Dziennik Ekonomiczny: Presja cenowa w USA nie słabnie

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Po wyższych od prognoz danych o inflacji CPI w USA rynkowe wyceny prawdopodobieństwa obniżki stóp Fed w marcu spadły niemal do zera. Przełożyło się to na spadki cen akcji i silne wzrosty rentowności obligacji. Za nimi podążały również SPW w Polsce. Dolar umocnił się do poniżej 1,072 za EUR, co nie sprzyjało walutom naszego regionu. Złoty osłabił się mocniej wobec dolara – kurs USDPLN na koniec dnia zbliżył się do 4,05 - i nieco słabiej wobec euro, w okolice 4,34).
  • W kraju uwagę przykują dziś wstępne dane o PKB w 4q23. Dane całoroczne pozwalają oszacować, że wzrost gospodarczy wyniósł 0,9-1,3% r/r, a więc był niższy od wcześniejszych oczekiwań. Główną przyczyną zawiedzionych nadziei jest stagnacja w konsumpcji, choć negatywny wpływ miały również zapasy. W kontrze do tych trendów, pozytywnie odznaczają się wyniki inwestycji i saldo eksportu netto. Warto przy tym podkreślić, że na dokładne szacunki komponentów musimy poczekać do 29 lutego.
  • Dzisiaj poznamy też istotne dane o aktywności gospodarczej ze strefy euro i regionu EŚW. W strefie euro przewiduje się wzrost PKB w 4q23 o 0,1% r/r, co według wstępnych danych oznaczało stagnację w ujęciu q/q i balansowanie na granicy technicznej recesji. PKB Węgier i Rumunii w 4q23 najpewniej wzrósł w ujęciu rocznym– w Rumunii prognozy wskazują na przyspieszenie wzrostu do 1,5% r/r z 1,1% r/r w 3q23, a na Węgrzech do 0,9% r/r (wobec -0,4% r/r w 3q23). Uzupełnieniem danych o PKB będą informacje o zatrudnieniu w 4q23 i produkcji przemysłowej w państwach UE.
  • W Rumunii sporo uwagi przyciągną dane o inflacji CPI, która w styczniu najprawdopodobniej wzrosła do 7,2% r/r z 6,6% r/r w grudniu.
  • Na dzisiaj zapowiadane jest również wystąpienie publiczne członka zarządu ECB, L.de Guindosa.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Inflacja CPI w USA obniżyła się w styczniu do 3,1% r/r (z 3,4%r/r w grudniu), a jej spadek był mniejszy od oczekiwań (kons.: 2,9% r/r). W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 0,3% wobec konsensusu prognoz na poziomie 0,2%. W styczniu rozczarowały głównie ceny usług, w tym w szczególności tzw. ceny usług superbazowych (bez kosztów mieszkania i energii), które w ciągu miesiąca zwiększyły się o 0,8% po wzroście o 0,3% m/m w grudniu. Poza utrzymującą się presją w kategoriach związanych z tzw. schronieniem (które od połowy 2022 podbijają inflację o ponad 2 pp,) w styczniu wzrosły ceny pozostałych usług (szczególnie opieki medycznej, ubezpieczeń). W efekcie inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i paliw), utrzymała się na poziomie 3,9% r/r (wzrost cen o 0,4% m/m, najszybciej od 8 miesięcy). Styczniowe dane wskazują na uporczywość inflacji, co przy silnym rynku pracy może opóźniać obniżki stóp Fed. Warto przy tym pamiętać, że wynik za styczeń może być anomalią statystyczną i z kategorycznymi wnioskami na temat procesów cenowych lepiej poczekać do lutego - marca. Podtrzymujemy naszą prognozę, że pierwsze obniżki stóp w USA nastąpią dopiero w czerwcu.
  • POL: Zgodnie z oczekiwaniami w grudniu saldo rachunku obrotów bieżących wyraźnie się obniżyło i odnotowaliśmy na nim pierwszy od kwietnia deficyt, sięgający 24 mln EUR (PKO: -64 mln EUR, kons.: +53 mln EUR). Obok typowego dla grudnia pogłębienia deficytu rachunku dochodów pierwotnych na niekorzystny wynik wpłynęło też wyraźnie pogorszenie rachunku handlowego, na którym deficyt wyniósł 556 mln EUR. W ujęciu 12 mies., nadwyżka obrotów bieżących jednak wzrosła i sięga już 1,6% PKB wobec 1,4% PKB na koniec listopada. Oczekujemy, że w 1h24 nadwyżka będzie jeszcze rosnąć, do ok. 2% PKB. W dalszej pespektywie odbudowa popytu krajowego ustabilizuje ją na nieco niższym poziomie, ok. 1 1,5% PKB. Więcej w Makro Flash Słaby miesiąc, dobry rok.
