Dziennik Ekonomiczny: Stopa bezrobocia ponownie rekordowa

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rozczarowujące wyniki spółek z sektora produkcji komputerów przyczyniły się wczoraj do spadków na amerykańskiej giełdzie. Dodatkowo lepsze od oczekiwań dane z gospodarki USA zwiększyły prawdopodobieństwo bardziej ostrożnego podejścia Fed do dalszych obniżek stóp procentowych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły na całej krzywej, choć odbiły się nieco od dziennych minimów po publikacji danych wskazujących na wzrost inflacji. Kurs złotego wobec EUR pozostał stabilny, jednak w relacji do USD umocnił się w okolice poziomu 4,08, co było efektem globalnej deprecjacji dolara. Rentowności polskich obligacji również przesunęły się w dół.
  • Dziś rynkowa uwaga skoncentruje się na danych europejskich: wskaźnikach koniunktury ESI, koniunkturze konsumenckiej oraz pierwszym szacunku inflacji z Niemiec (wszystkie dane za listopad). Wstępne dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w strefie euro już wcześniej pokazały dalsze pogorszenie nastrojów, obniżyć może się także wskaźnik koniunktury gospodarczej ESI. Konsensus zakłada wzrost inflacji CPI w Niemczech do 2,3% r/r (wobec 2,0% r/r w październiku). W kraju najważniejszą publikacją będzie szczegółowy szacunek PKB za 3q24.
  • Według szybkiego szacunku wzrost gospodarczy w 3q24 wyniósł 2,7% r/r wobec 3,2% r/r w 2q24. Dziś poznamy szczegóły dotyczące składowych PKB. Dane miesięczne oraz wyniki finansowe firm sygnalizują, że spowolnić mogły zarówno konsumpcja, jak i inwestycje. Dynamika sprzedaży detalicznej w 3q24 znacznie wyhamowała, produkcja budowlana pogłębiła spadki, podobnie jak inwestycje firm w 3q24. Źródłem pozytywnego zaskoczenia ponownie mogą stać się rządowe inwestycje związane z modernizacją wojska.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku obniżyła się do 4,9% po stabilizacji na poziomie 5,0% w całym 3q24. To pozytywne zaskoczenie w kontekście wstępnego szacunku MRPiPS oraz prognoz jednogłośnie wskazujących na październikowy wynik na poziomie 5,0%. Względem września liczba zarejestrowanych bezrobotnych obniżyła się nieznacznie (o 4,1 tys.), a spadek był słabszy niż obserwowany w ostatnich latach. Źródłem niespodzianki był zatem wzrost liczby osób aktywnych zawodowo. W szczegółach danych widać niewielkie wzrosty r/r liczby osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy, czy też bezrobotnych absolwentów, co odzwierciedla przytłumiony popyt na pracę i trudności w jej znalezieniu. Nie jest to jednak na razie nic niepokojącego, choć stopa bezrobocia może nieznacznie wzrosnąć w kolejnych miesiącach ze względu na wahania sezonowe. W październiku odsezonowana (PKOe) stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się do 5,1% z 5,2% we wrześniu.
  • POL: W październiku poprawiła się nieco dynamika zamówień w przemyśle. Utrzymał się wzrost zamówień w ujęciu miesięcznym (po wzroście o 9,6% m/m we wrześniu, w październiku zwiększyły się one o 2,5% m/m), co przełożyło się na wyhamowanie spadku w skali roku do -2,6% r/r (z -7,2% r/r we wrześniu). Źródłem poprawy tym razem był głównie popyt krajowy, zamówienia zagraniczne obniżyły się nieznacznie (o 0,4% m/m, a ich spadek w skali roku również wyhamował do -3,9%). W danych nie widać jednak silnego wsparcia dla tezy o utrzymaniu wysokich wzrostów produkcji przemysłowej w najbliższych miesiącach, ożywienie jest wstrzymywane przez słaby popyt ze strony naszych europejskich partnerów handlowych.
  • USA: PKB w 3q24 wzrósł zgodnie ze wcześniejszym odczytem o 2,8% q/q saar. Rewizja pokazała mniejszy udział w PKB zarówno konsumpcji prywatnej (3,5% q/q saar względem 3,7% q/q saar przed rewizją), jak i rządowej (5,0% vs 5,1%). W górę zrewidowano inwestycje (1,1% vs 0,3%), co i tak było relatywnie niskim wzrostem względem wcześniejszych kwartałów. Dynamika eksportu i importu została obniżona w podobnej skali, w efekcie wkład eksportu netto do PKB pozostał na poziomie -0,6pp. Mimo słabszego niż w poprzednich kwartalch wzrostu PKB w 3q24 dane są pozytywne – wskazują na siłę konsumenta i nadal rosnące inwestycje. Wpisują się tym samym w narrację miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe w październiku wzrosły o 0,2% m/m (sa). Jest to wzrost słabszy od oczekiwań, jednak po uwzględnieniu wysokiej rewizji danych wrześniowych (z -0,7% m/m na -0,4% m/m), zamówienia znalazły się na oczekiwanym poziomie. Zamówienia bez uwzględnienia transportu wzrosły o 0,1% m/m, co jest spowolnieniem w stosunku do wcześniejszych miesięcy. W ostatnim czasie zauważalny jest wyraźny wzrost zamówień na środki trwałe. Może to być efektem obniżenia stóp procentowych przez Fed, co sprzyja inwestycjom i poprawia ogólne nastroje w gospodarce. Rosnąca liczba zamówień w perspektywie długoterminowej powinna przełożyć się na lepsze wyniki w sektorze przemysłowym oraz wzrost aktywności inwestycyjnej.
