Dziennik Ekonomiczny: Szykuje się boom inwestycyjny

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsze słabe dane o nastrojach amerykańskich konsumentów nie przestraszyły rynków finansowych. We wtorek amerykańskie giełdy kontynuowały niewielkie wzrosty, a rentowności obligacji obniżyły się, przy rosnących oczekiwaniach na obniżki stóp procentowych w USA. Do powyższych zmian przyczynić się mogły sugestie administracji D.Trumpa, że planowane na 2 kwietnia podwyżki taryf mają być mniej agresywne i bardziej celowane niż wcześniej zapowiadano. Czterodniowy trend aprecjacji dolara został zatrzymany, a kurs EURUSD wzrósł powyżej 1,08. Już drugi dzień z rzędu złoty umacniał się względem głównych walut – kurs EURPLN spadł do 4,16, a USDPLN do 3,85. Rentowności krajowych obligacji lekko się obniżyły.
  • W naszym regionie centralnym wydarzeniem będzie posiedzenie CNB, na którym oczekujemy utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Czeski bank centralny w lutym obniżył stopy o 25pb, a obniżka ta została przez prezesa A.Michla oceniona jako „jastrzębia”. Nowa projekcja wskazała wprawdzie na niższy wzrost PKB i inflację w 2025, ale kluczowe znaczenie dla decyzji będzie wg nas miała wysoka niepewność, skłaniająca raczej do ostrożności.
  • Wśród danych z rynków bazowych kalendarium na dziś zawiera tylko zamówienia za luty. Konsensus zakłada spadek zamówień na dobra trwałe, który będzie odreagowaniem styczniowego wzrostu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • ŚWIAT: Rosja i Ukraina zgodziły się z USA na zapewnienie bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym - mają się powstrzymać od używania siły oraz docelowo wdrożyć zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną – wynika z komunikatów z rozmów USA-Rosja i USA-Ukraina. Według prezydenta W.Zełeńskiego wdrażanie porozumień o zawieszeniu broni na morzu i dotyczących obiektów energetycznych powinno rozpocząć się niezwłocznie po opublikowaniu wspólnych oświadczeń. Jednocześnie Rosja w swoim oświadczeniu postawiła warunki w postaci m.in. zniesienia ograniczeń sankcyjnych nałożonych na Rossielchozbank (rosyjski bank państwowy obsługujący sektor rolny) i inne instytucje finansowe oraz podłączenia ich do systemu SWIFT. USA zgodziły się na pomoc Rosji w przywróceniu dostępu do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów oraz obniżenia kosztów ubezpieczeń morskich i udrożnienia systemów płatności za takie transakcje. Prezydent D.Trump stwierdził, że będzie przyglądać się rosyjskim warunkom dotyczącym rozejmu oraz możliwości ich realizacji. Przynajmniej część stawianych przez Rosję warunków nie leży jednak tylko w gestii USA, ale też UE.
  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym ustabilizowała się na poziomie 5,4% (wstępny szacunek MRPiPS mówił o jej niewielkim wzroście). W ujęciu odsezonowanym bezrobocie od połowy 2023 jest stabilne, na poziomie 5,1%. Od dwóch miesięcy liczba bezrobotnych jest nieznacznie (o 0,1-0,2%) wyższa niż przed rokiem, jednak nie wynika to ze wzrostu nowych rejestracji, lecz ze spadku wyrejestrowań (przede wszystkim nie do pracy). Co więcej, w podobnej skali rośnie implikowana liczba aktywnych zawodowo. Z innych danych GUS wynika, że w lutym 42 firmy zadeklarowały zwolnienie 2,0 tys. pracowników. Przed rokiem deklarowano z kolei zwolnienie 2,7 tys. pracowników. Jednocześnie liczba ofert pracy zgłoszonych w urzędach była o kilkanaście procent niższa niż przed rokiem. Potwierdza się, że schłodzenie warunków na rynku pracy następuje bez wzrostu stopy bezrobocia.
