Dziennik Ekonomiczny: Silniejszy wzrost gospodarczy, niższa inflacja

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wydźwięk minutes z posiedzenia FOMC rozczarował uczestników rynku i pogorszył nastroje inwestycyjne. Mieszane dane z amerykańskiej gospodarki (słaby wskaźnik ISM dla przemysłu oraz wpisujące się w konsensus wyniki ankiety JOLTS) były na dalszym planie. Rentowności obligacji na rynkach bazowych kontynuowały wzrosty, a 10-letnie Treasuries przebiły poziom 4,0%. Indeksy giełdowe wyraźnie się obniżyły. Dolar kontynuował umocnienie - kurs EURUSD spadł poniżej 1,0925. Złoty umocnił się względem EUR do 4,35 i pozostawał w trendzie bocznym wobec USD, oscylując wokół poziomu 3,99. Rentowności krajowych obligacji spadły na krótkim końcu krzywej.
  • Dziś czas na kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy – po wczorajszej publikacji wyników ankiety JOLTS, poznamy dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym według raportu ADP. Konsensus wskazuje na niewielki wzrost liczby pracujących w grudniu (o 113 tys. vs 103 tys. w listopadzie). Jednocześnie opublikowany zostanie raport o liczbie osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu grudnia, która zgodnie z oczekiwaniami nie powinna znacząco odbiegać od wcześniejszych trendów (prognozowany jest minimalny spadek nowych wniosków do 215 tys.).
  • Przed jutrzejszą, kluczową w tym tygodniu dla krajowego rynku, publikacją wstępnej inflacji CPI za grudzień, dzisiaj poznamy dane o inflacji w Niemczech. Oczekuje się, że zarówno inflacja CPI, jak i HICP wzrosły w grudniu w okolice 4% r/r (wobec odpowiednio 3,2% r/r i 2,3% r/r w listopadzie). Skok inflacji był głównie zasługą efektu niskiej bazy – w grudniu 2022 rachunki za gaz gospodarstw domowych (oraz małych i średnich firm) zostały pokryte przez niemiecki rząd. Spośród głównych gospodarek strefy w euro poprzednim tygodniu poznaliśmy inflację w Hiszpanii (nieznaczny spadek do 3,1% r/r z 3,2% r/r w listopadzie).
  • Interesujący będzie również kolejny szacunek PMI w sektorze usług strefy euro. Wstępne dane wskazały na pogłębienie dekoniunktury, zwłaszcza w Niemczech. Nastroje przedsiębiorców z branż usługowych są jednak cały czas relatywnie lepsze niż firm przetwórczych.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Liczba wolnych miejsc pracy (wakatów) w USA w listopadzie wyniosła 8,790 mln i tylko nieznacznie się obniżyła względem 8,852 mln w październiku, wpisując się w oczekiwania. Stopa wakatów pozostała tym samym bez zmian (5,3%) i utrzymuje się w rozpoczętym pod koniec 2021 trendzie spadkowym. Raport JOLTS wskazał też na systematyczne zmniejszanie przepływów na rynku pracy – stopa przyjęć do pracy spadła do 3,5% (najniższy poziom od kwietnia 2020), a odsetek zakończeń pracy do 3,4% (najmniej od końca 2014). Stopa dobrowolnych odejść z pracy, miara skłonności do poszukiwania lepiej płatnej pracy, również kontynuuje spadki, w listopadzie wyniosła 2,2% (najniżej od sierpnia 2020). Dane wskazują na realizację scenariusza miękkiego lądowania amerykańskiego rynku pracy (i gospodarki), tj. zmniejszania się natężenia procesów inflacyjnych przy na tyle umiarkowanym dostosowaniu rynku pracy po stronie popytowej, że nie powoduje ono istotnego wzrostu stopy bezrobocia.
  • USA: Indeks ISM po raz 14. z rzędu utrzymał się poniżej poziomu neutralnego. Pesymizm jednak przestał się pogłębiać, a wskaźnik ISM w grudniu wzrósł (nawet minimalnie mocniej niż oczekiwano), do poziomu 47,4 pkt., głównie dzięki wzrostom produkcji i poprawie oczekiwań. W najnowszej, półrocznej prognozie ISM większość (15 z 18) branż produkcyjnych zakłada wzrost swoich przychodów i planuje wzrost inwestycji (średnio o prawie 12%). Jest to pozytywny sygnał, nieco neutralizujący gorszy wydźwięk rewizji w dół grudniowego PMI w przemyśle.
