Dziennik Ekonomiczny: Trzy stopnie swobody EBC

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Sentyment na rynkach finansowych pogorszył się pod koniec minionego tygodnia po tym, jak wyższa od oczekiwań inflacja PPI oraz poprawiające się nastroje amerykańskich konsumentów jeszcze bardziej zmniejszyły wiarę w szybkie obniżki stóp procentowych Fed. Miało to negatywny wpływ na rynek akcji oraz obligacji skarbowych, których rentowności spadły, szczególnie na krótkim końcu krzywej. EURUSD zakończył piątkową sesję w okolicy otwarcia. Niewielka była też zmienność na rynku złotego, ale PLN nieznacznie się umocnił względem głównych walut. Rentowności krajowych obligacji wzrosły. Pod koniec tygodnia wiele działo się na polu geopolityki. Według doniesień medialnych, po zamachu na amerykańską bazę w Jordanii, to Iran powstrzymał swoich sojuszników od dalszych ataków na pozycje USA na Bliskim Wschodzie. Na Morzu Czerwonym doszło do kolejnego ataku Huti na tankowiec. Rosja przejęła kontrolę nad Awdijiwką, a częściową odpowiedzialnością za to J.Biden obarczył amerykański Kongres i przedłużający się impas w sprawie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. Podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium premier Estonii wezwała UE do wyemitowania wartych 100 mld EUR wspólnych unijnych obligacji, z których środki zostałyby wykorzystane do wsparcia europejskiego systemu obronnego i zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Na tej samej konferencji U. von der Leyen zapowiedziała, że w perspektywie 3 tygodni KE przedstawi strategię dotyczącą przemysłu obronnego.
  • Rozpoczynający się tydzień dostarczy sporo informacji z Polski. W centrum uwagi znajdą się dane o aktywności gospodarczej, rynek pracy i inflacja PPI. Globalnie największe zainteresowanie mogą wzbudzić pierwsze szacunki lutowego PMI w strefie euro i USA.
  • W Polsce początek roku powinien przynieść lepsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej niż w grudniu 2023. Wzrost rocznych dynamik jest w zasadzie zapewniony przez korzystny układ kalendarza, ale spodziewamy się również wzrostu w ujęciu odsezonowanym – w przypadku sprzedaży powinno być to odbicie po spadku w końcu roku, a w przypadku produkcji przemysłowej - kontynuacja grudniowej poprawy. Prognozujemy, że sprzedaż detaliczna (dane w śr.) ukształtowała się na poziomie o 0,9% wyższym niż przed rokiem, a zakładane przez nas odbicie jest nieco słabsze niż założenia konsensusu (1,4% r/r). Produkcja przemysłowa (dane we wt.), według naszych prognoz wzrosła o 4,1% r/r (nieco mocniej, niż mediana w ankiecie Parkietu na poziomie 3,1% r/r). Produkcja budowlano-montażowa (dane w śr.), po solidnym wzroście w grudniu, mogła utrzymać się na poziomie z końca roku (odsez.), co oznaczałoby spadek tempa wzrostu do 8,8% r/r (kons.: 8,1% r/r).
  • W danych z rynku pracy za styczeń (wt.) powinniśmy zobaczyć przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń do 11,3% r/r (kons.: 10,9% r/r po 9,6% r/r w grudniu), wspierane m.in. wzrostem płacy minimalnej. Spory potencjał do zaskoczeń, w związku z coroczną zmianą próby przedsiębiorstw, mają styczniowe dane o zatrudnieniu, które wg nas obniżyło się o 0,4% r/r (kons.: -0,2% r/r, w grudniu -0,1% r/r) odzwierciedlając ochłodzenie popytu na pracę w 2023. W czwartek obraz krajowego rynku pracy zostanie dopełniony przez szereg wskaźników z Biuletynu Statystycznego GUS. Na czele będą dane o stopie bezrobocia rejestrowanego, którą szacowaliśmy na poziomie 5,3%, ale wstępne dane z MRPiPS sygnalizują spore ryzyko w górę (5,4%).
  • W kraju istotne będą również dane o podaży pieniądza w styczniu (czw.), której wzrost najpewniej spowolnił do ok. 8% r/r (kons.: 7,9% r/r) z 8,5% r/r w grudniu.
  • Na świecie sporo zainteresowania wzbudzą pierwsze dane o koniunkturze za luty, zwłaszcza indeksy PMI (publikacje w czw.). W strefie euro, w tym w Niemczech, oczekiwane są niewielkie wzrosty PMI w przemyśle i usługach, wciąż jednak niewystarczające do zakończenia dekoniunktury. W piątek niewielki wzrost spodziewany jest także w odniesieniu do niemieckiego Ifo. W USA konsensus wskazuje z kolei na utrzymanie przemysłowego PMI powyżej poziomu 50 pkt., jednak przy minimalnym spadku względem stycznia.
