Dziennik Ekonomiczny: Spartańska tarcza z rysą

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Świat finansów gwałtownie zareagował na wzrost ryzyka geopolitycznego – na rynkach akcji zobaczyliśmy solidne spadki, a inwestorzy kierowali się ku bezpiecznym aktywom, takim jak obligacje i złoto. Akcje na całym świecie straciły na wartości po tym, jak Ukraina po raz pierwszy użyła amerykańskich rakiet przeciwko Rosji, a prezydent W.Putin zatwierdził nową doktrynę nuklearną, rozszerzającą zasady użycia broni atomowej (szczegóły poniżej). Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA spadły. Ryzyko eskalacji wojny w Ukrainie osłabiło złotego. EURPLN wzrósł do 4,33, a USDPLN do 4,10. Rentowności polskich obligacji obniżyły się w całym spektrum, szczególnie na krótszym końcu krzywej.
  • Na dziś nie przewidziano istotnych publikacji makroekonomicznych. W godzinach porannych poznamy indeks cen PPI z Niemiec za październik, wobec którego oczekuje się, że pokaże utrzymanie dezinflacji w ujęciu r/r, choć w mniejszej skali niż we wrześniu. Stabilizacja cen producentów może wpłynąć pozytywnie na ich dochody, a stąd może już być niedaleko do wyczekiwanego ożywienia w Niemczech.
  • Ponadto opublikowany zostanie wrześniowy wynik produkcji budowlanej dla całej UE. Od początku roku sektor ten notuje słabsze wyniki w porównaniu do roku poprzedniego, co nie daje podstaw do oczekiwania nagłej poprawy. Perspektywy dla sektora poprawiać mogą obniżki stóp procentowych i inwestycje związane z transformacją energetyczną. W ramach kolejnych danych z UE poznamy istotną dla EBC dynamikę wynegocjowanych płac w 3q24, która powinna dalej hamować wobec 3,55% w 2q24. Taki wynik wzmacniałby argumenty za kolejną obniżką stóp procentowych EBC, zmniejszając obawy, że rosnące koszty pracy będą podsycać inflację.
  • Dziś odbędzie się konferencja EBC poświęcona stabilności finansowej i polityce makroostrożnościowej. W trakcie wydarzenia zaplanowano wystąpienia członków EBC: Ch.Lagarde i L.de Guindosa, którzy mogą nawiązać do planów związanych z polityką monetarną.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • RUS: Prezydent W.Putin zatwierdził zaktualizowaną doktrynę nuklearną Rosji, która rozszerza warunki użycia broni atomowej. Nowa doktryna przewiduje możliwość użycia broni jądrowej w odpowiedzi na konwencjonalny atak, który stanowi "krytyczne zagrożenie" dla suwerenności lub integralności terytorialnej Rosji lub jej sojusznika, Białorusi. Dodatkowo, zaktualizowana doktryna stwierdza, że atak ze strony państwa nieposiadającego broni jądrowej, wspieranego przez mocarstwo nuklearne, będzie traktowany jako wspólna agresja. Oznacza to, że Rosja może uznać wsparcie nuklearnego sojusznika dla konwencjonalnego ataku na Rosję za podstawę do odpowiedzi nuklearnej. Te zmiany w doktrynie nuklearnej Rosji są postrzegane jako reakcja na decyzje Stanów Zjednoczonych o umożliwieniu Ukrainie użycia amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu do ataków na terytorium Rosji.