  • POL: Wartość kosztorysowa rozpoczętych inwestycji dużych firm w 4q24 wzrosła o 57,7% r/r, podczas gdy od połowy 2023 wartość planowanych inwestycji nieprzerwanie spadała w ujęciu r/r. Zakładając standardowe opóźnienia w procesie inwestycyjnym, wzrost kosztorysów przełoży się na zwiększenie nakładów przedsiębiorstw w drugiej połowie 2025. Wpisuje się to w nasz scenariusz, który zakłada, że pod koniec roku dynamika inwestycji w gospodarce będzie dwucyfrowa, do czego przyczyni się także wykorzystanie środków z KPO. Nadchodzące ożywienie aktywności inwestycyjnej pokazuje też badanie koniunktury przeprowadzone przez GUS. W marcu br 51,5% przedsiębiorstw przemysłowych planuje realizowanie w tym roku inwestycji, rok temu takie plany na 2025 miało 42,8% firm. Z kolei u progu minionego roku inwestycje w 2024 planowało 49,8% firm.
  • POL: Nowe zamówienia przemysłowe w lutym spadły o 2,2% r/r po wzroście o 0,4% r/r w styczniu. Zamówienia eksportowe wzrosły o 1,3% r/r po spadku o 3,5% r/r miesiąc wcześniej. Dane o zamówieniach cechuje wysoka zmienność, jednak patrząc na trend z kilku ostatnich miesięcy widzimy lekką poprawę, co może przełożyć się na wyższa aktywność produkcyjną w sektorze.
  • HUN: Węgierski MNB pozostawił stopy procentowe bez zmian, z główną stopą na poziomie 6,5%. Było to pierwsze posiedzenie decyzyjne pod kierownictwem nowego prezesa M.Vargi. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami, w szczególności biorąc pod uwagę, że od początku roku inflacja przyspieszała znacznie szybciej niż zakładał dotychczas bank centralny, co znalazło również odzwierciedlenie w rewizji projekcji inflacji. Inflacja w lutym wzrosła do 5,6% r/r, inflacja towarów do 4,4% r/r, a usług do 8,5% r/r. Zgodnie z nową projekcją, dynamika cen w 2025 znajdzie się w przedziale 4,5-5,1% oraz 2,9-3,9% w 2026, co oznacza, że prognoza (środek przedziału) na 2025 została podwyższona o 1,1pp względem grudnia, a na 2026 o 0,4pp. Jednocześnie przewidywania na 2027 nie zmieniły się i MNB dalej spodziewa się inflacji średniorocznie na poziomie ok. 3,0%. Powrót inflacji poniżej górnej granicy dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu (4%) jest przewidziany dopiero na początku 2026. Jeszcze w grudniu MNB oceniał, że inflacja będzie kształtować się w tym przedziale (3-4%) przez większość 2025. Jednocześnie bank ocenia, że luty przyniósł szczyt inflacji, która w kolejnych miesiącach będzie spadała m.in. przez działania administracyjne w zakresie cen żywności. Aby przeciwdziałać nadmiernej dynamice cen, rząd wprowadził bowiem ograniczenia na marże niektórych produktów żywnościowych, które weszły w życie w połowie marca, co jak ocenił minister gospodarki, M.Nagy, powinno obniżyć inflację o ok. 1pp. Kolejnym krokiem jest zapowiedź wprowadzenia limitu na marże w sektorze bankowym. MNB dalej deklaruje konieczność utrzymywania restrykcyjnej polityki pieniężnej. Wydźwięk komunikatu może zostać odebrany jako nieco bardziej jastrzębi niż w lutym – w akapicie odnoszącym się do perspektyw dla polityki pieniężnej dodano stwierdzenie, że ścieżka inflacji w tym roku będzie wyższa niż oczekiwano, a osiągnięcie celu inflacyjnego opóźni się. W ocenie banku ostrożne podejście do zmiany stóp procentowych jest niezbędne ze względu na ryzyka w górę dla inflacji, napięcia geopolityczne i handlowe. Naszym zdaniem decyzja oznacza, że prawdopodobieństwo obniżki jeszcze w 1h25 (którą dotychczas zakładaliśmy) znacząco spadło, a przestrzeń do cięć w dalszej części roku również pozostaje ograniczona, choć wciąż przewidujemy, że dojdzie do dostosowania parametrów polityki pieniężnej.