  • GER: W lutym pogłębił się rozdźwięk pomiędzy dość dobrymi oczekiwaniami na przyszłość i słabą oceną sytuacji bieżącej w niemieckiej gospodarce. Indeks oczekiwań instytutu ZEW wzrósł w lutym po raz 7. z rzędu, osiągnął poziom 19,9 pkt. (wobec 15,2 pkt. w styczniu) i po raz kolejny przewyższył prognozy (kons.: 17,3 pkt.). Źródłem optymizmu pozostaje obniżająca się presja inflacyjna, torująca drogę obniżkom stóp procentowych. Ocena obecnych warunków pogorszyła się natomiast do najniższego poziomu od połowy 2020 (-81,7 pkt. wobec 77,3 pkt. przed miesiącem).
  • ROM: Stopy procentowe w Rumunii zostały utrzymane na poziomie 7%, przy inflacji w grudniu na poziomie 6,6% r/r, wciąż dalekim od celu inflacyjnego. Początek roku może przynieść wzrost inflacji ze względu na zwiększone podatki pośrednie. Prognozy banku centralnego wskazują, że do końca 2024 inflacja może osiągnąć górną granicę docelowego przedziału (2,5%±1pp). Przewiduje się, że trend spadkowy będzie kontynuowany, głównie ze względu na efekty bazowe i czynniki podażowe, takie jak obniżki cen surowców. Bank w komunikacie wskazał jednak na globalne ryzyka dla tej projekcji, które dotyczą całego regionu, takie jak: wojna w Ukrainie i Bliskim Wschodzie, sytuacja gospodarcza Europy, czy decyzje Fed i EBC. NBR będzie najpewniej ostatnim bankiem regionu, który zacznie luzowanie. Obok mniej sprzyjającej sytuacji inflacyjnej uzasadniają to też liczne inne nierównowagi w gospodarce.
  • ROM: W grudniu na rachunku obrotów bieżących odnotowano deficyt w wysokości 2,66 mld EUR. W ujęciu rocznym deficyt w 2023 spadł o 12,9% do 22,69 mld EUR. Deficyt handlu towarami zmniejszył się w skali roku o 2,99 mld EUR, nadwyżka w handlu usługami wzrosła o 204 mln EUR, nadwyżka w rachunku dochodów pierwotnych zmalała o 9 mln EUR, a saldo dochodów wtórnych odnotowało nadwyżkę większą o 143 mln EUR niż w 2022.
  • HUN: Ostateczne wyniki przemysłu za grudzień potwierdzają spadek produkcji o 8,7% r/r (zgodnie z wstępnym wynikiem) po spadku o 5,3% r/r w listopadzie. Cały 2023 stał pod znakiem spadku aktywności w przemyśle jednak wynik za sam grudzień jest najsłabszy od czasów pandemii. Słabe wyniki przemysłu są głównie spowodowane czynnikami zewnętrznymi - problemami z łańcuchami dostaw oraz słabym popytem ze strony państw europejskich. Rząd Węgier postanowił wesprzeć przemysł dofinansowaniem w kwocie 450 mld HUF (1,3 mld USD). Program, według planu, rozpocznie się od 2q24 i w jego ramach do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw stopniowo będą przekazywane środki w formie kredytów i subwencji. Dofinansowanie ma głównie wspierać transformację technologiczną i organizacyjną oraz pomagać firmom w dokonywaniu niezbędnych inwestycji w cyfryzację i efektywność energetyczną.
  • CZE: Po dwóch latach ujemnego salda, rachunek bieżący bilansu płatniczego zakończył ubiegły rok nadwyżką w wysokości 89,9 mld CZK. W samym grudniu nadwyżka osiągnęła wyższy niż oczekiwano poziom 13,2 mld CZK. Ten pozytywny wynik wynikał głównie z powrotu bilansu handlu zagranicznego na dodatnie terytorium. Import spadł dzięki normalizacji cen gazu i ropy. Oczekuje się, że w tym roku handel zagraniczny nadal będzie wykazywał nadwyżkę, dzięki uzdrowieniu międzynarodowych łańcuchów dostaw i wznowieniu produkcji samochodów.
  • SWI: Inflacja CPI w Szwajcarii w styczniu 2024 spadła do 1,3% r/r z 1,7% r/r w grudniu, wobec oczekiwanej stabilizacji na poziomie sprzed miesiąca. Również inflacja bazowa, bez żywności i energii, obniżyła się w styczniu, do 1,2% r/r z 1,5% r/r miesiąc wcześniej. Tym samym inflacja CPI jest najniższa od października 2021, a inflacja bazowa od początku roku. Spadek inflacji nastąpił pomimo 17-procentowego wzrostu cen elektryczności oraz podwyżki stawek VAT i wynikał najpewniej z silnej presji zewnętrznej na spadek cen. Ceny produktów krajowych rosły w styczniu o 2,0% r/r, podczas gdy pochodzących z importu spadały o 0,9% r/r. Zaskakujący spadek inflacji w styczniu zwiększył oczekiwania rynkowe na obniżki stóp procentowych w Szwajcarii, być może już na czerwcowym posiedzeniu SNB (bank podejmuje decyzje w sprawie stóp w odstępach kwartalnych). Czerwcowa obniżka znajduje się w naszym scenariuszu bazowym.
  • USA: Senat przyjął pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu wysokości 95 mld USD. Senat przesłał teraz pakiet do zatwierdzenia zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów, gdzie szanse jego przyjęcia są mniejsze.