Dziennik Ekonomiczny: Pogorszenie nastrojów polskich konsumentów

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Akcje w USA wczoraj spadały, z powodu rosnących obaw o zaostrzenie amerykańskich ograniczeń handlowych dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Ta sytuacja wywołała zniżki w sektorze technologicznym, który do tej pory napędzał hossę. Reszta rynku zachowała jednak optymizm, wspierana danymi dotyczącymi inflacji oraz nadzieją, że Fed obniży stopy procentowe. Dolar osłabił się w stosunku do większości głównych walut. WIG20 kontynuował zniżki, kończąc dzień ze spadkiem o 1,3%. Złoty pozostał pod presją – kurs EURPLN zbliżył się do poziomu 4,30, podczas gdy para USDPLN pozostała na poziomie 3,93. Rentowności krajowych lekko się obniżyły.
  • Dzisiejsze kalendarium jest pełne istotnych krajowych danych. Poznamy dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw oraz o produkcji przemysłowej i inflacji PPI za czerwiec. Oczekujemy stabilizacji dynamiki nominalnych wynagrodzeń na poziomie 11,4% r/r, co w połączeniu z niską inflacją przekłada się na bardzo wysoki wzrost wynagrodzeń realnych. Prognozujemy, że zatrudnienie spadło o 0,4% r/r (wobec −0,5% r/r miesiąc wcześniej). Oczekujemy także pogorszenia (za sprawą efektów kalendarzowych) dynamiki produkcji przemysłowej, do −2,3% r/r (z −1,7% r/r), chociaż konsensus spodziewa się nieznacznie lepszego wyniku niż przed miesiącem (−1,3% r/r).
  • Kluczowym wydarzeniem w Europie będzie posiedzenie EBC, chociaż nie spodziewamy się po nim fajerwerków i oczekujemy pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie (depozytowa: 3,75%, refinansowa: 4,25%). W czerwcu argumentem za obniżką stóp o 25pb był duży postęp w obniżaniu inflacji oraz wzrost przekonania Rady Prezesów EBC, że inflacja w średnim terminie powróci do 2% r/r. Jednocześnie podtrzymano stanowisko, że kolejne decyzje będą uzależnione od napływających danych. Biorąc pod uwagę, że – jak wynika z minutes – decyzja nie została podjęta jednogłośnie, a napływające ostatnio dane nie odbiegały znacząco do oczekiwań, tym razem nie spodziewamy się żadnych zmian (ani parametrów, ani retoryki). Kontynuacja cyklu obniżek jest naszym zdaniem możliwa we wrześniu, a jej prawdopodobieństwo zwiększa coraz bardziej prawdopodobny analogiczny ruch ze strony Fed, chociaż posiedzenie we Frankfurcie odbędzie się tydzień wcześniej niż w Waszyngtonie. Za oceanem poznamy tygodniowe dane z USA o złożonych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych – rynkowy konsensus spodziewa się wzrostu do 230 tys. z 220 tys. w ubiegłym tygodniu.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Finalny odczyt potwierdził wstępne dane, zgodnie z którymi inflacja HICP w strefie euro w czerwcu obniżyła się do 2,5% r/r z 2,6% r/r w maju, a inflacja bazowa (po wyłączeniu cen energii, żywności, alkoholu i tytoniu) ustabilizowała się na poziomie 2,9% r/r. Spadła dynamika cen dóbr (do 1,2% r/r z 1,3% r/r), w tym także żywności i napojów (do 1,8% r/r z 2,0% r/r), oraz energii (do 0,2% r/r z 0,3% r/r). Inflacja w usługach ustabilizowała się na poziomie 4,1% r/r, a jej wkład do inflacji HICP wyniósł 1,84pp. W całej Unii Europejskiej inflacja HICP spadła w czerwcu do 2,6% r/r z 2,7% r/r w maju. Najmniejszy wzrost cen w ujęciu rocznym odnotowała Finlandia (0,5%), Włochy (0,9%) i Litwa (1,0%), zaś największy Belgia (5,4%) i Rumunia (5,3%). W Polsce inflacja HICP w czerwcu wyniosła 2,9% r/r.