  • USA: Sytuacja gospodarstw domowych w październiku okazała się lepsza od prognoz. Dochody wzrosły o 0,6% m/m, w porównaniu do wzrostu o 0,3% m/m we wrześniu, przy czym oczekiwano utrzymania ich dynamiki. Wydatki zwiększyły się o 0,4% m/m, co, mimo spowolnienia względem dynamicznego wzrostu o 0,6% m/m we wrześniu, wciąż stanowi solidny rezultat. Dane wskazują na stabilną sytuację finansową gospodarstw domowych. Utrzymujące się wysokie wydatki podkreślają silny popyt, który stymuluje wzrost PKB. Dane wpisują się w ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fed, którzy deklarują gotowość do obniżek stóp, podkreślając jednocześnie brak presji na głębokie i szybkie cięcia.
  • USA: Deflator PCE, ulubiona miara inflacji Fed, w październiku wzrósł do 2,3% r/r, względem 2,1% r/r miesiąc wcześniej. Wersja bazowa deflatora, czyli bez uwzględniania cen żywności i energii, nadal utrzymała podwyższony impet, rosnąc o 0,3% m/m (sa) do 2,8% r/r. Dane były zgodne z oczekiwaniami i potwierdziły przejściowe wstrzymanie procesów dezinflacyjnych. Nie powinny jednak zaniepokoić przedstawicieli Fed, którzy podkreślali, że ścieżka inflacji może być wyboista.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 213 tys. utrzymując poziom z  poprzedniego tygodnia i nie odbiegając od oczekiwań. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,907 mln wobec 1,908 mln w poprzednim okresie. Amerykański rynek pracy nie zmaga się obecnie z problemem zwolnień, a liczba składanych wniosków o zasiłek pozostaje na niskim poziomie na tle historycznym.
  • USA: Deficyt w handlu towarami w październiku zmniejszył się do 99,1 mld USD z 108,7 mld USD we wrześniu. Było to możliwe dzięki silnemu spadkowi importu, który obniżył się o 5,4% m/m, w porównaniu do eksportu, który spadł o 3,2% m/m. Jest to największy spadek aktywności handlowej od ponad roku, co może częściowo wynikać z oczekiwań na wygraną D.Trumpa w wyborach prezydenckich. Plany polityczne D.Trumpa, jeśli zostaną wdrożone, mogą doprowadzić do eskalacji wojny handlowej i w efekcie do ograniczenia wymiany międzynarodowej. Część przedsiębiorców, przewidując zwycięstwo D.Trumpa, mogła zmienić odbiorców swoich towarów, aby zminimalizować potencjalne straty wynikające z wprowadzenia zapowiadanych ceł. W konsekwencji ograniczenie dynamiki eksportu i importu w USA może być widoczne przez cały kolejny rok.
  • POL: M.Kightley (wiceprezes NBP) oceniła, że RPP ma ograniczone możliwości znaczącego obniżenia stóp procentowych w 2025. Powodem są rosnące płace, przyspieszająca inflacja i niepewność dotycząca cen energii oraz polityki fiskalnej. M.Kightley prognozuje średnią inflację w 2025 na poziomie 4,8% i podkreśla, że obecna sytuacja makroekonomiczna nie sprzyja dużym obniżkom stóp procentowych.
  • EUR: I.Schnabel (EBC) ocenia, że EBC może stopniowo zmierzać w kierunku neutralnego dla gospodarki poziomu stóp procentowych. I.Schnabel szacuje, że ich neutralny poziom wynosi 2-3% i ostrzega przed „pójściem zbyt daleko, to jest w stronę akomodacyjnych stóp proc.” Ekonomistka odrzuciła również spekulacje na temat możliwości obniżki stóp o 50 pb na grudniowym posiedzeniu. Wskazywała, że obniżanie stóp procentowych może okazać się kontrproduktywne, jeśli przyczyną spadku inflacji będą problemy gospodarcze, bo „wykorzystalibyśmy cenną przestrzeń polityczną, która może być potrzebna w przyszłości, gdy gospodarka będzie musiała stawić czoła wstrząsom, z którymi polityka pieniężna będzie mogła poradzić sobie skuteczniej”.
  • POL: Według BIK w październiku średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 423,8 tys. PLN i była najwyższa w historii oraz o 5,1% wyższa niż przed rokiem. Jednocześnie wartość wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 23,8% r/r w ślad za spadkiem liczby kredytów o 27,5% r/r.
  • POL: Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającą, że od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie od 2025 trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.