  • POL: Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt ustawy, który zakłada utrzymanie maksymalnej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh w okresie od 1 stycznia do 30 września 2025. Bez wprowadzenia tego rozwiązania cena wynosiłaby 623 zł/MWh. Jednocześnie, w przypadku pozostałych odbiorców, w tym przedsiębiorstw, zrezygnowano z mechanizmu maksymalnej ceny, argumentując to lepszą sytuacją tych podmiotów na rynku energii. Zaznaczono jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba, mechanizm „tarczy” może zostać przedłużony. Decyzja o ewentualnym przedłużeniu ceny maksymalnej poza wrzesień zostanie podjęta w połowie roku. Koszt zamrożenia cen energii w 2025 oszacowano na 5,058 mld PLN. Z tej kwoty 3,582 mld PLN wynika z utrzymania maksymalnej ceny dla gospodarstw domowych, a 1,476 mld PLN pochodzi z zawieszenia poboru opłaty mocowej. Projekt ustawy przewiduje również nowe uprawnienia dla Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), które umożliwią nakładanie na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązku obniżenia taryf w przypadku spadku cen na rynku. Tak jak pisaliśmy wczoraj, rozwiązanie obniży inflację (do września) o ok. 0,2 w stosunku do naszej wcześniejszej prognozy, co sprzyja scenariuszowi pierwszej obniżki stóp RPP wiosną.
  • POL: H.Wnorowski (RPP) wskazał, że choć istnieje perspektywa obniżki stóp procentowych, realna dyskusja na ten temat może się rozpocząć najwcześniej w marcu 2025, o ile nastąpi odwrócenie obecnego trendu wzrostu inflacji i pojawią się sprzyjające warunki. Podkreślił, że listopadowa projekcja inflacyjna nie daje jeszcze przestrzeni do takich działań w 1q25. Zaznaczył również, że poluzowanie polityki fiskalnej w budżecie na 2025 niesie ryzyka, które mogą wymagać ostrożności w prowadzeniu polityki pieniężnej. I.Dąbrowski (RPP) podobnie zauważył, że przesłanki do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych mogą pojawić się w okresie od marca do lipca 2025. Decyzja będzie uzależniona od tempa zanikania procesów inflacyjnych oraz efektów działań polityki monetarnej. M.Kightley (wiceprezes NBP) wskazała, że utrzymanie tarcz antyinflacyjnych w zakresie cen energii na obecnym poziomie mogłoby znacząco wpłynąć na prognozowaną średnioroczną inflację na 2025, obniżając ją z 5,6% do 4,3%. Zaznaczyła jednak, że nawet bez zmian w tarczach inflacja w 1q25 może wzrosnąć. Przy pełnym odmrożeniu cen energii inflacja może osiągnąć poziom 6,6% w tym okresie, natomiast w przypadku utrzymania zamrożenia cen będzie to 5%. M.Kightley zwróciła uwagę, ze ostatnim czasie polska waluta przestała się umacniać, jednak w jej ocenie złoty wciąż odzwierciedla solidne fundamenty polskiej gospodarki. Dodała, że w okresach zwiększonej niepewności inwestorzy często kierują swoje zainteresowanie w stronę bezpiecznych aktywów.
  • HUN: Zgodnie z oczekiwaniami MNB pozostawił bez zmian stopy procentowe, w tym główną na poziomie 6,50%. Tym samym pauza w cyklu trwa już od września. Od ostatniego posiedzenia MNB odnotował wzrost awersji względem rynków wschodzących, co z kolei stanowi ryzyko w górę dla inflacji (przede wszystkim przez kanał kursowy). Do czynników ryzyka MNB dodał również zmiany w zakresie akcyzy – według propozycji rządowej akcyza na alkohol, wyroby tytoniowe oraz paliwo miałaby corocznie (począwszy od 2025) być automatycznie indeksowana inflacją. Bank podtrzymał ocenę, że skala luzowania monetarnego w otoczeniu zewnętrznym może następować wolniej niż początkowo oczekiwano, co sprzyjałoby pauzie w cyklu węgierskiej polityki pieniężnej. MNB zachowuje ostrożność i coraz silniej podkreśla znaczenie niepewnej sytuacji geopolitycznej. Nie wykluczamy, że stopy procentowe zostaną odmrożone dopiero wiosną 2025, wtedy najpewniej już w większym stopniu będzie zarysowany kształt polityki gospodarczej i zagranicznej USA, co powinno przełożyć się na obniżenie niepewności geopolitycznej.