  • USA: Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 0,6% m/m, po majowym wzroście o 0,9% m/m, przewyższając oczekiwane 0,3% m/m. W ujęciu rocznym wzrost przyspieszył do 1,6% z 0,3%. Produkcja w przetwórstwie wzrosła o 0,4% m/m, obejmując wzrosty w sektorach samochodowym, sprzętu elektrycznego, urządzeń i towarów nietrwałych. Liczba montowanych pojazdów silnikowych wzrosła do 13,4 mln, osiągając najwyższy poziom od prawie dziewięciu lat. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w fabrykach, miernik potencjalnej produkcji, wzrosło do 77,9%, najwyższego poziomu od września 2023. Ogólny wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle wzrósł do 78,8%.
  • USA: Liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w czerwcu wzrosła o 3,0% m/m, odnotowując odbicie po zrewidowanym w górę spadku o 4,6% m/m w maju. Rozpoczęto budowę 1,353 mln domów, co jest wynikiem zbliżonym do oczekiwań. Ten wzrost był napędzany przez ożywienie w budownictwie wielorodzinnym (19,6% m/m), podczas gdy aktywność w zakresie budowy domów jednorodzinnych spadała już czwarty miesiąc z rzędu. Pozwolenia na budowę wzrosły o 3,4% m/m, co zapowiada wzmocnienie strony podażowej. Na razie jest ona ograniczona - liczba domów w budowie obniżyła się do najniższego poziomu od początku 2022.
  • POL: Wskaźniki koniunktury konsumenckiej w lipcu pogorszyły się po chwilowej poprawie w czerwcu. Bieżący wskaźnik obniżył się do −14 pkt. z −12 pkt. w czerwcu (wobec oczekiwań na jego poprawę do -11,5 pkt.), zaś wskaźnik wyprzedzający spadł jeszcze mocniej, do −11,6 pkt. z −8,3 pkt. Do pogorszenia nastrojów najsilniej przyczyniła się słabsza ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych. W komponentach wskaźnika bieżącego widać jednak kilka sygnałów poprawy. Gospodarstwa domowe lepiej oceniały bieżącą zdolność do dokonywania ważnych zakupów (w związku z niską inflacją i wyraźnym realnym wzrostem płac), co przełożyło się na lepszą ocenę bieżącej sytuacji finansowej konsumentów. Rosnące w tym aspekcie obawy dotyczące przyszłości mogą się wiązać z pogorszeniem oceny perspektyw inflacyjnych. Blisko 60% ankietowanych konsumentów uważa, że ceny będą rosnąć szybciej lub w podobnym tempie, co jest spójne z prognozami zakładającymi przyspieszenie inflacji w 2h24, które będzie wynikać w dużej mierze z częściowego uwolnienia cen energii oraz uporczywości inflacji bazowej.
