Dziennik Ekonomiczny: Więcej bezrobotnych w Polsce i USA

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Europejskie rynki akcji odnotowały wczoraj umiarkowane spadki a zmiany notowań w USA były niewielkie, w oczekiwaniu na jutrzejsze dane z rynku pracy. Globalnie w centrum uwagi znalazły się doniesienia o roszczeniach terytorialnych prezydenta elekta D.Trumpa wobec Kanady, Grenlandii i Panamy, a także ingerowanie w politykę wewnętrzną UK przez E.Muska, który ma wkrótce wejść do administracji D.Trumpa. W Wielkiej Brytanii na fali obaw związanych z inflacją i planami wydatkowymi rządu rentowności obligacji rządowych osiągnęły wieloletnie szczyty – oprocentowanie 10-latki było najwyższe od 2008, a 30-latki od 1998. Dolar umocnił się względem euro, a kurs EURUSD zakończył dzień blisko 1,03. Złoty tracił względem głównych walut, USDPLN wzrósł do 4,15, zaś EURPLN do 4,28. Spadały rentowności amerykańskich Treasuries, szczególnie na krótszym końcu krzywej. Z kolei rentowności krajowych SPW wzrosły na krótszym końcu.
  • Dziś uwaga rynków będzie skierowana na dane z Europy. Czwartek w USA jest dniem wolnym, w związku z żałobą narodową i pogrzebem J.Cartera, zaplanowane są jednak wystąpienia przedstawicieli Fed (P.Harker, T.Barkin, J.Schmid, M.Bowman).
  • Ze strefy euro napłyną dziś dane o sprzedaży detalicznej, która w listopadzie najpewniej wzrosła (kons.: 1,7% r/r po wzroście o 1,9% r/r w październiku). Po wczorajszych niekorzystnych informacjach o zamówieniach fabrycznych z Niemiec, dziś czekamy na kolejną porcję danych - będą to produkcja przemysłowa i handel zagraniczny w listopadzie. Konsensus zakłada, że koniec 2024 był nadal ciężki dla tego sektora.
  • Z Węgier i Czech napłyną dane o produkcji przemysłowej za listopad. Na Węgrzech oczekuje się spadku produkcji o 2,1% r/r, a w Czechach o 0,5% r/r. Węgry opublikują także dane o sprzedaży detalicznej.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Wskaźnik koniunktury gospodarczej ESI obniżył się w grudniu do 93,7 pkt. z 95,6 pkt. w listopadzie. Spadek ESI był spowodowany pogorszeniem nastrojów w przemyśle i budownictwie, które tylko częściowo kompensował wzrost sentymentu w usługach. Wskaźnik ESI wyraźnie spadł we Francji (‑3,0 pkt.), Niemczech (-2,5 pkt.) i we Włoszech (-1,1 pkt.), natomiast poprawił się w Hiszpanii (+0,9pkt.).
  • POL: Wskaźnik nastrojów w gospodarce ESI w grudniu marginalnie wzrósł, do 99,2 pkt. wobec 99,1 pkt. w listopadzie, co było wypadkową poprawy sentymentu w usługach (-2,4 pkt. wobec -4,4 pkt. przed miesiącem) i pogorszenia nastrojów w przemyśle (do -17,3 pkt. wobec -17,2 pkt. w listopadzie).
  • POL: Według szacunku MRPiPS stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 5,1% z 5,0% w listopadzie. Dane były zgodne z oczekiwaniami (PKO i kons.: 5,1%). Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec grudnia 2024 wyniosła 787 tys., co przekłada się na wzrost o 1,6% m/m i spadek o 0,2% r/r. Stopa bezrobocia była zróżnicowana geograficznie – najniższa w woj. wielkopolskim (3,0%), a najwyższa w podkarpackim (8,6%).
  • POL: Kotecki (RPP) ocenił, że przestrzeń do obniżki stóp w tym roku nie jest duża, wynosi maksymalnie 0,5-1,0 pp. Według niego dyskusja o obniżkach stóp NBP na poważnie może zacząć się w marcu, kiedy znana będzie kolejna projekcja, ale nie oznacza to, że od razu stopy zostaną obniżone.
