Dziennik Ekonomiczny: Tegoroczny szczyt inflacji poniżej 5%?

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek tygodnia przyniósł powrót nadziei, że polityka handlowa USA będzie mniej dotkliwa dla amerykańskich firm niż się obawiano. Złagodzenie stanowiska D.Trumpa w sprawie ceł na elektronikę i półprzewodniki sprzyjało wzrostom spółek technologicznych. Wzrosty na giełdach europejskich (Stoxx Europe) przekroczyły 2%, na GPW WIG20 wzrósł o blisko 3%. Dolar pozostawał w lekkim trendzie deprecjacyjnym, a rentowności obligacji na rynkach bazowych spadały. Złoty umacniał się wobec głównych walut (EURPLN pod koniec sesji zbliżał się do 4,28 a USDPLN do 3,76). Rentowności krajowych SPW obniżyły się przede wszystkim na krótkim końcu krzywej.
  • Dziś ciekawą publikacją będzie indeks ZEW z Niemiec, który mógł wyraźnie spaść w kwietniu w związku z chaosem związanym z cłami nakładanymi przez USA - wg konsensusu w okolice 10 pkt, a więc poziomu obserwowanego ostatnio w styczniu br. Od początku roku indeks nastrojów inwestorów rósł, w marcu osiągając poziom najwyższy od 2 lat (51,6 pkt.), co było efektem entuzjazmu związanego z porozumieniem w sprawie wielomiliardowego pakietu budżetowego.
  • Dane o produkcji przemysłowej w strefie euro za luty potwierdzą najpewniej wciąż słabą aktywność branży. Według konsensusu produkcja przemysłowa obniżyła się o 0,8% m/m po stagnacji w styczniu.
  • Oczekujemy, że krajowa inflacja CPI w marcu wyniosła 0,1% m/m i 4,9% r/r (w ujęciu r/r bez zmian względem lutego i stycznia), tak jak wskazał wstępny szacunek. W scenariuszu bazowym zakładamy, że marzec przyniósł szczyt inflacji w tym roku, więc jeśli wstępny szacunek zmaterializuje się, to bariera 5% r/r nie zostanie w 2025 przekroczona. W kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, a latem powróci do górnego przedziału odchyleń od celu NBP.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: W.Janczyk (RPP) ocenił, że istnieje duża szansa na obniżkę stóp na najbliższych posiedzeniach RPP, a do końca roku możliwe jest cięcie o 50-100 pb. Przedstawiciel RPP dodał, że zejście ze stopami do 3,5% w 2026 to obecnie trudny do realizacji scenariusz. W.Janczyk zwrócił uwagę, że ofensywna polityka celna USA, wg dostępnych obecnie szacunków, będzie powodować spowolnienie gospodarki światowej, w tym gospodarek państw europejskich, do których Polska eksportuje towary i usługi, co może ograniczać aktywność ekonomiczną przedsiębiorstw i zmniejszać skłonność do zakupów ze strony konsumentów. Jednocześnie podkreślił, że podwyższona inflacja jest wciąż wyzwaniem globalnym.
  • POL: Rząd chce w 2q25 przyjąć przepisy, na mocy których rozpoczęcie obowiązywania zmienionych w taryfach cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nastąpi 1 października 2025 (w miejsce obecnej daty 1 lipca 2025). Ma to na celu wg MKiŚ pełniejsze odzwierciedlenie niższych cen rynkowych w taryfach.
  • POL: Udział Niemiec w eksporcie z Polski w okresie styczeń-luty 2025 wyniósł 26,8%, tj. o 0,6 pp mniej niż przed rokiem. W analogicznym okresie zmniejszył się również udział Francji (o 0,4pp do 6% w 2025), Holandii (o 0,3pp do 4,4%) oraz Włoch (o 0,4pp do 4,4%). Jednocześnie więcej eksportowaliśmy do USA (wzrost udziału o 0,4pp do 3,6%, możliwy efekt zakupów zapobiegawczych przed wprowadzeniem ceł), Wielkiej Brytanii (o 0,3pp do 5,6%). Marginalnie wzrósł także udział Czech Ukrainy, Hiszpanii i Słowacji.
  • POL: MFiPR podało, że do 13 kwietnia podpisano umowy na unijne dofinansowanie projektów, które wykorzystają 40,2% dostępnej puli środków z polityki spójności UE na lata 2021-2027.
  • USA: R.Bostic (Atlanta Fed bez prawa głosu w FOMC) ocenił, że polityka handlowa D.Trumpa wprowadziła gospodarkę w stan głębokiej pauzy, więc w tych warunkach bank centralny powinien wstrzymać się z decyzjami, aż sytuacja będzie bardziej klarowna. Ch.Waller (Zarząd Fed, z prawem głosy w FOMC) stwierdził, że oddziaływanie ceł na inflację będzie przejściowe. Ch.Waller nakreślił dwa scenariusze – w pierwszym z wyższymi i bardziej trwałymi cłami inflacja wzrośnie do 4-5%, a następnie na skutek spowolnienia gospodarki i wzrostu bezrobocia obniży się; w drugim przy niższych cłach inflacja wzrośnie do 3% i potem spadnie. Według Wallera w obu tych scenariuszach stopy będą obniżane, kwestią do rozważenia jest natomiast moment tych obniżek.
  • USA: S.Witkoff, specjalny wysłannik ds. Bliskiego Wschodu stwierdził, że porozumienie z Rosją “wyłania się”, choć nie chciał zdradzić jego szczegółów. Stwierdził, że umowa pokojowa dotyczy przede wszystkim “tzw. pięciu terytoriów”, czyli anektowanych przez Rosję obwodów Ukrainy.