  • POL: Z Szybkiego Monitoringu NBP wynika, że kondycja sektora przedsiębiorstw w 2q24 nadal się pogarszała, a prognozy na 3q24 są pesymistyczne, przy mniej korzystnych oczekiwaniach co do wzrostu popytu, zwłaszcza na rynku krajowym, w szczególności w usługach konsumenckich i w budownictwie. Dane finansowe potwierdzają postępującą dywergencję pomiędzy obrazem realnym i nominalnym sektora przedsiębiorstw – w ujęciu nominalnym przychody spadają w coraz silniejszym tempie, podczas gdy w ujęciu realnym widać ożywienie. Negatywny wpływ na wyniki firm mają rosnące koszty pracy, w warunkach coraz słabszego wzrostu cen wyrobów gotowych, a wzrost wynagrodzeń nadal przewyższa dynamikę wydajności pracy, chociaż w 2q24 ta relacja mogła ulec lekkiej poprawie. Dane ankietowe wskazują na spadek presji płacowej w 2q24 - udział przedsiębiorstw, w których naciski na wzrost wynagrodzeń nasiliły się w stosunku do poprzedniego kwartału wyraźnie się obniżył (o 6,0pp, do 16,0%), i po raz pierwszy od 2q21 był niższy od długookresowej mediany. Mimo słabnących nacisków płacowych nieznacznie zwiększył się udział respondentów planujących podniesienie wynagrodzeń w 3q24. Naszym zdaniem może być to efekt drugiej tury podwyżki płacy minimalnej - odsetek respondentów przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu roku obniżył się w porównaniu do poprzedniego kwartału (do 65,5% z 67,0%) i znalazł się na poziomie długookresowej mediany. Spadek inwestycji w 1q24 był ograniczony do przedsiębiorstw publicznych i wynikał m.in. z zakończenia perspektywy finansowej UE. Badanie ankietowe wskazuje jednak na pogorszenie optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorstw - zmniejszyła się liczba firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji, a plany kwartalnych i rocznych zmian wielkości nakładów zostały zredukowane. Oczekiwania w perspektywie roku wyglądają znacznie lepiej niż krótkoterminowe, co może sugerować, że spadek apetytu na inwestycje jest przejściowy. Wskaźniki płynności firm w 1q24 były historycznie wysokie, co w części wynikało z optymalizacji poziomu zapasów, po okresie ich wzmożonej akumulacji. W 3q24 udział inwestorów zamierzających sfinansować rozpoczynane inwestycje głównie z własnych źródeł wzrósł do rekordowych 59,2%.
  • POL: Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej K.Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że dwa kolejne wnioski o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą opiewać na ponad 30 mld PLN (w pierwszym wniosku kwota wyniosła 27 mld PLN). Doprecyzowała, że dokładna wartość będzie zależeć od "postępu w inwestycjach i reformach". Ministra poinformowała również, że Polska prowadzi rozmowy z KE o wydłużeniu terminu realizacji ostatniej płatności z KPO, czyli o wydłużeniu realizacji projektów, przynajmniej do połowy 2027.
  • POL: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w raporcie za okres od 11 maja do 10 lipca stwierdził wystąpienie we wszystkich województwach suszy rolniczej powodującej straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
  • USA: T.Barkin (Fed w Richmond z prawem głosu w FOMC) wskazał na potrzebę ostrożności w kwestii obniżek stóp procentowych. Zaznaczył, że nie jest pewien, w jakim stopniu obecne stopy wpływają na spowolnienie gospodarki. Według niego, aktualny poziom stóp nie jest tak restrykcyjny, jak powszechnie się uważa. Podkreślił, że uważnie obserwuje stan rynku pracy. Zauważył jednak, że przewidywania dotyczące konieczności wystąpienia recesji w celu zahamowania inflacji nie sprawdzają się. Dodał również, że pojedyncza obniżka stóp o 25pb nie jest znacząca, kluczowym zagadnieniem jest moment zmiany narracji. Ch.Waller (zarząd Fed) ma trochę odmienne zdanie – zasugerował możliwość obniżenia stóp procentowych we wrześniu, w celu osiągnięcia miękkiego lądowania gospodarki. Podkreślił, że dane dotyczące inflacji i rynku pracy sugerują wznowienie postępu w zakresie inflacji, co otwiera drogę do cięcia stóp procentowych. Ważne jest, aby zapobiec dalszemu spowolnieniu na rynku pracy, co jest nowym priorytetem po dwóch latach koncentrowania się na obniżaniu inflacji.
  • USA: Z Beżowej Księgi Fed wynika, że aktywność gospodarcza w większości okręgów nadal rosła w umiarkowanym tempie. Podczas gdy siedem okręgów zgłosiło pewien poziom wzrostu aktywności, pięć odnotowało jej stagnację lub spadek – o trzy więcej niż w poprzednim okresie sprawozdawczym. Oczekiwania na najbliższe pół roku zakładają wolniejszy wzrost ze względu na niepewność związaną ze zbliżającymi się wyborami, polityką wewnętrzną, konfliktem geopolitycznym i inflacją.