  • USA: Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC potwierdziły przekonanie, że stopy procentowe osiągnęły już docelowy poziom, a rozpoczynający się rok powinien przynieść ich obniżki. Argumentem za obniżkami są postępy w dezinflacji i ryzyko nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej. Uczestnicy posiedzenia uznali, że ryzyko wzrostu inflacji zmalało, jednocześnie zauważając, że skutki dokonanego już zaostrzenia polityki pieniężnej mogą się okazać większe niż dotychczas oczekiwano. Przedstawiciele FOMC zaznaczali jednak również, że istnieje możliwość ewolucji gospodarki w sposób, który będzie prowadził do dalszych podwyżek przedziału docelowego stóp, a kilkoro uczestników posiedzenia zwracało uwagę, że okoliczności mogą uzasadniać utrzymanie zakresu docelowego stóp na obecnym poziomie dłużej, niż się obecnie przewiduje. Podtrzymujemy naszą prognozę obniżek stóp procentowych w 2024 łącznie o 100 pb, z pierwszą obniżką najpóźniej w połowie roku.
  • POL: Z grudniowej edycji kwartalnej Ankiety Makroekonomicznej NBP przeprowadzanej wśród prognostów rynkowych wynika, że inflacja CPI w 2024 ma wynieść 5,2%, a w kolejnym roku 4,2%. Prawdopodobieństwo, że inflacja CPI znajdzie się w dopuszczalnym przedziale odchyleń od celu NBP (1,5-3,5%) wynosi 9% w 2024 oraz 21% w 2025. Oczekiwany wzrost gospodarczy ma przyspieszyć z 0,5% w 2023 do 3,0% w 2024 oraz 3,5% w 2025. Stopa procentowa NBP (średnioroczna) ma się obniżyć z 6,44% w 2023 do 5,55% w 2024 i 4,62% w 2025. Długoterminowe prognozy (w horyzoncie 8 kwartałów) wskazują, że w 4q25 inflacja CPI ma wynieść 3,8%, tempo wzrostu gospodarczego 3,4%, a stopa NBP 4,33%. Względem poprzedniej rundy prognostycznej (z września) oznacza to nieco niższą prognozę inflacji CPI oraz wyższą wzrostu PKB i stopy NBP. Ankietę przeprowadzono między 7 a 21 grudnia 2023 wśród 22 prognostów (w tym nas).
  • POL: Minister funduszy i polityki regionalnej K.Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że w styczniu ma odbyć się spotkanie z przedstawicielami KE w sprawie pierwszego polskiego wniosku o płatność z KPO (złożonego w grudniu 2023; na kwotę 6,9 mld EUR). Dodała, że liczy na wypłatę środków pod koniec marca lub na początku kwietnia.
  • TUR: Inflacja CPI w grudniu wzrosła do 64,8% r/r z 62,0% r/r w listopadzie, nieco słabiej od oczekiwań (kons.: 65,1% r/r). To kontynuacja trwającego od lipca trendu wzrostowego, będącego m.in. konsekwencją istotnych podwyżek płacy minimalnej oraz płac w sferze budżetowej. Bank centralny oczekuje, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie ok. 70-75% r/r w maju 2024, kiedy wygasną programy chroniące konsumentów przed wzrostami cen gazu. Począwszy od czerwca rozpocząć ma się stopniowy proces dezinflacji, wspierany przez restrykcyjną politykę gospodarczą, której elementem są znaczące podwyżki stóp procentowych (do 42,5%).
  • GER: Stopa bezrobocia w grudniu minimalnie wzrosła i wyniosła 5,9%. Wzrost liczby bezrobotnych był jednak wyraźnie niższy niż prognozowano, potwierdzając odporność niemieckiego rynku pracy na trwającą dekoniunkturę i niechęć firm do zwalniania trudnych do pozyskania specjalistów. Niemieckie przedsiębiorstwa przemysłowe sygnalizują wręcz trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.