Dziennik Ekonomiczny: Spore zaskoczenie w USA

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek sesji w USA wskazywał na kontynuację wyprzedaży bazującej na spadku apetytu inwestorów na spółki technologiczne. Obraz rynku zmieniły dane o amerykańskich PKB i inflacji PCE. Rynek zinterpretował je jako dowód na miękkie lądowanie w otoczeniu obniżającej się inflacji, czyli jako potwierdzenie, że Fed obniży stopy, a firmy wciąż będą korzystać na relatywnie dobrej koniunkturze. Gorsze nastroje panowały w Europie. Tu parkiety świeciły się na czerwono, reagując na rozczarowujące wyniki spółek, na których wynikach piętno odciska jedynie mozolnie budujące ożywienie popytu w warunkach solidnej dezinflacji. Rentowności Treasuries obniżyły się wzdłuż całej krzywej, spadły także rentowności Bundów. Krajowa krzywa była relatywnie stabilna. Euro umocniło się wobec dolara, chociaż skala ruchu była niewielka. Złoty, po chwilowym przebiciu poziomu 4,30, powrócił względem euro poniżej 4,29. Jeszcze silniejsze było umocnienie złotego względem dolara – kurs USDPLN przebił od góry 3,95.
  • Dziś w centrum uwagi pozostaną dane z USA. W przypadku inflacji PCE i wydatków Amerykanów show skradły wczorajsze publikacje (więcej poniżej), ale poza nimi poznamy także finalny raport U.Michigan o koniunkturze konsumenckiej. Tu wstępny odczyt przyniósł pogłębienie spadków, ale warto pamiętać, że miesiąc wcześniej finalne dane znacząco poprawiły obraz nastrojów w porównaniu do wstępnego raportu, więc jest szansa na lekkie pozytywne zaskoczenie.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Wzrost PKB w USA w 2q24 zaskoczył zdecydowanie pozytywnie i przyspieszył do 2,8% q/q saar z 1,4% q/q saar w 1q24 (kons.: 2,0% q/q saar). W ujęciu q/q saar konsumpcja wzrosła o 2,3%, inwestycje o 8,4%, eksport o 2%, import o 6,9%, a wydatki rządowe o 3,1%. Odbicie konsumpcji w dużym stopniu materializowało się w większym popycie na trwałe dobra konsumpcyjne, przy nieco słabszym tempie wzrostu popytu na usługi. Inwestycje koncentrowały się na zakupach maszyn, urządzeń, wyposażenia, przy pierwszym od roku spadku nakładów na nieruchomości. Wzrosła także konsumpcja publiczna, głównie dzięki rosnącym o ponad 5% q/q saar nakładom w sektorze obronnym. Dane wpisują się w scenariusz miękkiego lądowania, czyli jedynie umiarkowanego spowolnienia tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki (PKB w 2q24 rósł silniej niż w 1q24, ale wyraźnie wolniej niż miało to miejsce w 2h23).
  • USA: Inflacja PCE w 2q24 wyniosła 2,6% q/q saar, zaś jej bazowy odpowiednik 2,9% q/q saar. W obydwu ujęciach inflacja obniżyła się vs 1q24 i na tym skupiła się reakcja rynkowa. Miara bazowa była jednak o 0,2pp wyższa niż zakładał konsensus prognoz. Na podstawie danych kwartalnych szacujemy, że inflacja bazowa PCE w czerwcu wyniosła 2,7% r/r (vs wcześniejszy konsensus na poziomie 2,5% r/r). To w połączeniu z pozytywnym zaskoczeniem w danych o PKB może wg nas zasiać w Fed źdźbło wątpliwości odnośnie do możliwości rozpoczęcia obniżek stóp procentowych już we wrześniu.
  • GER: Wbrew rynkowym oczekiwaniom indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorstw, obniżył się w lipcu do 87,0 pkt. z 88,6 pkt. w czerwcu (kons.: 89,0 pkt.). Pogorszeniu uległy zarówno oceny bieżącej sytuacji (87,1 pkt. vs 88,3 pkt.), jak i oczekiwania (86,9 pkt. vs 89,0 pkt.). Po ostatnim zaskakującym spadku indeksów PMI w Niemczech zakładaliśmy, że także badanie Ifo może pokazać dalsze pogorszenie nastrojów. Kolejny rozczarowujący odczyt zwiększa obawy o kondycję niemieckiej gospodarki wskazując, że u podstaw spadku indeksu leżą bardziej strukturalne czynniki niż przejściowy wzrost niepewności politycznej w Europie.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 235 tys. z 245 tys., nieco silniej niż zakładał konsensus (238 tys.). Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku także się obniżyła i wyniosła 1,851 mln, wobec 1,860 mln tydzień wcześniej.
  • USA: W czerwcu zamówienia na dobra trwałe spadły o 6,6% m/m po wzroście o 0,1% m/m w maju. Odczyt był dużym zaskoczeniem dla rynkowego konsensusu, który zakładał wzrost o 0,5% m/m. Spadek zamówień ogółem wynika przede wszystkim niższych zamówień sprzętu transportowego (o 20,5% m/m). Po wyłączeniu transportu zamówienia wzrosły o 0,5% m/m. W ujęciu rocznym dynamika zamówień na dobra trwałe wyniosła −7,4%.
  • EUR: Podaż pieniądza M3 w strefie euro wzrosła w czerwcu o 2,4% r/r po wzroście o 1,5% r/r w maju (dane zrewidowane, wcześniejszy odczyt: 1,6% r/r). Dane zaskoczyły, konsensus rynkowy zakładał wzrost o 1,8% r/r. Podaż pieniądza M1 spadła o 3,5% r/r wobec spadku o 5,2% r/r miesiąc wcześniej.
  • POL: Minister rozwoju i technologii K.Paszyk (PSL) poinformował, że po wakacjach przedstawi kompleksowy projekt mieszkaniowy, składający się nie tylko z programu dopłat do kredytów, ale uwzględniający też m.in. wsparcie budownictwa społecznego. Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy oraz Klub Parlamentarny Polska 2050 – Trzecia Droga zapowiadały wcześniej, że nie poprą Kredytu #naStart w obecnym kształcie projektu. Zdaniem ministra rozszerzenie programu o budownictwo społeczne miałoby otworzyć przestrzeń do rozmów z koalicjantami by poparli system dopłat do kredytów.
  • POL: Biuro Informacji Kredytowej podwyższyło prognozy akcji kredytowej na 2024. Za rewizją prognozy stoi wyższa od oczekiwanej dynamika sprzedaży na rynku kredytów i pożyczek pozabankowych w 1h24. Wartość nowych zobowiązań zaciągniętych w 1h24 wyniosła 117,9 mld PLN. BIK prognozuje, że łączna wartość akcji kredytowej w 2024 wyniesie 219,6 mld PLN (o 20,6 mld PLN więcej niż pierwotnie zakładano), co przełożyłoby się na wzrost o 25% r/r.
  • POL: Wiceprezes NBP M.Kightley poinformowała w Sejmie, że RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie ze względu na ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych po podwyżce cen energii w lipcu, co w otoczeniu rekordowo szybkiego wzrostu płac i ożywienia gospodarczego mogłoby sprawić, że inflacja utrwali się na podwyższonym poziomie.