Dziennik Ekonomiczny: Popyt na pracę w USA najniższy od 3 lat

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsza sesja nie zaczęła się najlepiej na światowych giełdach, ale koniec dnia przyniósł już niewielkie wzrosty na Wall Street i S&P500 ostatecznie zyskał 0,2%. Rentowności obligacji na rynkach bazowych spadały – w USA te tendencje były wspierane przez słabsze dane o popycie na pracę, w strefie euro – przez oczekiwanie na obniżkę stóp przez EBC. Cena ropy Brent obniżyła się poniżej 77 USD/bbl w związku z obawami o jej nadpodaż, zwiększając straty z początku tygodnia. Sentyment globalny, w tym wyprzedaż meksykańskiego peso, pociągająca za sobą inne waluty emerging markets, nie sprzyjał walutom naszego regionu. Złoty wciąż się osłabiał, pod koniec dnia kurs EURPLN zbliżył się do 4,31, a kurs USDPLN kształtował się w okolicy 3,96. Rentowności obligacji krajowych obniżyły się na całej długości krzywej.
  • W kraju najważniejszym wydarzeniem będzie dziś decyzja RPP, która najpewniej pozostawi stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Członkowie Rady deklarują brak gotowości do zmian parametrów polityki pieniężnej, a dyskusję o obniżkach niektórzy z nich dopuszczają dopiero pod koniec tego roku lub na początku 2025. Argumentem za utrzymaniem stóp NBP na dotychczasowym poziomie, mimo spadającej szybciej od oczekiwań inflacji CPI, są podwyższona inflacja bazowa i silny wzrost płac.
  • Globalnie interesująca będzie kolejna publikacja z amerykańskiego rynku pracy – 2 dni przed oficjalnym raportem BLS o zatrudnieniu poza rolnictwem poznamy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym. Konsensus zakłada jego spadek do 175 tys. (ze 192 tys. w kwietniu).
  • W Europie uwaga skoncentrowana będzie na danych o kwietniowej inflacji PPI (konsensus zakłada spadek cen producentów o 5,3% r/r) i danych o koniunkturze w usługach za maj (wstępny PMI w usługach strefy euro wyniósł 53,3 pkt.). Z regionu poznamy dane o bilansie płatniczym Węgier.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • USA: Liczba wolnych miejsc pracy poza rolnictwem w kwietniu spadła mocniej niż oczekiwano i wyniosła 8,06 mln (kons.: 8,35 mln). To poziom najniższy od ponad trzech lat. W danych widoczne są symptomy schłodzenia popytu na pracę, które ogranicza się wciąż głównie do mniejszych przepływów na rynku pracy, bez przełożenia na zwolnienia pracowników. Obniża się liczba wakatów przypadająca na zatrudnionego (w kwietniu spadła do poziomu najniższego od prawie 3 lat), ale stopa przyjęć i zwolnień inicjowanych przez pracodawców jest od kilku miesięcy stabilna. Odsetek dobrowolnych odejść z pracy od listopada 2023 wynosi 2,2% (w ostatnim dziesięcioleciu niższy był tylko w pandemicznym 2020), wskazując na utrzymującą się niechęć do podejmowania ryzyka zmiany pracy. Fed zapewne zwróci uwagę na kurczącą się liczbę wakatów i odnotuje fakt, że liczba ofert pracy przypadająca na bezrobotnego spadła do 1,2 – poziomu najniższego od lipca 2021 (z 2 w 2022), choć dla oceny sytuacji na rynku pracy istotniejsze będą piątkowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem. Jeśli pokażą one, że spadek popytu na pracę przekłada się na zmniejszenie dynamiki wynagrodzeń lub niesie ryzyko wzrostu bezrobocia, rynkowe nadzieje na relatywnie szybkie obniżki stóp Fed mogą powrócić.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe wzrosły w kwietniu o 0,6% m/m, marginalnie poniżej wstępnego szacunku i wolniej niż w marcu (0,8% m/m). Zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu wzrosły o 0,4% m/m, tak jak wskazywały wstępne dane, po stabilizacji miesiąc wcześniej.
  • HUN: PKB w 1q24 wzrósł o 0,8% q/q i 1,1% r/r po stagnacji w 4q23. Dane były zgodne ze wstępnym szacunkiem. Konsumpcja prywatna zwiększyła się o 3,4% r/r, a inwestycje spadły o 6,9% r/r (skala spadku w związku z zakończeniem unijnej perspektywy finansowej była tu większa niż w Polsce, gdzie inwestycje obniżyły się o 1,8% r/r). Od strony wartości dodanej uwagę zwraca redukcja produkcji w przemyśle (o 4,2% r/r) oraz wzrosty w budownictwie (3% r/r) i usługach (2,7% r/r).
  • GER: Stopa bezrobocia pozostała w maju na poziomie 5,9% (odsez.), zgodnie z oczekiwaniami. Negatywnie zaskoczył jednak wzrost liczby bezrobotnych o 25 tys., konsensus zakładał wzrost o 7 tys.
  • SWI: Inflacja w maju utrzymała się na poziomie 1,4% r/r. Dane wpisują się w szacunki inflacji szwajcarskiego banku centralnego na 2q24, a brak zaskoczenia w dół możne zniechęcić SNB do obniżki stóp na czerwcowym posiedzeniu. Nasza prognoza zakłada jeszcze 2 obniżki w 2024 po 25pb.
  • POL: Według szacunków MF począwszy od 2022 nastąpiło odwrócenie wieloletniego trendu w zakresie zmniejszania się luki VAT, która w 2023 wzrosła do 15,8% ( z 7,3% w 2022). Szacunki uwzględniają wpływ istotnych zmian systemowych (m.in. tarcz antyinflacyjnych) i są zbliżone do naszych (por. wykr. na marginesie).
  • POL: W październiku br. GUS opublikuje rewizję PKB za lata 1994-2022 uwzględniającą nowe źródła danych. Zmiany wprowadzone do rachunków narodowych wpłyną głównie na statystyki sektora przedsiębiorstw niefinansowych, sektora instytucji finansowych, sektora gospodarstw domowych, saldo handlu zagranicznego oraz akumulację brutto.