Dziennik Ekonomiczny: Rynek pracy w USA znowu zaskakuje

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • Piątkowe bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy znacząco zredukowały oczekiwania na obniżki stóp Fed w marcu, wsparły wzrosty cen akcji i skutkowały zwyżkami rentowności obligacji na rynkach bazowych. Dolar umocnił się wobec euro, co nie sprzyjało walutom naszego regionu. Kurs EURPLN wzrósł do 4,32, a USDPLN do 4,01. Rentowności krajowych obligacji podążyły za rynkami bazowymi i wzrosły wzdłuż całej krzywej.
  • W tym tygodniu nasza uwaga będzie koncentrować się wokół środowego posiedzenia RPP, chociaż nie ma większych kontrowersji co do rozstrzygnięcia, które ono najpewniej przyniesie – stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Inflacja w grudniu ostatecznie okazała się nieco wyższa (6,2% r/r) niż wynik, którym dysponowała RPP na posiedzeniu w styczniu (6,1% r/r), ale to raczej relatywnie słabe dane o PKB w 2023 mogą stanowić ciekawszy temat do dyskusji. Poza rozczarowującymi wynikami PKB dostrzegamy kilka innych interesujących wątków, które mogą zostać wywołane w czasie konferencji prasowej prezesa A.Glapińskiego, w tym dość jastrzębie zapowiedzi I.Dąbrowskiego dot. możliwości podwyżek stóp oraz rozpoczęcia zacieśniania ilościowego. Luty to ostatnie posiedzenie z listopadową projekcją, więc RPP może mieć nieco bardziej sprecyzowane oczekiwania odnośnie do pożądanej ścieżki inflacji w nowej projekcji, która warunkowałaby dalsze obniżki stóp. Uzupełnieniem komunikatu oraz konferencji prasowej będzie protokół ze styczniowego posiedzenia RPP (pt.).
  • Dzień po RPP decyzję w zakresie polityki pieniężnej podejmie czeski bank centralny. Zarówno konsensus jak i my oczekujemy obniżki stóp i to w większej skali, 50pb, co jest spójne z wypowiedziami m.in. prezesa CNB, A.Michla oraz członka Zarządu T.Holuba. Wiceprezes J.Frait deklarował nawet gotowość poparcia większej skali cięcia, w warunkach gdy dostosowania cenowe na początku roku okazałyby się być umiarkowane, a perspektywy dla wzrostu gospodarczego pogorszyły się.
  • Zaplanowany na ten tydzień zakres publikacji danych makro w USA jest relatywnie ograniczony, wobec czego najwięcej uwagi mogą przyciągnąć cotygodniowe dane o liczbie zasiłków dla bezrobotnych. W takim otoczeniu dużo ciekawsze mogą okazać się zaplanowane na ten tydzień wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej: R.Bostica (pon.), L.Mester (wt.) oraz T.Barkina (śr.).
  • W piątek poznamy zrewidowane dane inflacyjne z Niemiec za styczeń. Niewielka rewizja w górę lub w dół nie powinna mieć znaczenia w obliczu skali spadku inflacji względem grudnia (z 3,7% r/r do 2,9% r/r), która wynikała przede wszystkim z efektów bazy. Regionalnie jeszcze więcej uwagi mogą przykuć dane inflacyjne z Węgier, gdzie oczekuje się, że inflacja spadnie do 4,4% r/r, tym samym pozbawiając Węgry pozycji inflacyjnego lidera w regionie z końcówki 2023. Nie powinno to jednak stać na przeszkodzie do dalszych obniżek stóp procentowych, które są już wliczone w oczekiwania rynkowe. W Chinach początek roku najpewniej przyniósł kontynuację deflacyjnych tendencji, zarówno po stronie konsumenta jak i producenta.
  • Potwierdzeniem słabej kondycji niemieckiego przemysłu pod koniec 2023 powinny być dane o zamówieniach fabrycznych (wt.) oraz produkcji (śr.) za grudzień.