  • EUR: Inflacja HICP w strefie euro w październiku wzrosła do 2,0% r/r wobec 1,7% r/r we wrześniu. Inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 2,7% r/r, dokładnie takim samym jak miesiąc wcześniej. Głównym czynnikiem napędzającym roczną inflację były usługi, które podbiły ją o 1,77pp. Kolejne pozycje zajęły żywność, alkohol i wyroby tytoniowe, które dodały 0,56pp, oraz towary przemysłowe nieenergetyczne, z wkładem wynoszącym 0,13pp. Z kolei ceny energii obniżały inflację o 0,45pp. Warto zauważyć, że inflacja HICP w październiku dokładnie odpowiada celowi inflacyjnemu wyznaczonemu przez EBC. Nic nie wskazuje na ryzyko istotnego przekroczenia celu, co otwiera przestrzeń dla EBC do dalszych obniżek stóp procentowych. Stabilizacja inflacji na niskim poziomie sprzyja również odbudowie gospodarki w ujęciu realnym.
  • EUR: Indeks kosztów pracy (Labour Cost Index, LCI) w strefie euro, wg wstępnych danych, w 3q24 wzrósł o 4,6% r/r wobec 5,0% r/r w poprzednim kwartale. W całej UE dynamika wzrostu LCI wyniosła 5,3% r/r w porównaniu do 5,4% r/r w 2q24. Wskaźnik ten odzwierciedla zmiany godzinowych kosztów pracy ponoszonych przez pracodawców. Spadek dynamiki LCI sugeruje zmniejszającą się presję kosztową na inflację cen konsumenckich. Mimo to, skala tego spadku jest niewielka, co nadal generuje ryzyko dla trwałego obniżania inflacji. Może to budzić obawy członków EBC przed dalszymi obniżkami stóp procentowych. W ujęciu realnym koszty pracy, po trzech latach spadków, od początku 2024 rosną szybciej niż przed pandemią. Umożliwia to gospodarstwom domowym odbudowę oszczędności oraz wzrost konsumpcji, ale jednocześnie utrzymuje pod presją rentowność przedsiębiorstw.
  • USA: Rozpoczęte budowy domów w październiku spadły do poziomu 1,311 mln z 1,353 mln zanotowanych miesiąc wcześniej, co oznacza spadek o 3,1% m/m. Podobny trend zaobserwowano w przypadku pozwoleń na budowę, które zmniejszyły się do 1,416 mln z wrześniowego poziomu 1,425 mln (-0,6% m/m). Obie kategorie obniżyły się silniej od oczekiwań. Spadki wskazują na osłabienie aktywności budowlanej, spowodowane wciąż wysokimi stopami procentowymi i kosztami finansowania.
  • POL: Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Projekt zakłada obniżenie w 2025 minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców i dalsze rozszerzenie tego rozwiązania w 2026. Ministerstwo Finansów szacuje koszt zmian w składce zdrowotnej na 4,6 mld PLN w 2026 oraz 37 mld PLN do końca 2034. Reforma, obejmująca ok. 2,6 mln przedsiębiorców, przyniesie korzyści większości z nich, natomiast wyższe składki dotkną ok. 131 tys. przedsiębiorców o najwyższych przychodach.
  • POL: Na koniec października liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS osiągnęła 1,191 mln, co oznacza wzrost w porównaniu z 1,177 mln zarejestrowanymi na koniec września. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy – 788,3 tys. osób. Na drugim miejscu uplasowali się Białorusini (135,2 tys. osób), a trzecią pozycję zajęli Gruzini (26,8 tys. osób).
  • EUR: F.Panetta (EBC, Bank Włoch) uważa, że bank powinien obniżyć stopy procentowe do poziomu neutralnego lub stymulującego wzrost gospodarczy, gdyż inflacja zbliża się do celu 2%, a gospodarka nie wykazuje oznak ożywienia. Podkreślił, że restrykcyjna polityka monetarna jest zbędna i ostrzegł przed ryzykiem zbyt niskiej inflacji w warunkach braku ożywienia gospodarczego. Wezwał również do większej przewidywalności w polityce EBC, powrotu do perspektywicznego podejścia i bardziej przejrzystej komunikacji, co wspierałoby popyt i ożywienie.

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.