  • W środku tygodnia opublikowane zostaną protokoły ze styczniowych posiedzeń Fed (śr.) i EBC (czw.). Dodatkowo w czwartek przemawiać mają przedstawiciele Fed, P.Jefferson, P.Harker, N.Kashkari, a w piątek J.Nagel z EBC.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Inflacja PPI w styczniu spadła słabiej od oczekiwań, do 0,9% r/r z 1,0% r/r w grudniu. Ceny towarów pogłębiły spadek do -1,8% r/r z -0,5% r/r miesiąc wcześniej, podczas gdy tempo wzrostu cen usług przyspieszyło do 2,2% r/r z 1,7% r/r w grudniu. Sporym zaskoczeniem była inflacja PPI po wyłączeniu cen żywności i energii, która wzrosła do 2,0% r/r z 1,7% r/r. W ciągu miesiąca ceny w kategoriach bazowych wzrosły po odsezonowaniu o 0,5%, wobec stagnacji notowanej w 4q23. Jest to kolejny, po inflacji CPI za styczeń, sygnał wskazujący na uporczywość inflacji cen usług w USA, która może utrudnić dalszy spadek inflacji CPI do celu i może zwiększać ostrożność Fed w rozważaniach nad obniżkami stóp procentowych.
  • USA: Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w styczniu spadła o 14,8% m/m, do 1,331 mln w ujęciu zanualizowanym (saar). W tym samym czasie liczba pozwoleń na budowę obniżyła się o 1,5% m/m do 1,470 mln. Styczniowe dane z rynku budowlanego były gorsze od oczekiwań, a ich obraz w nieco szerszej perspektywie wskazuje na utrzymującą się od około roku stagnację. Miesięczne dane dotyczące rozpoczętych budów charakteryzują się dużą zmiennością, jednak liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych wykazuje tendencję wzrostową, w reakcji na obserwowany pod koniec 2023 spadek oprocentowania hipotek, podczas gdy liczba rozpoczętych budów domów wielorodzinnych wykazuje tendencję spadkową, odzwierciedlając trendy na rynku najmu.
  • USA: Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w lutym wzrósł do 79,6 pkt. z 79 pkt. w styczniu. Po silnym wzroście przed miesiącem nastroje konsumentów znajdują się na poziomie nienotowanym od połowy 2021. W lutym stabilizacji ocen bieżących towarzyszyła poprawa oczekiwań. Konsumenci utwierdzili się w przekonaniu, że spowolnienie inflacji oraz korzystne warunki na rynku pracy utrzymają się w najbliższej przyszłości.
  • EUR: Villeroy de Galhau (EBC i Bank Francji) stwierdził, że obecnie wydaje się już pewne, że EBC w pewnym momencie w tym roku obniży stopy procentowe i dodał, że ryzyko zbyt późnej decyzji jest „co najmniej” takie samo, jak ryzyko działania zbyt szybko. Szef Banku Francji powiedział, że bank centralny dysponuje trzema stopniami swobody – może decydować kiedy, jak szybko i w jakim stopniu obniży koszty kredytu. Ta elastyczność może być kolejnym argumentem, by nie opóźniać nadmiernie pierwszej obniżki stóp. Bankier podkreślił, że stopniowe i pragmatyczne ruchy mogą być lepsze niż zbyt późne działanie, które będzie wymagało nadmiernego dostosowania.
  • EUR: Schnabel (Zarząd EBC) w wystąpieniu poświęconym postępowi technologicznemu stwierdziła, że utrzymujący się niski, a nawet ujemny, wzrost produktywności pogłębia wpływ silnego wzrostu płac nominalnych na jednostkowe koszty pracy w przedsiębiorstwach. To zwiększa ryzyko, że firmy przerzucą wyższe koszty wynagrodzeń na konsumentów, co może opóźnić powrót inflacji do 2-procentowego celu. W jej ocenie, w tej sytuacji polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna do czasu, gdy będzie pewność, że inflacja w sposób trwały powróci do średnioterminowego celu. Zdaniem I.Schnabel EBC musi zachować ostrożność, aby nie zmienić przedwcześnie swojego restrykcyjnego nastawienia, co pozwoli uniknąć problemów obserwowanych gospodarce w latach 70.
  • POL: Według doniesień medialnych rząd D.Tuska przygotowuje się do podjęcia działań prawnych przeciwko Prezesowi NBP A.Glapińskiemu.