  • Dziś warty uwagi będzie indeks zaufania inwestorów Sentix dla strefy euro, który w lutym prawdopodobnie nieznacznie wzrósł. Poza nim poznamy też dane o inflacji PPI w strefie euro (oczekuje się, że pogłębiła spadek do -10,5% r/r). Nieco mniej istotne będą zrewidowane styczniowe wskaźniki PMI dla usług w Niemczech i strefie euro, które powinny potwierdzić kontynuację dekoniunktury w tym sektorze.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w styczniu o 353 tys., niemal dwukrotnie mocniej niż oczekiwano (kons.: 180 tys.) i to po niemal równie mocnym wzroście w grudniu (o 333 tys. po rewizji w górę). Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,7%, wbrew oczekiwaniom na wzrost do 3,8% i przy praktycznie niezmienionej liczbie osób bezrobotnych i aktywnych. W górę zaskoczyły również wynagrodzenia godzinowe, które wzrosły o 4,5% r/r, podczas gdy konsensus wskazywał na stabilizację dynamiki płac na poziomie 4,1% r/r. Źródłem przyspieszenia wzrostu płacy godzinowej mogła być zmniejszona liczba przepracowanych godzin. Tydzień badania o zatrudnieniu korespondował z okresem surowej zimowej pogody, która zachwiała aktywnością gospodarczą w wielu regionach USA. Liczba pracowników, którzy z powodu pogody nie pracowali w momencie badania przekroczyła 0,5 mln (to najwięcej od prawie 3 lat). Bardzo mocne dane z rynku pracy nie powinny stanowić przeszkody dla oczekiwanych przez nas w połowie roku obniżek stóp procentowych, choć wyraźnie obniżyły rynkową wiarę w obniżkę stóp już w marcu. O tym, że w perspektywie połowy roku szanse na obniżki wciąż są bardzo duże świadczą m.in. (1) deklaracje prezesa J.Powella, wg którego silna sfera realna nie stanowi przeszkody dla obniżek stóp, a głównym argumentem za ewentualnym pozostawianiem podwyższonych stóp na dłużej byłoby zagrożenie zakotwiczenia inflacji powyżej celu; (2) dane z rynku pracy raczej takiego zagrożenia nie zwiększają, bo solidne wzrosty wynagrodzeń mają pokrycie w rosnącej wydajności pracy; (3) ponadto, amerykański rynek pracy nie jest aż tak rozgrzany, jak mogłoby się wydawać po piątkowych danych (za przyspieszenie dynamiki płac godzinowych, przynajmniej częściowo, w styczniu odpowiadały czynniki jednorazowe - mniej przepracowanych godzin z uwagi na mrozy i śnieżyce); (4).poza tym, na przełomie roku z pewną ostrożnością należy patrzeć również na dane o zatrudnieniu, gdyż zmienność i trudność w oszacowaniu efektów sezonowych jest większa.
  • USA: Powell wyjaśnił w wywiadzie telewizyjnym, że najbardziej rozsądnym rozwiązaniem dla amerykańskiej polityki pieniężnej jest poczekanie i sprawdzenie, czy napływające dane nadal będą potwierdzały trwały spadek inflacji do 2‑procentowego celu. Szef Fed dodał, że jest mało prawdopodobne, by FOMC osiągnął wymagany pozom pewności co do przyszłej ścieżki inflacji przed swoim marcowym posiedzeniem – zasugerował tym samym, że obniżka stóp jest wówczas mało prawdopodobna. Stwierdził jednocześnie, że prawie wszyscy członkowie FOMC uważają, że w bieżącym roku Fed powinien zacząć wycofywać się z restrykcyjnego nastawienia i obniżać stopy procentowe. Obniżki stóp są więc scenariuszem bazowym, Komitet próbuje tylko znaleźć dla nich najbardziej odpowiedni moment.
  • USA: Indeks nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan w styczniu wzrósł do poziomu 79 pkt., a więc jeszcze silniej niż wskazywały wstępne dane (78,8 pkt.). Obraz sektora konsumenckiego, w którym silnej poprawie ulegają oczekiwania na przyszłość, staje się tym samym coraz bardziej korzystny. Źródłem optymizmu, nie tylko dla gospodarstw domowych, ale i Fed, są zmniejszające się oczekiwania inflacyjne (oczekiwania inflacji w horyzoncie roku obniżyły się do 2,9% r/r z 3,1% r/r w grudniu i 4,5% w listopadzie).
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe w grudniu ub.r. pozostały bez zmian m/m, dokładnie tak jak wskazywał wstępny szacunek (vs +5,5% m/m w listopadzie). Spadek dynamiki to efekt zmiennych zamówień środków transportu, a po ich wyłączeniu w grudniu obserwowany był stabilny (taki sam jak w listopadzie) wzrost o 0,5% m/m. Zgodnie z oczekiwaniami spowolnił również wzrost zamówień w amerykańskim przemyśle (do 0,2% m/m z 2,6% m/m).
  • POL: Deficyt budżetu państwa na koniec 2023 wyniósł 85,6 mld PLN wobec ustawowego maksimum wyznaczonego na poziomie 92 mld PLN i zgodnie z oczekiwaniami w grudniu wyraźnie wzrósł względem listopada. To typowe dla ostatniego miesiąca roku, kiedy zwykle dochodzi do realizacji dużej części wydatków, zwłaszcza inwestycyjnych, oraz do ostatecznych rozliczeń zadań. W całym 2023 wydatki wzrosły o 27,5%, do 659,7 mld PLN, a ich wykonanie stanowiło 95,1% planu. Po stronie dochodowej kontynuowana była poprawa. W okresie styczeń-grudzień 2023 dochody budżetu państwa wzrosły o 13,7% i wyniosły 574,1 mld PLN. Najbardziej względem 2022 zwiększyły się dochody z PIT (ok. 23,6 mld PLN, tj. 34,6% r/r), dochody z VAT i akcyzy wzrosły łącznie o ok 19 mld PLN (ok. 6% r/r). Jednocześnie obniżyły się dochody z podatku CIT (o ok. 2,3 mld PLN, tj. 3,2% r/r).
  • ŚWIAT: Indeks cen żywności FAO w styczniu kontynuował spadki, obniżając się o 0,9% m/m i 10,3% r/r. Po przeliczeniu na złote skala obniżek cen żywności jest głębsza i sięga ok. 18% r/r, ale ta dynamika powoli kieruje się w górę. Na początku roku na rynkach światowych spadły ceny zbóż i mięsa, co z nawiązką zrównoważyło wzrost cen cukru.