  • GER: Indeks Ifo mierzący klimat biznesowy w Niemczech w marcu wzrósł do 86,7 pkt. z 85,3 pkt. w lutym (dane zrewidowane). Odczyt jest nieznacznie gorszy od oczekiwań (kons.: 86,8 pkt.). Wzrosła zarówno ocena bieżącej sytuacji biznesowej (+0,7 pkt.), jak i wskaźnik oczekiwań (+2,3 pkt.), który znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2024. Poprawa nastrojów objęła wszystkie branże. Największą zmianę obserwowano w przetwórstwie przemysłowym (+5,3 pkt.), gdzie poprawiła się zarówno ocena obecnej sytuacji, jak i oczekiwania, choć spadła liczba zamówień. Również w sektorze usług poprawa objęła komponent sytuacji biznesowej i oczekiwań, a największą poprawę notowały firmy architektoniczne i inżynieryjne. Podobny obraz jest widoczny w handlu, gdzie wskaźnik klimatu biznesowego ponownie się poprawił, a oczekiwania stały się wyraźnie mniej pesymistyczne. W budownictwie poprawiła się ocena obecnej sytuacji i nastawienie co do przyszłości, choć to drugie pozostaje wyraźnie sceptyczne. Niedobór zamówień pozostaje największym wyzwaniem firm budowlanych.
  • USA: Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board w marcu spadł do 92,9 pkt. ze zrewidowanego w górę poziomu 100,1 pkt. miesiąc wcześniej, znacznie silniej od oczekiwań. Wskaźnik oczekiwań spadł o 9,6 pkt. do poziomu 65,2 pkt., najniższego do 12 lat, i wyraźnie poniżej granicy 80 pkt., której przekroczenie z reguły zwiastuje nadchodzącą recesję. Oceny koniunktury wypadły z relatywnie wąskiego przedziału, w którym utrzymywały się od 2022. W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie poprawiły się oceny bieżącej sytuacji na rynku pracy, natomiast optymizm dotyczący perspektyw zatrudnienia załamał się do poziomu najniższego od 12 lat. Obawy związane z sytuacją w gospodarce i na rynku pracy zaczęły mieć wpływ na oczekiwania dotyczące osobistej sytuacji konsumentów.
  • USA: Sprzedaż nowych domów w lutym wzrosła do 676 tys. z 664 tys. w styczniu (dane zrewidowane w górę). Poziom sprzedaży był nieco niższy niż oczekiwano (kons.: 680 tys.). Ceny nieruchomości w 20 miastach USA mierzone indeksem S&P/Case-Shiller w styczniu wzrosły o 4,7% r/r wobec 4,5% r/r w grudniu 2024 i oczekiwań na przyspieszenie dynamiki cen jedynie do 4,6% r/r. Tym samym dynamika cen nieruchomości była w styczniu najwyższa w ostatnich 5 miesiącach. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,5% m/m (sa).
  • EUR: Cipollone (Zarząd EBC) ocenił, że wojny celne będą miały jednoznacznie tłumiący wpływ na inflację w strefie euro. Jego zdaniem nałożenie przez USA cła na europejski eksport ograniczy popyt w gospodarce i wzmocni spadkowy trend inflacyjny. Z drugiej strony, napięcia pomiędzy USA i Chinami mogą skłonić Państwo Środka do przekierowania produktów na rynek europejski, co także zadziała tłumiąco na ceny.
  • POL: Rada Ministrów zgodziła się na powołanie Funduszu Obronności i Bezpieczeństwa, na który mają być przekierowane środki z KPO. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu z funduszu mają być finansowane m.in. schrony, badania w obszarze technologii wojskowych, spółki państwowe, a także prywatne polskie, które zajmują się produkcją uzbrojenia oraz inwestycje podwójnego zastosowania (np. technologie dronowe i budowa dróg).
  • ŚWIAT: Wolumen światowego handlu wg World Trade Monitor w styczniu wzrósł o 1,1% m/m, po wzroście o 0,8% m/m w grudniu i był o 5% wyższy niż przed rokiem. W styczniu wielkość światowego importu wzrosła o 2,1% m/m, a eksportu o 0,1% m/m. Ożywienie importu odzwierciedla silny wzrost przywozu towarów do USA (+12,1% m/m), w oczekiwaniu na wprowadzenie ceł przez administrację D.Trumpa. W średnim terminie wzrost protekcjonizmu będzie jednak ograniczał światową wymianę handlową.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.