Dziennik Rynkowy: Bardzo dobry sentyment względem rynków EM utrzymuje się.

  • Rynek stopy procentowej - Krajowe SPW dołączyły do globalnych trendów.
  • Rynek walutowy - Złoty na nowych maksimach.

Rynek walutowy i stopy procentowej

We wtorek złoty wyraźnie się umocnił, kurs EUR/PLN poprawił ustanowione w zeszłym tygodniu 3-letnie minima schodząc poniżej 4,32, a USD/PLN pogłębił tegoroczny dołek spadając w pobliże 3,92. Na bazowych rynkach FX dolar osłabiał się, a kurs EUR/USD zwyżkował w pobliże 1,10.

Na bazowych rynkach FX nastroje sprzyjały złotemu, kurs EUR/USD pokonał maksimum z 21 listopada, a siłę euro wspierały nieco mocniejsze od rynkowego konsensusu poranne odczyty indeksów zaufania konsumentów z Niemiec (-27,8 pkt. vs. oczekiwane -27,9 pkt.) i Francji (87 pkt. vs. oczekiwane 84 pkt.). Po południu, wyraźniej na wartości zaczął tracić dolar po publikacji amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów, którego odczyt za październik został mocno zrewidowany w dół (do 99,1 pkt. z 102,6 pkt.). Pojawiła się więc rynkowa presja na dalsze umacnianie złotego i przełamanie tegorocznych minimów na głównych parach z PLN, co nastąpiło pod koniec europejskiej części sesji.

Środa przyniesie sporo istotnych danych makro z rynków bazowych (inflacja konsumencka z Hiszpanii oraz Niemiec, dane o nastrojach w strefie euro, kolejne przybliżenie PKB w USA za III kw. br. oraz raport o bieżącej sytuacji gospodarczej USA czyli tzw. Beżową Księgę), które mogą wpływać na globalne nastroje. Wtorkowe zachowanie głównych par z PLN pokazuje, że presja na dalsze umacnianie krajowej waluty powróciła, na co zapewne wpływ mają przepływy kapitału portfelowego napędzane pozytywnymi dla złotego rekomendacjami, wyraźne umocnienie koszyka walut EM do dolara oraz malejące rynkowe oczekiwania na obniżki stóp NBP. Wydaje się, że w takim otoczeniu kursy EUR/PLN i USD/PLN powinny zmierzać w kierunku kolejnych wsparć znajdujących się odpowiednio w pobliżu 4,31 oraz 3,91.

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła spadki rentowności w zakresie 6-9 pb., a na rynkach bazowych dochodowości także szły w dół w przedziale 4-13 pb.

Krajowe kalendarium makro było niemal puste, a na rynkach bazowych miały miejsce nieco wyższe od rynkowych oczekiwań publikacje indeksów zaufania konsumentów z Francji, Niemiec oraz USA, choć dane ze Stanów Zjednoczonych za październik mocno zrewidowano w dół. Inwestorzy pozycjonowali się przed istotnymi figurami makro, które poznamy na kolejnych sesjach, w tym głównie odczytami inflacji konsumenckiej ze strefy euro, Polski oraz z USA. Na bazowych rynkach FI rentowności 10-cio letnich Bundów i UST przez większość sesji pozostawały w okolicach ustanowionych w listopadzie kilkumiesięcznych minimów, które to usytuowane są w pobliżu średnioterminowych linii trendu wzrostowego i po ww. danych z USA te ważne wsparcia naruszyły. W tym pozytywnym dla rynków FI otoczeniu krajowe SPW dołączyły do globalnych trendów, a polskie papiery wspierał również bardzo dobry wynik wtorkowej aukcji, na której MF sprzedało obligacje za 9 mld PLN (oraz 1,19 mld PLN na aukcji dodatkowej) przy wysokim popycie przekraczającym 13,5 mld PLN.

