Dziennik Ekonomiczny: Szwedzi nie wystraszyli się Fed

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Entuzjazm na amerykańskiej giełdzie osłabł w środę po czterech dniach wzrostów indeksów. Rentowności amerykańskich obligacji przesunęły się nieznacznie w górę, a kurs EURUSD lekko się obniżył. W środę złoty umacniał się względem głównych walut – kurs EURPLN obniżył się do 4,30, a USDPLN był notowany w okolicy 4,00. Rentowności krajowych obligacji lekko wzrosły w ślad za ruchem na rynkach bazowych.
  • Wydarzeniem dnia w kraju będzie dzisiaj finał posiedzenia RPP, na którym nie oczekujemy żadnych zmian parametrów polityki pieniężnej. Od listopada NBP stabilizuje główną stopę procentową na poziomie 5,75% uzasadniając swoją ostrożność wysoką niepewnością dotyczącą ścieżki przyszłej inflacji oraz luźną polityką fiskalną. Od ostatniego posiedzenia inflacja zaskakiwała pozytywnie, a niepewność regulacyjna w zakresie cen energii uległa zasadniczemu zmniejszeniu – szacujemy, że na koniec 2024 inflacja CPI nie przekroczy 6% r/r, wobec 8% w pesymistycznym scenariuszu z marcowej projekcji NBP. Nie zakładamy jednak, żeby te zmiany istotnie wpłynęły na postawę RPP, czego wyrazem będzie wg nas ponownie bardzo zbliżony do poprzednich miesięcy komunikat po posiedzeniu, a ostatecznym potwierdzeniem zaplanowana na jutro konferencja prasowa Prezesa A.Glapińskiego.
  • Na dzisiejszym posiedzeniu Bank Anglii najpewniej pozostawi stopę procentową bez zmian, na poziomie 5,25%. Inflacja w Wielkiej Brytanii systematycznie spada, jednak przeszkodę na drodze do obniżek stóp procentowych stanowi napięty rynek pracy – sięgający 6% r/r wzrost wynagrodzeń rodzi zdaniem niektórych bankierów centralnych ryzyko spirali płacowo-cenowej. W konsekwencji ostrzegają oni przed przedwczesnym obniżeniem stóp procentowych, które mogłoby utrudnić dalszy spadek inflacji. Naszym zdaniem nie można jednak wykluczyć, że BoE zacznie dziś przygotowywać grunt pod przyszłe obniżki, np. obniżając ścieżkę prognozowanej inflacji.
  • W USA, jak co czwartek, poznamy tygodniowe dane z rynku pracy. W ostatnim czasie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zaskakuje pozytywnie, co potwierdza, że schłodzenie na amerykańskim rynku pracy następuje bez gwałtownego wzrostu bezrobocia.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • GER: Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 0,4% m/m po wzroście o 1,7% m/m w lutym (zrewidowanym w dół z 2,1%), wobec oczekiwanego spadku o 0,7% m/m. Liderem spadków były branże dóbr konsumpcyjnych (‑1,4% m/m) oraz pośrednich (-0,6% r/r). Pomimo gorszej końcówki kwartału i rewizji danych za luty, w całym 1q24 produkcja zwiększyła się o 1% w porównaniu z 4q23. Ożywienie aktywności w 1q24 dotyczyło branż energochłonnych – ich produkcja zwiększyła się o 4,8% q/q (w samym marcu była stabilna). Pomimo pewnych oznak poprawy, wyniki przemysłu w marcu były wciąż o 3,3% niższe niż przed rokiem, po spadku o 5,3% r/r w lutym. Aktywność przemysłu pozostaje wyraźnie poniżej poziomu z 2021.
  • SWE: Riksbank obniżył stopę procentową o 25pb do 3,75%. Decyzja była zgodna z konsensusem, chociaż my widzieliśmy możliwość przesunięcia obniżki na czerwiec, ze względu na osłabienie korony oraz zmianę nastawienia Fed na bardziej jastrzębie. Szwedzki bank centralny podkreślił, że inflacja jest blisko celu i najpewniej pozostanie na zbliżonym poziomie w dłuższym okresie. Niemniej jednak utrzymuje się niepewność – inflacja spada z wysokiego poziomu i możliwe są niespodzianki zarówno w górę. jak i w dół. Ryzyko ponownego wzrostu inflacji jest związane z dobrą koniunkturą w USA, napięciami geopolitycznymi oraz kształtowaniem się kursu walutowego. W związku z tym, kolejne dostosowania w polityce pieniężnej powinny być dokonywane ostrożnie i stopniowo. Jednocześnie Riksbank zapowiedział, że jeśli inflacja będzie się kształtowała zgodnie z obecnymi prognozami, to w 2h24 możliwe są dwie kolejne obniżki.
  • HUN: Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,8% r/r (wda) po wzroście o 1,8% r/r w lutym (rewizja w górę z 1,4% r/r). W ujęciu miesięcznym (swda) spadek wyniósł 3,0%. Negatywna niespodzianka (kons.: -0,6% r/r wda) mogła wynikać z Wielkanocy, której wpływ mógł nie zostać do końca wyeliminowany w danych w ujęciu wda (po wyeliminowaniu wpływu liczby dni roboczych) – bez tej korekty dynamika produkcji przemysłowej w marcu wyniosła -10,4% r/r. W całym 1q24 produkcja zmniejszyła się o 4,1% względem 1q23.
  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu obniżyła się do 5,1% z 5,3% w marcu, wynika z szacunku MRPiPS. Taki wynik byłby niższy od naszej prognozy oraz konsensusu (5,2%). Według wstępnych danych w końcu kwietnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o 23,7 tys., do 798,5 tys., podobnie jak w analogicznym miesiącu lat poprzednich. Ministerstwo podkreśliło, że licząc od 1991 nigdy w kwietniu nie zanotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego. W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów 88,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, o 8,4% więcej r/r.
  • EUR: R.Holzmann (EBC i bank centralny Austrii) powiedział, że europejskie dane i decyzje EBC znajdują się pod wpływem polityki Fed. Bank centralny nie działa w próżni, a dolar oraz działania Fed są, mówiąc obrazowo, „słoniem w pokoju”, którego nie można ignorować. Znany z jastrzębiego nastawienia bankier centralny podkreślił, że podstawową przesłanką dla obniżki stóp procentowych jest wysokie prawdopodobieństwo osiągnięcia celu inflacyjnego w połowie 2025. Jeśli takie warunki będą spełnione w czerwcu, to kolejne kroki na pewno nastąpią. R.Holzmann nie widzi jednak powodu, aby działać zbyt szybko, podkreślając, że nowe dane i prognozy będą dostępne na posiedzeniach we wrześniu i grudniu, niekoniecznie w czerwcu. W podobnym tonie wypowiedział się inny „jastrząb”, P.Wunsch (EBC, bank centralny Belgii). Jego zdaniem rozbieżność w polityce pieniężnej pomiędzy strefą euro i USA może mieć znaczący wpływ na inflację za sprawą kursu walutowego. Przestrzegł ponadto przed ryzykiem związanym z wpływem płac na inflację usługową. Jego zdaniem EBC musi zachować ostrożność i nie powinien zobowiązywać się do określonej sekwencji działań.
  • CHN: Chiński eksport (wyrażony w USD) w kwietniu wzrósł o 1,5% r/r po spadku o 7,5% r/r w marcu. W tym samym czasie import zwiększył się o 8,4% r/r, po spadku o 1,9% r/r miesiąc wcześniej. Wyższe od oczekiwań dane zostały odebrane jako dowód na ożywienie aktywności w chińskiej gospodarce.