  • USA: Zatrudnienie w sektorze prywatnym wg agencji ADP w grudniu wzrosło o 122 tys., słabiej niż oczekiwano (kons.: 140 tys.), po wzroście o 146 tys. w listopadzie. Wzrost zatrudnienia dotyczył przede wszystkim dużych firm zatrudniających powyżej 500 osób (97 tys.) i objął większość branż. Redukcja zatrudnienia dotknęła wydobycie, przetwórstwo przemysłowe oraz usługi profesjonalne i biznesowe. Przeciętny wzrost wynagrodzeń wśród osób nie zmieniających pracy spowolnił do 4,6% r/r z 4,8% r/r w listopadzie, zaś dla osób zmieniających pracę wyniósł 7,1% r/r wobec 7,2% r/r miesiąc wcześniej. Tym samym „premia za zmianę pracy” wzrosła o 0,1pp do 2,5pp. Chociaż raport ADP nie zawsze odzwierciedla oficjalne dane o zmianie zatrudnienia poza rolnictwem, to negatywne zaskoczenie w ADP umacnia nas w przekonaniu o nadchodzącym niższym odczycie NFP za grudzień.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych obniżyła się do 201 tys. (wobec 211 tys. poprzednio) i zaskoczyła pozytywnie (kons.: 215 tys.). Jednocześnie liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła do 1,867 mln (sa) z 1,834 mln tydzień wcześniej.
  • USA: Uczestnicy grudniowego posiedzenia FOMC wskazali, że Komitet jest w punkcie lub blisko punktu, w którym właściwe byłoby spowolnienie tempa łagodzenia nastawienia w polityce monetarnej. Wskazali również, że jeśli dane będą zgodne z oczekiwaniami, inflacja będzie nadal spadać w sposób zrównoważony do 2%, a gospodarka pozostanie blisko maksymalnego zatrudnienia, właściwe będzie kontynuowanie stopniowego przechodzenia w kierunku bardziej neutralnego stanowiska w polityce monetarnej. Z minutes wynika ponadto, że prawie wszyscy uczestnicy grudniowego posiedzenia uznali, że ryzyko wzrostu inflacji zwiększyło się, jako powody podając ostatnie silniejsze niż oczekiwano odczyty inflacji i prawdopodobne skutki potencjalnych zmian w polityce handlowej i imigracyjnej.
  • USA: Ch.Waller (Zarząd Fed) ocenił, że jeśli perspektywy gospodarki okażą się zgodne z oczekiwaniami, to będzie popierał dalsze obniżki stóp w 2025. Ich tempo będzie oczywiście uzależnione od postępu na drodze do celu inflacyjnego, jednak równie ważne będzie przeciwdziałanie osłabieniu rynku pracy.
  • CHN: Inflacja CPI w grudniu obniżyła się do 0,1% r/r z 0,2% r/r miesiąc wcześniej, co nastąpiło przy marginalnym (o 0,1pp do 0,4% r/r) wzroście inflacji bazowej. Deflacja PPI była nieco słabsza niż przed miesiącem, a ceny uzyskiwane przez producentów spadły o 2,3% r/r po spadku o 2,5% r/r w listopadzie. Dane potwierdziły utrzymywanie się presji deflacyjnej w sektorze produkcyjnym i brak presji inflacyjnej w sektorze konsumenckim, pomimo działań władz zmierzających do pobudzenia popytu.
  • GER: Zamówienia w przemyśle w listopadzie obniżyły się o 5,4% m/m i były o 1,7% niższe niż przed rokiem. Dane rozczarowały (kons.: -0,2% m/m), a źródłem zaskoczenia były duże zamówienia na środki transportu (samoloty, statki, pociągi i sprzęt militarny). Po wyłączeniu zamówień transportowych zamówienia w listopadzie wzrosły symbolicznie, o 0,2% m/m. Wzrost popytu koncentrował się na rynku krajowym (wzrost zamówień o 3,8% m/m), podczas gdy skala spadku zamówień eksportowych była dwucyfrowa.
  • EUR: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie wzrosły o 1,6% m/m i były o 1,2% niższe niż przed rokiem (kons.: -1,4% r/r). Podwyżki m/m to efekt przyspieszenia wzrostu cen energii (do 5,4% m/m) przy stabilizacji lub spadkach cen pozostałych kategorii.
  • EUR: Koniunktura konsumencka w grudniu pogorszyła się, a wskaźnik nastrojów spadł do -14,5 pkt. z -13,7 pkt. w listopadzie. Dane były zgodne z oczekiwaniami. Wzrósł pesymizm konsumentów odnośnie do sytuacji gospodarczej ich krajów oraz dokonywania ważnych zakupów, jednocześnie oceny własnej sytuacji finansowej pozostały stabilne.
  • POL: Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w lipcu 2024 wyniosła 6641,00 PLN wobec przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 8195,07 PLN. 10% osób zarabiających najmniej otrzymało w lipcu nie więcej niż 4300 PLN brutto, natomiast 10% najlepiej zarabiających otrzymało co najmniej 13 000 PLN brutto.
  • POL: Marszałek Sejmu Sz.Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025, a ewentualna II tura wyborów 1 czerwca.