Utrzymanie dobrych nastrojów na globalnych rynkach FI oraz wysoki popyt na krajowe obligacje na rynku pierwotnym mogą w najbliższych dniach wywierać presję na niższe rentowności środkowego i długiego końca polskiej krzywej, nawet w obliczu utrzymującej się jastrzębiej narracji przedstawicieli RPP. W krótkim terminie może to kierować rentowności polskich obligacji 5-cio letnich w pobliże 5,20-5,25%, a papierów 10-cio letnich w okolice 5,40%.

Czytaj cały raport

 

Sporządzenie niniejszej publikacji zostało ukończone 29 listopada 2023, 07:30.

Informacje i zastrzeżenia

Niniejsza publikacja (Publikacja) powstała w Biurze Strategii Rynkowych (BSR), które jest wydzieloną jednostką PKO BP S.A. (Bank). BSR nie zawiera i nie pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynku finansowym. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w Publikacji nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, rekomendacja inwestycyjna, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Bank dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w Publikacji informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Publikacja powstała na podstawie niezależnych badań analitycznych prowadzonych w BSR na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji o charakterze ekonomiczno-rynkowym. Ewentualne opinie analityków zawarte w Publikacji zostały sporządzone przez nich w sposób niezależny i mogą ulegać zmianie.

Ewentualna ocena instrumentów finansowych zawarta w Publikacji dokonywana jest przy zastosowaniu kombinacji metod, w szczególności fundamentalnej, porównawczej, rynkowej i technicznej. Analiza fundamentalna zmierza do określenia wartości godziwej danego instrumentu finansowego. Główne zalety: bazuje na obiektywnych czynnikach; główne słabości: istotny lub nawet dominujący wpływ na wartość rynkową, szczególnie w krótkim terminie, mogą wywierać czynniki pozafundamentalne. Metoda porównawcza obejmuje porównanie wycen rynkowych zbliżonych do siebie instrumentów finansowych w celu zidentyfikowania bezwzględnego i względnego przewartościowania lub niedowartościowania. Główne zalety: identyfikacja względnych nieefektywności rynkowych; główne słabości: porównywanie instrumentów finansowych, które nie są tożsame rodzi ryzyko nadmiernego uproszczenia i w konsekwencji wyciągnięcia błędnych wniosków. Metoda rynkowa służy do określania przewidywanych zmian w podaży i popycie na dany instrument finansowy wynikających z różnorodnych przyczyn m.in. na podstawie analizy pozycji portfelowych lub zagregowanej opinii uczestników rynku względem danego instrumentu finansowego; główne słabości: fragmentaryczność i opóźnienie danych będących podstawą analizy. Metoda techniczna jest metodą uzupełniającą, przydatną w szczególności w identyfikowaniu krótkoterminowych trendów. Polega głównie na badaniu wykresów obrazujących historyczne kształtowanie się cen i innych parametrów rynkowych, w celu określenia w jaki sposób ukształtują się one w przyszłości. Główne zalety: względnie krótki czas analizy; główne słabości: zjawiska z przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wymienionych metodologii zalecany jest kontakt z analitykami BSR.

Akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% wyemitowanego kapitału zakładowego jest Skarb Państwa. Bank może być animatorem emitenta, rynku lub dostawcą płynności w odniesieniu do instrumentów finansowych wymienionych w Publikacji jak również posiadać je w swoim portfelu. Bank na mocy zawartych umów pełni funkcję Dealera Rynku Pieniężnego oraz Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Niezależnie od informacji przekazanych przez Bank, przed zawarciem każdej transakcji Klient powinien dokonać całościowej oceny jej ryzyka, potencjalnych korzyści i ewentualnych strat, warunków i skutków prawnych, księgowych i podatkowych transakcji, wpływu czynników rynkowych na wartość inwestycji i wynik transakcji oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami podjąć ryzyko związane z daną transakcją. Instrumenty finansowe oraz transakcje, których są przedmiotem mogą być nieodpowiednie do indywidualnej sytuacji niektórych Klientów. Ostateczna decyzja o zawarciu transakcji, okresu inwestycji i wielkości zaangażowanych środków każdorazowo należy wyłącznie do Klienta.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer KRS 0000026438, NIP 525-000-77-38, REGON 016298263, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.