Dziennik Ekonomiczny: W oczekiwaniu na EBC i amerykański PKB

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynki akcyjne w USA wczoraj traciły w reakcji na słabsze od oczekiwań wyniki Alphabetu i pomimo lepszych od konsensusu wyników Microsoftu. Rentowności długoterminowych obligacji USA wzrosły (30-letnie o 10pb, powyżej 5,00%, 10-letnie o 8pb do 4,90%), a dwuletnich nieznacznie spadły. Na krajowym rynku rentowności spadły na krótkim końcu przy braku zmian na dłuższym. W ciągu dnia złoty osłabił się o ok. 0,5% wobec głównych walut, by w końcowej części sesji odrobić część strat.
  • Dziś uwagę rynków zdominują dwa kluczowe wydarzenia – posiedzenie EBC oraz publikacja wstępnych danych o PKB za 3q w USA.
  • Przewidujemy, że EBC nie zmieni stóp procentowych (st. refinansowa 4,50%, st. depozytowa 4,00%). Na taki wynik wskazują wypowiedzi Ch.Lagarde po ostatnim posiedzeniu, wydźwięk minutes z ostatniego posiedzenia, wyniki ankiety kredytowej, potwierdzające zacieśnianie warunków monetarnych i ograniczanie popytu na kredyt, oraz bieżące wypowiedzi przedstawicieli EBC. Argumentami za brakiem kontynuacji podwyżek stóp są oceny, że ryzyko dla scenariusza inflacyjnego jest bardziej zbilansowane, a także płynące z modeli wskazania, że obecny poziom stóp jest spójny ze sprowadzeniem inflacji do celu oraz obawy o pogorszenie przyszłej aktywności gospodarczej. Niewykluczone są dostosowania po stronie rezerwy obowiązkowej (obecnie stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 1%, spekuluje się że może wzrosnąć nawet do 2%).
  • Pierwszy szacunek PKB w USA za 3q23 ma wg konsensusu wskazać na przyspieszenie wzrostu (kons.: 4,3% q/q saar vs 2,1% q/q saar w 2q23). Nowcast Atlanta Fed wskazuje nawet na wzrost w skali 5,4% q/q saar. Tak dobry wynik ma być zasługą m.in. mocnych wydatków Amerykanów w lipcu i sierpniu. Razem z danymi o PKB poznamy równie istotne dane o deflatorze PCE. W USA opublikowane zostaną również dane o bilansie handlowym za wrzesień, cotygodniowy raport o bezrobociu oraz dane o zamówieniach na dobra trwałe za wrzesień.
  • Warto także wspomnieć o posiedzeniu tureckiego banku centralnego, na którym oczekujemy kolejnej podwyżki stóp, o 500pb do 35%.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Wskaźnik Ifo w październiku wzrósł do 86,9 pkt. z 85,8 pkt. we wrześniu, co oznacza drugi z rzędu wzrost po okresie nieprzerwanych spadków od maja 2023. Poprawa dotyczyła w większym stopniu wskaźnika oczekiwań niż ocen sytuacji bieżącej. W ujęciu sektorowym najsilniejszą poprawę odnotowano w usługach, następnie w przetwórstwie. W budownictwie wskaźnik koniunktury nie zmienił się istotnie i pozostaje na relatywnie niskim poziomie, a w handlu kontynuował spadki. Indeks Ifo w ostatnich miesiącach wskazuje, że sytuacja w przetwórstwie pozostaje zła, ale nie aż w takim stopniu, jak sugeruje indeks PMI (por. wykres na marginesie). Raport Ifo sugeruje, że najgorszy okres dla niemieckiej gospodarki mógł już minąć, a kolejne miesiące powinny być nieco lepsze, choć nic nie wskazuje na silne odbicie.
  • EUR: Podaż pieniądza M3 we wrześniu spadła o 1,2% r/r wobec spadku o 1,3% r/r w sierpniu, co oznacza trzeci miesiąc z ujemną dynamiką. Jednocześnie jednak dane były lepsze oczekiwań (kons.:-1,8% r/r). Systematycznie hamują dynamiki kredytów – dla gospodarstw domowych jest to 0,8% r/r (1,0% r/r w sierpniu), a dla przedsiębiorstw 0,2% r/r (0,7% r/r w sierpniu). Wolumen kredytów dla sektora publicznego spadł o 2,1% r/r. W ujęciu średnioterminowym można więc dostrzec istotne ograniczenie akcji kredytowej, głównie ze względu na wpływ zacieśnienia monetarnego EBC. Źródłem wrześniowego pozytywnego zaskoczenia były kredyty dla gospodarstw domowych na cele mieszkaniowe oraz kredyty dla przedsiębiorstw. Wolumen kredytów mieszkaniowych wzrósł (m/m) drugi miesiąc z rzędu, a kredytów dla firm odrobił straty z sierpnia. Jak na razie nie ma twardych dowodów na załamanie akcji kredytowej, czego obawiano się po wybuchu kryzysu bankowego w USA w marcu br.
  • USA: Liczba sprzedanych nowych domów we wrześniu wyniosła (po zannualizowaniu) 759 tys. vs 676 tys. w sierpniu (+12,3% m/m). W ujęciu rocznym liczba sprzedanych nieruchomości była wyższa o 33,9% r/r, ale nadal o ponad 20% niższa od szczytów z 2020. Medianowa cena sprzedaży wyniosła 418,8 tys. USD, a średnia 503,9 tys. USD.
  • POL: Kotecki (RPP) ocenił, że powrót do wcześniejszych stawek VAT na żywność (wzrost z 0% na 5%) może podnieść inflację CPI o 0,9pp. Jego zdaniem przy inflacji na początku roku rzędu 6-7% r/r (czyli niższej niż podczas wprowadzania zerowego VATu; 8-9% r/r) nie powinno się przedłużać obowiązywania tego rozwiązania na 2024. L.Kotecki zakłada, że taryfy na prąd i gaz zostaną podniesione o ok. 20-30%, czyli w mniejszym stopniu niż gdyby zostały uwolnione i ustalone na poziomie rynkowym (wzrost o ok. 60%).
  • EUR: Lagarde powiedziała, że EBC uważnie monitoruje czynniki ryzyka, w tym ryzyko potencjalnego wzrostu cen ropy naftowej z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Walka z inflacją nie jest według Prezes EBC zakończona, ale na ten moment jesteśmy na dobrej drodze w sprowadzaniu jej do 2% w średnim terminie.
  • ŚWIAT: Światowy wolumen handlu w sierpniu wzrósł o 0,4% m/m po spadku o 0,7% m/m w lipcu. W ujęciu rocznym wolumen handlu spada coraz szybciej – w sierpniu o 3,8% r/r po spadku o 3,1% r/r w lipcu.