Dziennik Ekonomiczny: U sąsiadów przemysł pod kreską

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Czwartek w USA był dniem wolnym z powodu żałoby narodowej i pogrzebu J.Cartera. Rynek obligacji działał częściowo. Rentowności Treasuries obniżyły się na całej krzywej, przy czym rentowności 30-letnich papierów skarbowych spadły z najwyższego poziomu od 2023. Na globalnym rynku inwestorzy czekali na dzisiejsze dane NFP. Wobec obaw o sytuację fiskalną w Wielkiej Brytanii kurs GBPUSD spadł do najniższego poziomu od roku. Złoty umocnił się względem EUR do ok. 4,26, a wobec USD utrzymał poziom otwarcia, ok. 4,14. Rentowności krajowych obligacji pozostały stabilne na całej długości krzywej.
  • Dziś uwaga skupi się na grudniowym raporcie NFP z USA, gdzie rynek oczekuje wzrostu zatrudnienia o 153 tys. (poprz.: 227 tys.), przy utrzymaniu stopy bezrobocia na poziomie 4,2%. Przeciętna płaca godzinowa powinna utrzymać wzrost o 4,0% r/r, co sugeruje brak nasilania się presji płacowej wpływającej na inflację. Grudniowy raport ADP sugeruje, że kierunkowo konsensus dotyczący zatrudnienia się potwierdzi, czyli dynamika wzrostu spowolni. Dane z rynku pracy USA pozostają w centrum uwagi ze względu na ich kluczowe znaczenie dla decyzji Fed dotyczących tempa obniżek stóp procentowych.
  • Dziś dowiemy się także, jakie nastroje dominują wśród amerykańskich konsumentów na początku roku. Wstępny indeks Uniwersytetu Michigan za styczeń, według konsensusu, powinien utrzymać poziom sprzed miesiąca, co sugeruje potencjalne przejście od poprawy percepcji sytuacji gospodarczej do fazy oczekiwania na przyszłe zmiany, zarówno w wymiarze makroekonomicznym, jak i politycznym.
  • W przypadku Rumunii poznamy rewizję PKB za 3q24, która we wstępnym odczycie wskazała na wzrost o 1,1% r/r (poprz.: 0,9% r/r w 2q24). Dodatkowo, opublikowane zostaną dane o dynamice sprzedaży detalicznej, która w ostatnich miesiącach oscyluje wokół 10% r/r.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Produkcja przemysłowa w listopadzie zmniejszyła się o 2,8% r/r, po spadku o 4,2% r/r w październiku. W ujęciu m/m wzrosła natomiast o 1,5%, wyprzedzając prognozy, które zakładały wzrost o 0,5%. Poprawa miesięcznej dynamiki była widoczna w większości kluczowych kategorii, szczególnie w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych, która wzrosła o 0,5% m/m w ujęciu średnioterminowym (śr. 3m). Była to jedyna kategoria wykazująca wzrost w tym horyzoncie. W sektorze przetwórczym, produkcja pojazdów motoryzacyjnych wzrosła o 2,1% m/m, lecz w ujęciu śr. 3m nadal notowała spadek o 2,5%. Z kolei produkcja pozostałego sprzętu transportowego odnotowała dynamiczny wzrost o 11% m/m oraz 1,8% m/m (śr. 3m). Listopadowe dane, mimo że pozytywne, sugerują jedynie odbicie po słabym wrześniu i październiku, bez wyraźnego trendu wzrostowego. Dopiero kolejne miesiące pokażą, czy przemysł niemiecki wchodzi w fazę trwałej poprawy.
