Dziennik Ekonomiczny: Przedsiębiorstwa w Polsce mają się dobrze

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Początek tygodnia pozbawiony istotnych rynkowo publikacji makro, sprzyjał stabilizacji na rynkach akcji zarówno w USA jak i strefie euro. Polski WIG wzrósł o ponad 1,1% odrabiając stratę podobnej wielkości z poprzedniej sesji. Euro umocniło się nieco względem dolara, zaś złoty zyskiwał względem głównych walut – EURPLN obniżył się do 4,266, zaś USDPLN do 3,738. Rentowności obligacji amerykańskich obniżyły się wzdłuż całej długości krzywej, zaś rentowności krajowych papierów nieco wzrosły.
  • Dziś poznamy odczyt indeksu Sentix w strefie euro - zgodnie z oczekiwaniami nastroje inwestorów w czerwcu wzrosły do −5,5 pkt. z −8,1 pkt. w maju. Ostateczne dane o inflacji CPI w Czechach w maju powinny potwierdzić wstępny odczyt na poziomie 2,4% r/r i przypieczętować wzrost inflacji względem 1,8% r/r w kwietniu (głównie za sprawą cen żywności). W Rumunii opublikowane zostaną dane o saldzie handlowym w kwietniu.
  • W kalendarzu brak istotnych publikacji makro w Polsce, a uwaga może skupiać się na wątkach politycznych w przeddzień głosowania nad wotum zaufania dla Premiera D.Tuska (śr.).

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA/CHN: D.Trump upoważnił zespół prowadzący rozmowy handlowe z Chinami do zniesienia niedawnych restrykcji na eksport technologii do Chin. Nie jest jasne, jakie konkretnie ograniczenia miałyby zostać zniesione, lecz ostatnio nakładane restrykcje dotyczą m.in. silników odrzutowych, programów używanych do produkcji układów scalonych i gazu etanu. Złagodzenie stanowiska D.Trumpa może być odpowiedzią na problemy amerykańskich firm dotkniętych ograniczeniami eksportu metali ziem rzadkich do USA. Dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej K.Hassett powiedział, że po rozpoczętych wczoraj rozmowach w Londynie spodziewa się szybkich rezultatów, w tym dodatkowego złagodzenia chińskich restrykcji.
  • CZE: Stopa bezrobocia w maju, zgodnie z oczekiwaniami, obniżyła się do 4,2% z 4,3% w kwietniu. Liczba osób bezrobotnych obniżyła się o 2480 m/m, zaś liczba wakatów wzrosła o 615, tym samym relacja wakatów do liczby bezrobotnych (V/U ratio) wzrosła w maju do 0,305 z 0,301 w kwietniu i jest na poziomie najwyższym od grudnia 2024.
  • POL: Liczba aktywnych przedsiębiorstw w 1q25 wyniosła 2,815 mln, co przekłada się na wzrost o 5,0% r/r. Przytłaczającą większość firm stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 osób), których w 1q25 było 2,697 mln (95,8% wszystkich przedsiębiorstw). Dużych przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 250 osób) było jedynie 4179. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę dużą różnicę w produktywności (w przeliczeniu na 1 pracownika) między mikro i małymi a dużymi firmami. Najliczniejszą grupę ze względu na rodzaj działalności stanowiły przedsiębiorstwa z sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych (ponad 498 tys., 17,7% wszystkich przedsiębiorstw). Pod kątem struktury geograficznej dominuje województwo mazowieckie, gdzie siedzibę ma 19,9% aktywnych firm.
  • POL: Według szacunków GUS liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w grudniu 2024 wyniosła 1,064 mln wobec 1,015 mln w grudniu 2023. Większość pracujących cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy (67,1%), a wśród pozostałych najliczniejszych grup byli również obywatele Białorusi (11,0%), Gruzji (2,4), Indii (2,0%), Kolumbii (1,5%) oraz Filipin (1,4%).
  • POL: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że do 8 czerwca podpisano umowy na unijne dofinansowanie projektów, które wykorzystają 42,8% dostępnej puli środków z polityki spójności UE na lata 2021-2027.
  • POL: Po posiedzeniu klubu PSL posłowie w nieoficjalnych rozmowach wyrażali przekonanie, że w środę klub zagłosuje za wotum zaufania dla rządu D.Tuska, ale nie będzie w tej sprawie dyscypliny partyjnej, bo nie było głosów za zerwaniem koalicji. Do tej pory jednoznaczne poparcie dla rządu wyrazili politycy Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. Polska 2050 nie zadeklarowała jeszcze jednoznacznie poparcia, a jej lider S.Hołownia mówił o potrzebie „uwspólnienia” treści wystąpienia premiera, aby zawierało wspólne treści programowe i zobowiązania. Koalicja rządząca (KO, PSL, PL2050 i Nowa Lewica) liczy 242 posłów, a zatem brak poparcia któregokolwiek z klubów parlamentarnych mógłby skutkować dymisją premiera. Głosowanie przeciw wyrażeniu wotum zaufania zadeklarowały już: Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja oraz Partia Razem.
  • POL: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że pilotaż skróconego czasu pracy potrwa 15-18 miesięcy, a do 30 czerwca  zostaną ogłoszone jego zasady.  Po zakończeniu pilotażu przygotowane będą propozycje legislacyjne.