać dalszą przecenę w kierunku 1,05. Dodatkową presję na euro wywarły obniżone przez Bank prognozy wzrostu gospodarczego na lata 2024-2025 dla strefy euro.

Decyzja EBC została odczytana przez inwestorów jako niekorzystna dla złotego ze względu na malejącą różnicę pomiędzy poziomem stóp procentowych w Polsce a strefą euro, co w przypadku oczekiwanych przez rynek dalszych, dynamicznych obniżek stóp NBP oraz długiej pauzy EBC doprowadzi do dalszego pogorszenia dyferencjału tych stóp. Dodatkowo piątkowe dane z USA (produkcja przemysłowa, wskaźnik nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan) w przypadku kolejnych, mocnych odczytów mogą jeszcze bardziej wzmocnić dolara na szerokim rynku, pośrednio wywierając presję na złotego. Stąd na zakończenie tygodnia oczekujemy wzrostu EUR/PLN w pobliże 4,65 oraz testowania przez USD/PLN osiągniętych we wtorek 5-miesięcznych szczytów w pobliżu 4,38.

Na rynku stopy procentowej czwartek przyniósł spadek krzywych dochodowości. Umocnieniu notowań sprzyjało posiedzenie EBC, po którym inwestorzy mocniej uwierzyli w koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Mimo, że bank centralny podniósł stopy o 25 pb., to jednak część decydentów sugerowała tym razem pauzę i analizę napływających danych. Z wypowiedzi prezes EBC Ch. Lagarde wynikało, że uwaga teraz skoncentruje się głównie na długości utrzymywania podwyższonych stóp, a nie na tym, czy dalej trzeba zaostrzać politykę pieniężną. Taki scenariusz jest zgodny z naszym bazowym zakładającym, że rentowności 10-letnich Bundów ustabilizują się w najbliższych miesiącach blisko 2,50%. Przeciwko podwyżkom stóp działać będzie korekta in minus prognoz w zakresie PKB w najbliższych latach, widoczna słabość sektora usług, a także schłodzenie akcji kredytowej. Poprawa wycen europejskich obligacji w czwartek ale też oczekiwania w perspektywie kolejnych miesięcy powinny wspierać rynki długu w regionie CEE. W efekcie spodziewać się można spadku rentowności polskich papierów korzystających również z powodu spekulacji nt. obniżek stóp procentowych w Polsce.

Publikowane w piątek ostateczne dane nt. inflacji w Polsce nie powinny zasadniczo zmienić pozytywnych nastrojów na krajowym rynku długu. Nie jest wykluczone, że sprowokują one dyskusje nt. tempa dezinflacji i wyzwolą kolejne wypowiedzi przedstawicieli RPP wspierające scenariusz dalszych obniżek stóp. Z ostatnich komentarzy wynika, że część przedstawicieli Rady widzi spadek inflacji do celu NBP już na przełomie 2024/2025, czyli szybciej niż przewiduje to projekcja makroekonomiczna. Takie sygnały sprzyjać będą spadkowi krzywej dochodowości polskich obligacji w coraz dłuższych tenorach poniżej 5%.

 

Czytaj cały raport