  • GER: Nadwyżka handlowa w listopadzie spadła do 5,6% PKB w ujęciu płynnego roku, z 5,7% PKB w poprzednim miesiącu. Eksport obniżył się o 3,5% r/r, a import o 2,9% r/r. Od początku 2h23 wskaźniki znajdują się w stagnacji, z lekką tendencją spadkową. Brak popytu zewnętrznego na niemieckie towary oraz brak oznak ożywienia popytu krajowego sugerują dalszą słabość niemieckiej wymiany handlowej.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 1,6% r/r, wyhamowując z 2,1% r/r w październiku. Sprzedaż żywności zanotowała wzrost o 0,6% r/r, produktów nieżywnościowych o 1,5% r/r, a paliw o 0,9% r/r. Spowolnienie dynamiki wskazuje na przerwę w procesie powrotu do długookresowego trendu, co jest efektem pogorszonych nastrojów konsumenckich, na co wskazuje chociażby indeks ESI. Jednak w 2025, wraz z ustabilizowaniem inflacji i obniżką stóp procentowych przez EBC, możemy spodziewać się relatywnie wyższych dynamik sprzedaży detalicznej
  • USA: S.Collins (Boston Fed, z prawem głosu w FOMC) stwierdziła, że ze względu na znaczną niepewność dotyczącą perspektyw gospodarczych w USA, polityka monetarna powinna być dostosowywana wolniej. Podkreśliła, że gospodarka znajduje się w dobrym miejscu, ale postępy w obniżaniu inflacji mogą być wolniejsze niż wcześniej oczekiwano. S.Collins popiera utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez dłuższy czas, jeśli inflacja nie spowolni lub ich szybsze obniżanie w razie potrzeby. Stwierdziła, że jej prognozy dotyczące stóp procentowych są zgodne z medianą prognoz opublikowanych po grudniowym posiedzeniu FOMC, które wskazywały na dwie obniżki o 25pb w 2025. P.Harker (Philadelphia Fed, bez prawa głosu w FOMC) również spodziewa się dalszych cięć w 2025, których tempo zależeć będzie od napływających danych gospodarczych.
  • CZE: Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 2,7% r/r (sa), co było gorszym wynikiem niż oczekiwane -0,5% r/r, oraz silniejszym spadkiem niż w październiku o 2,1% r/r. Po okresie dwumiesięcznej poprawy w sierpniu i we wrześniu, przemysł czeski powrócił do negatywnej dynamiki rocznej obserwowanej wcześniej. Największy wkład w spadek miał sektor motoryzacyjny (-1,4 pp) oraz maszynowy (-0,7 pp). Z kolei sektor budowlany, po dwóch miesiącach spadków, odnotował wzrost produkcji o 2,5% r/r. Stopa bezrobocia w grudniu, zgodnie z trendem sezonowym, wzrosła do 4,1%.
  • HUN: Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 4,2% r/r, po spadku o 0,2% r/r w październiku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych i liczby dni roboczych, aktywność w przemyśle obniżyła się o 2,8% r/r oraz 1,5% m/m. W ujęciu śr. 3m wyniki wskazują na stagnację. Jednocześnie sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,1% r/r, przyspieszając z 3,6% r/r w październiku. Wzrost dotyczył zarówno żywności (5,7% r/r wobec 5,2% r/r wcześniej), jak i produktów nieżywnościowych (4,5% r/r wobec 3,3% r/r). Te wyniki sugerują, że w 4q24 Węgry mogły wyjść z recesji, choć produkcja krajowa wciąż pozostaje na niezadowalającym poziomie.
  • POL: Ministerstwo Finansów podało, że stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu na 2025 wynosi 30%. Jest to wysoki poziom, możliwy dzięki nowelizacji ustawy budżetowej na 2024, w której zwiększono limit deficytu, a tym samym zwiększono potrzeby pożyczkowe. Część z tych dodatkowych potrzeb ostatecznie nie została zrealizowana w 2024 i obecnie stanowi źródło prefinansowania potrzeb pożyczkowych na 2025. Szczegóły dotyczące ostatecznego wykonania budżetu za 2024 poznamy wraz z publikacją danych szacunkowych za grudzień 2024.
  • POL: Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy budżetowej na 2025. Dokument trafi teraz do Prezydenta, który w ciągu tygodnia zdecyduje o jego podpisaniu lub skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego.